Kategorie

Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

Monika Wacikowska
W naszej firmie w lutym br. był przestój i wszyscy pracownicy nie wykonywali pracy przez 16 godzin. Na początku marca br. 2 pracowników przepracowało 16 godzin nadliczbowych w związku z pracą powyżej 8 godzin na dobę w swoje dni robocze, tj. przypadające od poniedziałku do piątku. Czy w takim przypadku musimy rekompensować im pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie rozliczeniowym przepracują liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy? W naszym zakładzie obowiązuje 3- miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 stycznia do 31 marca br.

RADA

Za przepracowane godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje rekompensata w postaci czasu wolnego lub dodatku do wynagrodzenia, nawet jeśli w związku z przestojem w pracy wypracowali obowiązującą ich liczbę godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym. Czasem pracy jest bowiem nie tylko czas efektywnego wykonywania pracy, ale także czas przestoju.

UZASADNIENIE

Bez znaczenia jest w przedstawionej sytuacji okoliczność, że pracownik w okresie rozliczeniowym, w którym miał miejsce przestój w zakładzie, pracował w godzinach nadliczbowych odpowiadających liczbą ilości godzin przestoju. Czas przestoju, jako czas pozostawania przez pracownika w gotowości do wykonywania pracy, jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, za ten czas pracownikowi należy się wynagrodzenie. Ponadto czas przestoju wliczany jest do wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku zatem, gdy pracownik w okresie rozliczeniowym, na skutek przestoju, nie przepracował 16 godzin, to i tak te 16 godzin należy wliczyć mu do obowiązującego go wymiaru czasu pracy. W związku z tym każda godzina dodatkowej pracy stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych, za którą pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, należeć się będzie dodatek za pracę nadliczbową lub czas wolny.

W przedstawionej sytuacji godziny nadliczbowe wynikają z przekroczenia normy dobowej w dniu roboczym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Dlatego jeżeli będą chcieli Państwo zapłacić dodatek za godziny nadliczbowe, wyniesie on 50% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową.

WAŻNE!

Pracownikom przysługuje rekompensata za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli nie wypracowali większej liczby godzin niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy z powodu przestoju w pracy.

Natomiast w przypadku oddawania czasu wolnego za pracę nadliczbową, jeżeli jest on odbierany na wniosek pracownika, przyjmujemy proporcję 1:1. W razie braku wniosku pracownika czas wolny za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi w proporcji 1:1,5.

W przedstawionej sytuacji pracownicy, w okresie rozliczeniowym przypadającym od 1 stycznia do 31 marca 2008 r., mają do przepracowania 504 godziny. Ze względu na przestój pracownicy nie wypracowali jednak 16 zaplanowanych godzin, ale pracodawca polecił im dodatkową pracę w wymiarze 16 godzin. Do czasu pracy pracownika w tym okresie rozliczeniowym powinni Państwo zatem zaliczyć zarówno godziny faktycznej pracy, jak i przestoju, a co za tym idzie, czas pracy w tym okresie obejmie łącznie 520 godzin. W takim przypadku będą Państwo musieli zapłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za 488 godzin pracy, wynagrodzenie przestojowe za 16 godzin przestoju oraz normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50% za 16 godzin nadliczbowych. Zamiast zapłaty dodatku za godziny nadliczbowe będą Państwo mogli oddać pracownikowi czas wolny. Jeżeli sami skierują Państwo pracowników do odbioru czasu wolnego, muszą Państwo mu oddać za 16 godzin nadliczbowych 24 godziny wolne. Natomiast kiedy odbiór czasu wolnego nastąpi na wniosek pracowników, wówczas przysługuje im 16 godzin wolnych.

Zgodnie z ogólna zasadą, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeśli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, np. przestoju, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania pracownikowi za czas przestoju przysługuje 60% wynagrodzenia ustalonego na zasadach obowiązujących przy określaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powyższe wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. W sytuacji zaś, gdy przestój został spowodowany zawinionym przez pracownika działaniem lub zaniechaniem, wynagrodzenie takie nie przysługuje. Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracownikowi przysługuje wynagrodzenie tylko w przypadkach, gdy wykonywana przez niego praca uzależniona jest od tych warunków oraz dodatkowo, gdy przepisy prawa pracy takie wynagrodzenie mu przyznają.

• art. 81, art. 130 § 1-2, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.