reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Na 2010 r. sporządzamy wykaz dni wolnych od pracy z tytułu świąt. Za które święta trzeba oddać pracownikom dodatkowe dni wolne w 2010 r.? Pracownicy pracują w naszym zakładzie od poniedziałku do piątku.

W 2010 r. powinni Państwo zapewnić pracownikom 2 dodatkowe dni wolne za święto państwowe 1 maja i za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia), ponieważ oba święta przypadają w przyszłym roku w sobotę.

UZASADNIENIE

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin jedynie święta, które przypadają w innym dniu niż niedziela (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Taka regulacja powoduje, że w przypadku świąt, które występują w sobotę, następuje obniżenie wymiaru czasu pracy. Dotyczy to pracowników, dla których soboty są dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem, gdy święto wystąpi w sobotę, która jest dniem wolnym dla pracowników, pracodawca będzie musiał za to święto oddać pracownikom inny dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Nie trzeba oddawać dnia wolnego w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę. Święto występujące w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników niepełnoetatowych, to również im będzie musiał oddać dzień wolny za święto występujące w sobotę, ale tylko wówczas, gdy pracują oni codziennie od poniedziałku do piątku. Jeżeli niepełnoetatowcy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, i w związku z tym mają większą liczbę dni wolnych od pracowników pracujących codziennie, to nie trzeba im będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W przypadku niepełnoetatowców, którzy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, święto występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy o liczbę godzin wynikającą z proporcji 8 godzin i danego wymiaru etatu pracownika.

PRZYKŁAD

W firmie jest zatrudnionych dwóch pracowników na 1/2 etatu. Jeden z nich pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, a drugi w poniedziałki i wtorki po 8 godzin, a w środy 4 godziny. Pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku po 4 godziny pracodawca będzie musiał oddać za 1 maja i 25 grudnia 2010 r. (święta występujące w sobotę) 2 dni wolne. Natomiast nie musi tego robić w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do środy. Jednak ustalając wymiar czasu pracy np. w maju 2010 r. w przypadku obu pracowników musi uwzględnić, że święto 1 maja występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy. Jeżeli obaj pracownicy pracują na 1/2 etatu, obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu takiego święta następuje o 4 godziny (1/2 etatu x 8 godzin). Zatem w maju br. obaj będą mieli do przepracowania 152 godziny.

Dzień wolny za święto występujące w sobotę trzeba oddać pracownikowi w okresie rozliczeniowym, w jakim to święto przypada (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Wykaz świąt wolnych od pracy w 2010 r.

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin tylko święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Należy pamiętać, że we wszystkie ww. dni świąteczne obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy). Dotyczy on jednak wyłącznie pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama