REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Praca tymczasowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców

Wydanie zezwolenia na pracę przez wojewodę dla obcokrajowca nie będzie wymagało przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy, dzięki czemu zatrudnianie cudzoziemców ma być łatwiejsze. Obecnie test rynku pracy trwa 14 lub 21 dni.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w marcu 2018 roku

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2018 r. Ile wynosiło?

Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje

Od ponad dziesięciu lat zarabiam na życie przy pomocy stukania palcami w klawiaturę. Moje artykuły były publikowane w największych nośnikach medialnych w Polsce, co pozwala mi wierzyć, że robię to całkiem dobrze. Mimo to, biorąc pod uwagę kilka konkretnych aspektów, moje kwalifikacje zawodowe mogłyby zostać szybko zdyskredytowane, a już na pewno uznane za niezbyt imponujące...

Jak prowadzić ewidencję okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych - wzór

Od 1 czerwca 2017 r. pracodawca użytkownik musi prowadzić w swoim zakładzie ewidencję okresów pracy pracownika tymczasowego. Jakie informacje powinna zawierać ewidencja okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych? Poniżej przykładowy wzór ewidencji okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych.

REKLAMA

Jaki będzie nowy Kodeks pracy - Komisja Kodyfikacyjna zakończyła prace

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy 14 marca br. zakończyła prace nad Kodeksem pracy i Kodeksem zbiorowego prawa pracy. O dalszych losach projektów zdecyduje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Rynek pracy w 2018 roku - podwyżki dla pracowników

Rok 2018 ma przynieść istotne zmiany na rynku pracy dla pracowników i pracodawców. Spodziewane jest zapotrzebowanie na pracowników, konieczność zaproponowania pracownikom podwyżek, aby utrzymać ich w firmach czy zmiany w pracy tymczasowej.

Nowe obowiązki agencji pracy tymczasowej i pracodawców od 1 czerwca 2017 roku

Z dniem 1 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pracy tymczasowej. Na agencje pracy tymczasowej i pracodawców spadły nowe obowiązki, m.in. prowadzenia ewidencji czasu pracy, wydawania świadectwa pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary.

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Pracownik tymczasowy a ciąża – zmiany w 2017 r.

Od dnia 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Nowe zmiany dotyczą pracowników tymczasowych oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia. Zwiększono zakres ochrony pracownic w ciąży.

Zarobki pracowników delegowanych za granicę

Średnie zarobki pracowników delegowanych do Niemiec to 11 tys. zł brutto, natomiast w Austrii to o 1 tys. więcej. Najwięcej wysyłanych pracowników za granicę to osoby z branży informatycznej i inżynierowie.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jedną z najważniejszych zmian jest wyeliminowanie możliwości kierowania tego samego pracownika użytkownika przez różne agencje zatrudnienia.

Praca tymczasowa - umowa, urlop, ochrona w ciąży

Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia, która polega na wykonywaniu określonej pracy przez osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Co powinna zawierać umowa o pracę, jak rozwiązać umowę o pracę tymczasową, jak chronione są kobiety w ciąży?

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny dla pracownika tymczasowego w 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. zmieniły się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za ten urlop dla pracownika tymczasowego. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie urlopowe?

Prognozy na rynku pracy w 2018 r.

Prognozuje się, że w 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent. Dla firm oznacza to problem z zapełnianiem wakatów. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni lepiej zadbać o swoich pracowników, m.in. zapewniając im wyższe wynagrodzenie i benefity.

Wysokie kary za błędy w ewidencji pracowników tymczasowych

Nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych weszły w życie 1 czerwca 2017 r. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy mają obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary nawet do 30 tys. zł.

Nowe zasady dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw, z dniem 1 czerwca 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych.

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych i agencji zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej dotyczą także funkcjonowania agencji zatrudnienia. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcom i agencjom grożą wysokie kary.

Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Limit zatrudniania pracowników tymczasowych, zwiększenie obowiązku informacyjnego, kary dla pracodawców, zwiększenie zakresu ochrony kobiet w ciąży to najważniejsze zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje obowiązują od 1 czerwca 2017 r.

Zasiłek macierzyński dla pracownika tymczasowego - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. pracownice wykonujące pracę tymczasową będą miały możliwość uzyskać zasiłek macierzyński po porodzie. Zmiany obejmują również ewidencjonowanie osób, kary za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jak również zakres prac, których nie można powierzyć pracownikom tymczasowym.

Uprawnienia pracowników tymczasowych - wyrok TK

Pracownik tymczasowy ma prawo wybrać sąd, do którego wniesie pozew przeciwko pracodawcy. Nie musi to być ten właściwy ze względu na jego siedzibę

Trybunał Konstytucyjny o właściwości sądu przy pracy tymczasowej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwestii uprawnień pracownika tymczasowego w sporach z agencją pracy. Stwierdził niezgodność z konstytucją jednego z przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Społeczne skutki programu 500 plus

Raport „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy” pokazuje, że w związku z programem Rodzina 500 plus znacznie zmniejszyło się skrajne ubóstwo wśród dzieci. Liczba ubogich dzieci zmniejszyła się aż o 94 procent.

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Przedłużenie umowy o pracę tymczasową do dnia porodu - opinia pracodawców

W przypadku pracownic tymczasowych, których umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, następowałoby z mocy prawa przedłużenie umowy do dnia porodu - wynika z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan jest to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych 2017/2018

Pracownik tymczasowy nie będzie mógł wykonywać pracy na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika przez okres dłuższy niż 18 miesięcy - wynika z nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2017 roku. Część przepisów mogłaby wejść w życie od 2018 roku.

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017

Zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie projekt jest konsultowany. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.

Dodatkowe wsparcie młodych bezrobotnych 2016/2017

W celu poprawy sytuacji na rynku pracy wprowadzono dodatkowe instrumenty wsparcia dla osób bezrobotnych do 30. roku życia. Jak się o nie ubiegać i dlaczego warto z nich skorzystać?

Główne problemy na rynku pracy - sprawozdanie PIP

Nielegalne zatrudnienie, czyli tzw. "praca na czarno" a także zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, to najważniejsze problemy na rynku pracy - wynika ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2015 rok. W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 88 tys. kontroli u ponad 71 tys. pracodawców.

Zbyt wysokie kwalifikacje a rynek pracy

Zbyt wysokie kwalifikacje mogą być przeszkodą w rekrutacji, bowiem rekruterzy odrzucają podania nie pasujące do oferty w pierwszej kolejności. Jak znaleźć pracę mając za duże kwalifikacje?

Pokolenie Y na rynku pracy

Firmy rywalizują o młodych i ambitnych pracowników z pokolenia Y. Jak Millenialsi odnajdują się na rynku pracy? Jak ich zatrudniać oraz co najważniejsze - jak zatrzymać w firmie?

Niedziele wolne od handlu?

Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele w roku - przewiduje projekt ustawy NSZZ "Solidarność". Projekt zakłada również odstępstwa, m.in. czynne w niedzielę będą mogły być stacje benzynowe, piekarnie, apteki czy osiedlowe sklepy.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał do wiadomości wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w lipcu 2016 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 291,85 zł.

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2017 r.

Po śmierci osoby niepełnosprawnej, jej opiekun, który utraci świadczenia związane z opieką, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. W celu otrzymania świadczeń, opiekunowie będą musieli spełnić określone warunki. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych obejmują m.in. ochronę pracownic ciąży, których umowa ma przedłużyć się do dnia porodu, a także określenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika na rzecz danego pracodawcy użytkownika niezależnie od tego czy jest on kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji.

W których zawodach brakuje rąk do pracy?

W okresie letnim na rynku pracy dostępni są głównie studenci i osoby młode. Najczęstszą formą zatrudnienia w wakacje jest umowa o pracę tymczasową lub umowa zlecenia. W wielu branżach wciąż brakuje rąk do pracy.

Szukanie pracy w sezonie urlopowym

Sezon urlopowy w pełni. Nie oznacza to jednak, że nie należy w tym czasie szukać pracy - przeciwnie - warto dobrze wykorzystać wakacje na poszukiwanie pracy.

Jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym?

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić, jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym.

Ograniczenia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Proponowane zmiany w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych prowadzą do ograniczenia stosowania pracy tymczasowej - oceniają eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w czerwcu 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał do wiadomości wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w czerwcu 2016 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 252,19 zł.

Jak rekrutować pracowników sezonowych

Zatrudnienie lojalnego pracownika sezonowego na jeden czy dwa miesiące jest kolejnym wyzwaniem dla rekruterów oraz pracodawców. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Poniżej 10 rzeczy, o których warto powiedzieć pracownikowi sezonowemu, tak by nie zrezygnował z pracy po kilku dniach.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Nowe przepisy o rynku pracy jesienią

Rząd jesienią zdecyduje czy potrzebna jest nowa ustawa o rynku pracy czy wystarczy ją znowelizować. Potrzeba zmian wynika z nieszczelnych przepisów, m.in. o aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, czyli pozostających bez pracy powyżej 12 miesięcy.

Umowa o pracę tymczasową 2016

Pracownik tymczasowy jest bezpośrednio pracownikiem agencji, a nie pracodawcy. Jakie są zasady zatrudniania pracownika tymczasowego oraz co powinno znaleźć się w umowie o pracę? Sprawdź, czy zmieniły się przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w 2016 roku.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

REKLAMA