reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

W naszej firmie w lutym br. był przestój i wszyscy pracownicy nie wykonywali pracy przez 16 godzin. Na początku marca br. 2 pracowników przepracowało 16 godzin nadliczbowych w związku z pracą powyżej 8 godzin na dobę w swoje dni robocze, tj. przypadające od poniedziałku do piątku. Czy w takim przypadku musimy rekompensować im pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie rozliczeniowym przepracują liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy? W naszym zakładzie obowiązuje 3- miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 stycznia do 31 marca br.

RADA

Za przepracowane godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje rekompensata w postaci czasu wolnego lub dodatku do wynagrodzenia, nawet jeśli w związku z przestojem w pracy wypracowali obowiązującą ich liczbę godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym. Czasem pracy jest bowiem nie tylko czas efektywnego wykonywania pracy, ale także czas przestoju.

UZASADNIENIE

Bez znaczenia jest w przedstawionej sytuacji okoliczność, że pracownik w okresie rozliczeniowym, w którym miał miejsce przestój w zakładzie, pracował w godzinach nadliczbowych odpowiadających liczbą ilości godzin przestoju. Czas przestoju, jako czas pozostawania przez pracownika w gotowości do wykonywania pracy, jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, za ten czas pracownikowi należy się wynagrodzenie. Ponadto czas przestoju wliczany jest do wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku zatem, gdy pracownik w okresie rozliczeniowym, na skutek przestoju, nie przepracował 16 godzin, to i tak te 16 godzin należy wliczyć mu do obowiązującego go wymiaru czasu pracy. W związku z tym każda godzina dodatkowej pracy stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych, za którą pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, należeć się będzie dodatek za pracę nadliczbową lub czas wolny.

W przedstawionej sytuacji godziny nadliczbowe wynikają z przekroczenia normy dobowej w dniu roboczym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Dlatego jeżeli będą chcieli Państwo zapłacić dodatek za godziny nadliczbowe, wyniesie on 50% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową.

WAŻNE!

Pracownikom przysługuje rekompensata za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli nie wypracowali większej liczby godzin niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy z powodu przestoju w pracy.

Natomiast w przypadku oddawania czasu wolnego za pracę nadliczbową, jeżeli jest on odbierany na wniosek pracownika, przyjmujemy proporcję 1:1. W razie braku wniosku pracownika czas wolny za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi w proporcji 1:1,5.

W przedstawionej sytuacji pracownicy, w okresie rozliczeniowym przypadającym od 1 stycznia do 31 marca 2008 r., mają do przepracowania 504 godziny. Ze względu na przestój pracownicy nie wypracowali jednak 16 zaplanowanych godzin, ale pracodawca polecił im dodatkową pracę w wymiarze 16 godzin. Do czasu pracy pracownika w tym okresie rozliczeniowym powinni Państwo zatem zaliczyć zarówno godziny faktycznej pracy, jak i przestoju, a co za tym idzie, czas pracy w tym okresie obejmie łącznie 520 godzin. W takim przypadku będą Państwo musieli zapłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za 488 godzin pracy, wynagrodzenie przestojowe za 16 godzin przestoju oraz normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50% za 16 godzin nadliczbowych. Zamiast zapłaty dodatku za godziny nadliczbowe będą Państwo mogli oddać pracownikowi czas wolny. Jeżeli sami skierują Państwo pracowników do odbioru czasu wolnego, muszą Państwo mu oddać za 16 godzin nadliczbowych 24 godziny wolne. Natomiast kiedy odbiór czasu wolnego nastąpi na wniosek pracowników, wówczas przysługuje im 16 godzin wolnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama