| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Na 2010 r. sporządzamy wykaz dni wolnych od pracy z tytułu świąt. Za które święta trzeba oddać pracownikom dodatkowe dni wolne w 2010 r.? Pracownicy pracują w naszym zakładzie od poniedziałku do piątku.

W 2010 r. powinni Państwo zapewnić pracownikom 2 dodatkowe dni wolne za święto państwowe 1 maja i za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia), ponieważ oba święta przypadają w przyszłym roku w sobotę.

UZASADNIENIE

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin jedynie święta, które przypadają w innym dniu niż niedziela (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Taka regulacja powoduje, że w przypadku świąt, które występują w sobotę, następuje obniżenie wymiaru czasu pracy. Dotyczy to pracowników, dla których soboty są dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem, gdy święto wystąpi w sobotę, która jest dniem wolnym dla pracowników, pracodawca będzie musiał za to święto oddać pracownikom inny dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Nie trzeba oddawać dnia wolnego w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę. Święto występujące w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników niepełnoetatowych, to również im będzie musiał oddać dzień wolny za święto występujące w sobotę, ale tylko wówczas, gdy pracują oni codziennie od poniedziałku do piątku. Jeżeli niepełnoetatowcy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, i w związku z tym mają większą liczbę dni wolnych od pracowników pracujących codziennie, to nie trzeba im będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W przypadku niepełnoetatowców, którzy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, święto występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy o liczbę godzin wynikającą z proporcji 8 godzin i danego wymiaru etatu pracownika.

PRZYKŁAD

W firmie jest zatrudnionych dwóch pracowników na 1/2 etatu. Jeden z nich pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, a drugi w poniedziałki i wtorki po 8 godzin, a w środy 4 godziny. Pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku po 4 godziny pracodawca będzie musiał oddać za 1 maja i 25 grudnia 2010 r. (święta występujące w sobotę) 2 dni wolne. Natomiast nie musi tego robić w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do środy. Jednak ustalając wymiar czasu pracy np. w maju 2010 r. w przypadku obu pracowników musi uwzględnić, że święto 1 maja występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy. Jeżeli obaj pracownicy pracują na 1/2 etatu, obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu takiego święta następuje o 4 godziny (1/2 etatu x 8 godzin). Zatem w maju br. obaj będą mieli do przepracowania 152 godziny.

Dzień wolny za święto występujące w sobotę trzeba oddać pracownikowi w okresie rozliczeniowym, w jakim to święto przypada (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Wykaz świąt wolnych od pracy w 2010 r.

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin tylko święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Należy pamiętać, że we wszystkie ww. dni świąteczne obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy). Dotyczy on jednak wyłącznie pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »