| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownicy pracujący w handlu mogą kończyć pracę w święto o godz. 8.00 rano

Czy pracownicy pracujący w handlu mogą kończyć pracę w święto o godz. 8.00 rano

Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym czasu pracy w sklepie czynnym 24 godziny na dobę. Czy możemy im wyznaczyć pracę 22 marca br. w godz. od 22.00 do 8.00 rano 23 marca? Czy ten czas pracy będzie zaliczany do 22 marca i dlatego pracownicy będą mogli pracować w Wielkanoc do godziny 8.00? W naszym zakładzie pracy nie obowiązują inne niż kodeksowe godziny pracy w niedziele i święta.

RADA

 Z uwagi na zakaz pracy w święta w placówkach handlowych pracownicy sklepu nie mogą pracować w Wielkanoc 23 marca między godz. 6.00 a 8.00, ponieważ nie wprowadzili Państwo innych niż kodeksowe godzin, na które przypada niedziela i święto.

UZASADNIENIE

Zakaz pracy w święta obejmuje wszystkich pracowników placówek handlowych, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni. Dotyczy to zatem także pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym czasu pracy.

Brak możliwości zatrudniania pracowników w placówce handlowej odnosi się do wszystkich dni świątecznych. Za pracę w święto uważa się, co do zasady, pracę wykonywaną między godziną 6.00 w dniu świątecznym a godziną 6.00 dnia następnego. Oznacza to, że między godziną 6.00 w święto a godziną 6.00 w dniu następnym w placówce handlowej pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Nawet jeśli pracownik danego dnia rozpoczyna pracę o godzinie 22.00 i zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy powinien pracować do godziny 8.00 następnego dnia, to w sytuacji, gdy w tym następnym dniu przypada święto, pracownik będzie mógł pracować nie do godziny 8.00, lecz do 6.00. Od tej godziny bowiem zgodnie z Kodeksem pracy rozpoczyna się święto.

Nie ma znaczenia, że praca rozpoczęta w dniu poprzedzającym święto w ewidencji czasu pracy zostanie „przypisana” do dnia przypadającego przed świętem. W rzeczywistości, w części przypadającej po godzinie 6.00, będzie stanowić pracę w święto, a co za tym idzie, w placówce handlowej będzie niedopuszczalna. Tak samo będzie w przypadku pracowników sklepu, którzy rozpoczną pracę o godzinie 22.00 22 marca 2008 r. Mimo że ta praca zostanie zaewidencjonowana jako praca wykonywana 22 marca br., to będzie musiała zakończyć się najpóźniej o godzinie 6.00 23 marca. Wtedy bowiem rozpocznie się święto, a pracownicy kolejną pracę będą mogli rozpocząć dopiero o godzinie 6.00 25 marca.

Inaczej byłoby, gdyby pracodawca, analizując godziny funkcjonowania sklepu oraz godziny poszczególnych zmian pracowniczych, w przepisach wewnątrzzakładowych wprowadził zapis, zgodnie z którym „za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 8.00 w tym dniu a godziną 8.00 w dniu następnym”. W takim przypadku pracownicy, którzy rozpoczynaliby pracę na nocnej zmianie, która, co do zasady, trwa od godziny 22.00 do godziny 8.00, mogliby przepracować tę zmianę w całości. Dzień świąteczny, a co za tym idzie, zakaz pracy, rozpoczynałby się dopiero o godzinie 8.00, a nie, jak zgodnie z Kodeksem pracy, o godzinie 6.00.

• art. 1519, art. 1519a Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK