Właściwość sądu w sprawach ubezpieczeniowych
REKLAMA
REKLAMA
Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy odwołać się do sądu. Trzeba jednak wiedzieć jaki sąd jest w takich sprawach właściwy.
REKLAMA
Właściwość rzeczowa
Właściwość rzeczowa określa do jakiego sądu należy skierować pozew, czy do sądu rejonowego czy do sądu okręgowego. W Polsce zasadą jest, że sprawy w pierwszej instancji rozpatrywane są przez sądy rejonowe. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest na odwrót – sprawy co do zasady rozpatruje sąd okręgowy.
Zobacz: Ubezpieczenie chorobowe
Sądy rejonowe są natomiast właściwe w sprawach o:
- Zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, porodowy, pogrzebowy, rodzinny
- Zaświadczenie rehabilitacyjne,
- Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
- Ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności
- Świadczenie z tytułu funduszu alimentacyjnego.
Wszystkie inne rodzaje spraw zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego rozpatruje sąd okręgowy.
Właściwość miejscowa
Właściwość miejscowa rozstrzyga gdzie położony sąd jest właściwym do rozpoznania sprawy. Zasadą polskiego prawa jest to, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.
W wypadku spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych jest na odwrót. Co do zasady bowiem sprawy rozpatruje sąd w okręgu którego strona odwołująca się od decyzji organu rentowego ma miejsce zamieszkania.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne
Podsumowanie
Zasadą w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest to, że rozpatrują je sądy okręgowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby odwołującej się (powoda).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat