Kategorie

Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

Monika Wacikowska
W naszej firmie w lutym br. był przestój i wszyscy pracownicy nie wykonywali pracy przez 16 godzin. Na początku marca br. 2 pracowników przepracowało 16 godzin nadliczbowych w związku z pracą powyżej 8 godzin na dobę w swoje dni robocze, tj. przypadające od poniedziałku do piątku. Czy w takim przypadku musimy rekompensować im pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie rozliczeniowym przepracują liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy? W naszym zakładzie obowiązuje 3- miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 stycznia do 31 marca br.

RADA

Za przepracowane godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje rekompensata w postaci czasu wolnego lub dodatku do wynagrodzenia, nawet jeśli w związku z przestojem w pracy wypracowali obowiązującą ich liczbę godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym. Czasem pracy jest bowiem nie tylko czas efektywnego wykonywania pracy, ale także czas przestoju.

UZASADNIENIE

Reklama

Bez znaczenia jest w przedstawionej sytuacji okoliczność, że pracownik w okresie rozliczeniowym, w którym miał miejsce przestój w zakładzie, pracował w godzinach nadliczbowych odpowiadających liczbą ilości godzin przestoju. Czas przestoju, jako czas pozostawania przez pracownika w gotowości do wykonywania pracy, jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, za ten czas pracownikowi należy się wynagrodzenie. Ponadto czas przestoju wliczany jest do wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku zatem, gdy pracownik w okresie rozliczeniowym, na skutek przestoju, nie przepracował 16 godzin, to i tak te 16 godzin należy wliczyć mu do obowiązującego go wymiaru czasu pracy. W związku z tym każda godzina dodatkowej pracy stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych, za którą pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, należeć się będzie dodatek za pracę nadliczbową lub czas wolny.

W przedstawionej sytuacji godziny nadliczbowe wynikają z przekroczenia normy dobowej w dniu roboczym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Dlatego jeżeli będą chcieli Państwo zapłacić dodatek za godziny nadliczbowe, wyniesie on 50% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową.

WAŻNE!

Pracownikom przysługuje rekompensata za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli nie wypracowali większej liczby godzin niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy z powodu przestoju w pracy.

Reklama

Natomiast w przypadku oddawania czasu wolnego za pracę nadliczbową, jeżeli jest on odbierany na wniosek pracownika, przyjmujemy proporcję 1:1. W razie braku wniosku pracownika czas wolny za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi w proporcji 1:1,5.

W przedstawionej sytuacji pracownicy, w okresie rozliczeniowym przypadającym od 1 stycznia do 31 marca 2008 r., mają do przepracowania 504 godziny. Ze względu na przestój pracownicy nie wypracowali jednak 16 zaplanowanych godzin, ale pracodawca polecił im dodatkową pracę w wymiarze 16 godzin. Do czasu pracy pracownika w tym okresie rozliczeniowym powinni Państwo zatem zaliczyć zarówno godziny faktycznej pracy, jak i przestoju, a co za tym idzie, czas pracy w tym okresie obejmie łącznie 520 godzin. W takim przypadku będą Państwo musieli zapłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za 488 godzin pracy, wynagrodzenie przestojowe za 16 godzin przestoju oraz normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50% za 16 godzin nadliczbowych. Zamiast zapłaty dodatku za godziny nadliczbowe będą Państwo mogli oddać pracownikowi czas wolny. Jeżeli sami skierują Państwo pracowników do odbioru czasu wolnego, muszą Państwo mu oddać za 16 godzin nadliczbowych 24 godziny wolne. Natomiast kiedy odbiór czasu wolnego nastąpi na wniosek pracowników, wówczas przysługuje im 16 godzin wolnych.

Zgodnie z ogólna zasadą, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeśli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, np. przestoju, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania pracownikowi za czas przestoju przysługuje 60% wynagrodzenia ustalonego na zasadach obowiązujących przy określaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powyższe wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. W sytuacji zaś, gdy przestój został spowodowany zawinionym przez pracownika działaniem lub zaniechaniem, wynagrodzenie takie nie przysługuje. Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracownikowi przysługuje wynagrodzenie tylko w przypadkach, gdy wykonywana przez niego praca uzależniona jest od tych warunków oraz dodatkowo, gdy przepisy prawa pracy takie wynagrodzenie mu przyznają.

• art. 81, art. 130 § 1-2, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.