Rozstrzygnięcia sądu w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 45)

REKLAMA
Żądanie takie jest możliwe, gdy okres wypowiedzenia jeszcze biegnie i nie doszło do rozwiązania umowy lub, gdy umowa uległa rozwiązaniu, przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach. Pracownikowi przysługuje też alternatywne żądanie przyznania odszkodowania za nieuzasadnione, lub naruszające przepisy o wypowiadaniu, wypowiedzenie takiej umowy.
O rodzaju roszczenia - przywrócenie do pracy czy odszkodowanie - decyduje przede wszystkim sam pracownik. Zgodnie jednak z treścią art. 45 § 2 sąd może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne czy przywrócenia do pracy, gdy żądanie takie okaże się niemożliwe lub niecelowe. Wówczas mimo wyraźnego żądania pracownika sąd może orzec o odszkodowaniu zamiast przywrócenia do pracy.
Zobacz: Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę (art. 44)
Możliwość żądania uznania wypowiedzenia za nieuzasadnione jest wyrazem szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy, nawiązanego na podstawie umowy na czas nie określony. Z art. 45 wynika, że ocena czy przyczyna lub przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nie określony były wystarczające do dokonania tej jednostronnej czynności prawnej zmierzającej do definitywnego rozwiązania stosunku pracy, powierzona została sądowi pracy. W konsekwencji to, co w subiektywnej ocenie pracodawcy, dawało podstawę do wypowiedzenia, w obiektywnej ocenie sądu może okazać się niewystarczające do uznania, że wypowiedzenie było uzasadnione.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePracownikowi przywróconemu do pracy prawomocnym orzeczeniem sądu pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłacenia tego wynagrodzenia jest przystąpienie pracownika do pracy najpóźniej w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia przywracającego do pracy lub zgłoszenia pracodawcy gotowości do jej świadczenia z podaniem przyczyn usprawiedliwiających nierozpoczęcie świadczenia pracy w tym terminie.
Jak wskazano wyżej, sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy, gdy okaże się ono niemożliwe lub niecelowe i wówczas orzeka o odszkodowaniu. Z pod takiej regulacji wyjęte są jednak dwie grupy zawodowe: pracownicy w przedemerytalnym okresie ochronnym i pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. W przypadku tej grupy pracowników sąd nie może zasądzić odszkodowania, musi w takim wypadku przywrócić pracownika do pracy. Zasądzenie odszkodowania w stosunku do takich pracowników jest możliwe tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu.
Zobacz serwis: Kadry
Podstawa prawna: art. 45 Kodeksu pracy
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: