Rozstrzygnięcie sprawy

REKLAMA
REKLAMA
Sąd może oddalić odwołanie od decyzji organu rentowego, jeżeli nie ma podstaw do jego uwzględnienia.
REKLAMA
Sąd może też odwołanie uwzględnić. W razie uwzględnienia odwołania sąd zmienia zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy.
Jeżeli natomiast odwołanie wniesiono w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy, sąd w razie uwzględnienia odwołania zobowiązuje organ rentowy do wydania decyzji w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny. W takim wypadku sąd może również orzec co do istoty sprawy.
Zobacz: Gdy ZUS nie wydał decyzji w terminie
W sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie od decyzji opiera się wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu złożenia odwołania od tej decyzji. W tym przypadku sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie.
W postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych mogą zapaść tylko takie orzeczenia. Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje żadnych innych merytorycznych rozstrzygnięć. Oczywiście jak w każdej innej sprawie tak i tu sąd może postępowanie umorzyć albo odrzucić odwołanie.
Zobacz serwis: Opłacanie składek
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA