| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownik może odebrać dzień wolny w następnym okresie rozliczeniowym

Czy pracownik może odebrać dzień wolny w następnym okresie rozliczeniowym

Jesteśmy spółką z o.o, która prowadzi sieć hoteli. Jeden z naszych pracowników, pracujący w systemie zmianowym jako kelner w hotelu, poprosił, aby mógł przyjść do pracy w święto 15 sierpnia br., w zamian za co chce odebrać dzień wolny 3 września br. W harmonogramie pracownik ten nie miał zaplanowanej pracy w to święto. Odpowiadała mu taka zamiana, ponieważ chce mieć wolne 2 tygodnie od 3 do 16 września br., a ma do wykorzystania w tym roku jeszcze tylko 9 dni urlopu. Nie mógłby wziąć zatem wolnego na taki czas, ponieważ brakuje mu 1 dnia urlopu wypoczynkowego. Zgodziliśmy się na to, ponieważ w święto nasze hotele były otwarte. Teraz zastnawiamy się, czy słusznie się zgodziliśmy. Czy pracownik może odebrać dzień wolny za święto 3 września? Dodam, że okres rozliczeniowy w naszym zakładzie jest 4-miesięczny i kończy się 31 sierpnia br.

RADA
Nie powinni Państwo wyrazić zgody na odebranie przez pracownika dnia wolnego za pracę w święto 15 sierpnia we wrześniu br.

UZASADNIENIE

Pracownicy mogą wykonywać pracę w niedziele i święta, jeżeli pracują w systemie zmianowym. Taka praca jest dozwolona również w takie dni w zakładach hotelarskich. Państwa pracownik może więc wykonywać pracę w święto. Jednak nie mogli Państwo w przedstawionej sytuacji wyrazić zgody na odbiór 3 września br. dnia wolnego za pracę w święto przypadające 15 sierpnia br., ponieważ taki dzień powinien być oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym doszło do wykonywania takiej pracy.

Bieżący okres rozliczeniowy w Państwa firmie kończy się 31 sierpnia br. Od 1 września rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy. Dlatego muszą Państwo oddać pracownikowi dzień wolny za święto najpóźniej do 31 sierpnia br.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być przesunięcie urlopu przez pracownika np. na część sierpnia i wykorzystanie go w terminie od 28 sierpnia do 7 września br. Mogą Państwo oddać mu dzień wolny za pracę w święto 27 sierpnia br. (poniedziałek). Dzień ten będzie wówczas oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym pracownik pracował w święto. Pracownik natomiast, mimo że zostało mu tylko 9 dni urlopu, będzie mógł mieć 2 tygodnie wolnego.

WAŻNE!
Nie można oddać dnia wolnego za święto w następnym okresie rozliczeniowym nawet na wniosek pracownika.
Gdyby pracownik nie wykorzystał wolnego dnia do 31 sierpnia br., to na koniec okresu rozliczeniowego należałoby wypłacić mu za pracę w święto wynagrodzenie wraz ze 100-procentowym dodatkiem za każdą godzinę pracy w tym dniu. Tym samym pracownik nie miałby dnia wolnego do odbioru we wrześniu br.


Podstawa prawna:
- art. 15110 pkt 3, pkt 9 lit. d, art. 15111 Kodeksu pracy.


Orzecznictwo uzupełniające:W razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 Kodeksu pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »