reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownicy pracujący w handlu mogą kończyć pracę w święto o godz. 8.00 rano

Czy pracownicy pracujący w handlu mogą kończyć pracę w święto o godz. 8.00 rano

Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym czasu pracy w sklepie czynnym 24 godziny na dobę. Czy możemy im wyznaczyć pracę 22 marca br. w godz. od 22.00 do 8.00 rano 23 marca? Czy ten czas pracy będzie zaliczany do 22 marca i dlatego pracownicy będą mogli pracować w Wielkanoc do godziny 8.00? W naszym zakładzie pracy nie obowiązują inne niż kodeksowe godziny pracy w niedziele i święta.

RADA

 Z uwagi na zakaz pracy w święta w placówkach handlowych pracownicy sklepu nie mogą pracować w Wielkanoc 23 marca między godz. 6.00 a 8.00, ponieważ nie wprowadzili Państwo innych niż kodeksowe godzin, na które przypada niedziela i święto.

UZASADNIENIE

Zakaz pracy w święta obejmuje wszystkich pracowników placówek handlowych, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni. Dotyczy to zatem także pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym czasu pracy.

Brak możliwości zatrudniania pracowników w placówce handlowej odnosi się do wszystkich dni świątecznych. Za pracę w święto uważa się, co do zasady, pracę wykonywaną między godziną 6.00 w dniu świątecznym a godziną 6.00 dnia następnego. Oznacza to, że między godziną 6.00 w święto a godziną 6.00 w dniu następnym w placówce handlowej pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Nawet jeśli pracownik danego dnia rozpoczyna pracę o godzinie 22.00 i zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy powinien pracować do godziny 8.00 następnego dnia, to w sytuacji, gdy w tym następnym dniu przypada święto, pracownik będzie mógł pracować nie do godziny 8.00, lecz do 6.00. Od tej godziny bowiem zgodnie z Kodeksem pracy rozpoczyna się święto.

Nie ma znaczenia, że praca rozpoczęta w dniu poprzedzającym święto w ewidencji czasu pracy zostanie „przypisana” do dnia przypadającego przed świętem. W rzeczywistości, w części przypadającej po godzinie 6.00, będzie stanowić pracę w święto, a co za tym idzie, w placówce handlowej będzie niedopuszczalna. Tak samo będzie w przypadku pracowników sklepu, którzy rozpoczną pracę o godzinie 22.00 22 marca 2008 r. Mimo że ta praca zostanie zaewidencjonowana jako praca wykonywana 22 marca br., to będzie musiała zakończyć się najpóźniej o godzinie 6.00 23 marca. Wtedy bowiem rozpocznie się święto, a pracownicy kolejną pracę będą mogli rozpocząć dopiero o godzinie 6.00 25 marca.

Inaczej byłoby, gdyby pracodawca, analizując godziny funkcjonowania sklepu oraz godziny poszczególnych zmian pracowniczych, w przepisach wewnątrzzakładowych wprowadził zapis, zgodnie z którym „za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 8.00 w tym dniu a godziną 8.00 w dniu następnym”. W takim przypadku pracownicy, którzy rozpoczynaliby pracę na nocnej zmianie, która, co do zasady, trwa od godziny 22.00 do godziny 8.00, mogliby przepracować tę zmianę w całości. Dzień świąteczny, a co za tym idzie, zakaz pracy, rozpoczynałby się dopiero o godzinie 8.00, a nie, jak zgodnie z Kodeksem pracy, o godzinie 6.00.

• art. 1519, art. 1519a Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama