Kategorie

Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Marek Skałkowski
DGP
Na 2010 r. sporządzamy wykaz dni wolnych od pracy z tytułu świąt. Za które święta trzeba oddać pracownikom dodatkowe dni wolne w 2010 r.? Pracownicy pracują w naszym zakładzie od poniedziałku do piątku.

W 2010 r. powinni Państwo zapewnić pracownikom 2 dodatkowe dni wolne za święto państwowe 1 maja i za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia), ponieważ oba święta przypadają w przyszłym roku w sobotę.

UZASADNIENIE

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin jedynie święta, które przypadają w innym dniu niż niedziela (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Taka regulacja powoduje, że w przypadku świąt, które występują w sobotę, następuje obniżenie wymiaru czasu pracy. Dotyczy to pracowników, dla których soboty są dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem, gdy święto wystąpi w sobotę, która jest dniem wolnym dla pracowników, pracodawca będzie musiał za to święto oddać pracownikom inny dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Nie trzeba oddawać dnia wolnego w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę. Święto występujące w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników niepełnoetatowych, to również im będzie musiał oddać dzień wolny za święto występujące w sobotę, ale tylko wówczas, gdy pracują oni codziennie od poniedziałku do piątku. Jeżeli niepełnoetatowcy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, i w związku z tym mają większą liczbę dni wolnych od pracowników pracujących codziennie, to nie trzeba im będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W przypadku niepełnoetatowców, którzy pracują tylko w niektóre dni tygodnia, święto występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy o liczbę godzin wynikającą z proporcji 8 godzin i danego wymiaru etatu pracownika.

PRZYKŁAD

W firmie jest zatrudnionych dwóch pracowników na 1/2 etatu. Jeden z nich pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, a drugi w poniedziałki i wtorki po 8 godzin, a w środy 4 godziny. Pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku po 4 godziny pracodawca będzie musiał oddać za 1 maja i 25 grudnia 2010 r. (święta występujące w sobotę) 2 dni wolne. Natomiast nie musi tego robić w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do środy. Jednak ustalając wymiar czasu pracy np. w maju 2010 r. w przypadku obu pracowników musi uwzględnić, że święto 1 maja występujące w sobotę obniża wymiar czasu pracy. Jeżeli obaj pracownicy pracują na 1/2 etatu, obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu takiego święta następuje o 4 godziny (1/2 etatu x 8 godzin). Zatem w maju br. obaj będą mieli do przepracowania 152 godziny.

Dzień wolny za święto występujące w sobotę trzeba oddać pracownikowi w okresie rozliczeniowym, w jakim to święto przypada (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Wykaz świąt wolnych od pracy w 2010 r.

Wymiar czasu pracy obniżają o 8 godzin tylko święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Należy pamiętać, że we wszystkie ww. dni świąteczne obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy). Dotyczy on jednak wyłącznie pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania i spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 2, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
 • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?