REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek dochodowy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski Ład – najważniejsze zmiany dla pracowników

Jak Polski Ład wpłynie na pracowników od stycznia 2022 r.? Jak zmienią się wynagrodzenia? Oto zestawienie najważniejszych zmian.

ZUS i podatek od wynagrodzenia po przekroczeniu limitów 2021

Jak obliczać składki ZUS i podatek od wynagrodzenia po przekroczeniu limitów obowiązujących w 2021 r.? Oto szczegółowe opracowanie z przykładami.

Pracownicy obsługi klienta w okresie przedświątecznym [BADANIE]

Pracownicy obsługi klienta w okresie przedświątecznym są rozchwytywani. Jak oceniają kontakty z klientami? Czy są zadowoleni z pracy i wynagrodzenia? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

4,5 dnia pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

4,5 dnia pracy wprowadzają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od 2022 r. zmienia się dni weekendu.

REKLAMA

Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład

Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?

4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty

4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?

Praca dla par z Ukrainy - logistyka

Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.

Ile pracują Polacy?

Okazuje się, że co piąty Polak pracuje więcej niż 8 godzin dziennie. Czy wykształcenie pracownika ma wpływ na to, ile pracuje?

REKLAMA

Od ilu lat można pracować?

Od ilu lat można pracować w Polsce? Od kiedy można pracować na umowie o pracę, a od ilu lat można pracować na umowę zlecenie czy dzieło? Co na to prawo?

Odmowa polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19

Czy odmowa wykonania polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19 jest dozwolona? Czy pracownik, który boi się zakażenia koronawirusem, może odmówić pracy? Co na to prawo?

Prawo Parkinsona - co to jest?

Co to jest prawo Parkinsona? Wyraża je cytat: „Praca rozszerza się tak, aby wypełnić cały czas przeznaczony na jej wykonanie”. Jak planować pracę i zarządzać czasem? Czym jest reguła Igvara?

Roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.

Jak i kiedy stosować roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.? Kiedy dochodzi do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak wygląda rozliczenie w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Jak roczne limity wpływają na potrącenia z wynagrodzenia, zasiłki i zaświadczenia zarobkujących emerytów/rencistów?

Pierwszy system monitorujący rynek pracy w Polsce

Powstanie pierwszy system monitorujący rynek pracy w Polsce. Pracuje nad nim Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie i Politechnika Rzeszowska. Kiedy powstanie?

Informacja o monitoringu dla pracownika - wzór

Informacja o monitoringu dla pracownika - wzór dokumentu. W jakiej formie należy ją przygotować? Jakie informacje powinna zawierać, by była zgodna z RODO?

Cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów?

Czy cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów? Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracownika? Eksperci twierdzą, że nie.

Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także zatrudnienie osób potrafiących obsługiwać różne, często bardzo skomplikowane postępowania i systemy. Jak ten proces przygotować i wdrożyć, by podnieść kompetencje pracowników i sprawnie działać na tak dynamicznie zmieniającym się rynku? Eksperci podczas debaty Forum Pracodawcy Godnego Zaufania pt. „Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?” podkreślali, że kluczowa jest edukacja i uświadamianie, że transformacja nie jest tylko dla gigantów gospodarki, ale przede wszystkim dla małych i średnich firm.

Handel w niedziele - zmiany 2022

Handel w niedziele - Prezydent podpisał zmiany w wyłączeniach pozwalających na handel w niedziele. Co zmienia się od 1 lutego 2022 r.?

Koniec zmiany czasu?

Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.

Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?

Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?

Emerytura bez podatku - pytania i odpowiedzi

Emerytura bez podatku - dla kogo, kiedy wejdzie w życie, jakich formalności należy dopełnić, 2500 zł to brutto czy netto? Oto zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących jednego z rozwiązań Polskiego Ładu.

Własna firma i umowa o pracę - ZUS i podatek

Własna firma i umowa o pracę - czy trzeba podwójnie płacić składki ZUS? Co z podatkiem dochodowym? Czy trzeba poinformować pracodawcę o założeniu firmy?

Polacy chcą wyższych wynagrodzeń

Dlaczego Polacy chcą wyższych wynagrodzeń? W pandemii mieli obniżone wynagrodzenia przy jednoczesnym nałożeniu dodatkowych obowiązków. Ile kosztuje godzina pracy w Polsce?

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego. ZUS wyłapuje takie sytuacje. Argument pomocy koleżeńskiej może nie przekonać sądu.

Pokolenie Z a kompetencje cyfrowe

Pokolenie Z (czyli osoby, które wchodzą na rynek pracy w wieku 18-24 lat) dorastało w dobie szybkiego postępu technologicznego. Jak oceniają swoje kompetencje cyfrowe i ich znaczenie w przyszłości zawodowej?

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

Problem ze znalezieniem pracowników

Znalezienie odpowiednich pracowników to obecnie duży problem pracodawców. Jak go rozwiązać?

Najbardziej pracowity stan w USA? Alaska.

Alaska to najbardziej pracowity stan w USA. Gdzie pracuje się ciężej, a gdzie lżej? Czy Amerykanie wykorzystują urlopy wypoczynkowe? Czy płace w USA będą rosły zawsze?

Relacje pracowników z przełożonymi [BADANIE]

Relacje pracowników z przełożonymi przedstawia badanie Hays Poland. Jak pracownicy oceniają działania menadżerów w czasie pandemii? Czego oczekują od swoich szefów?

Status uchodźcy a praca w Polsce

Status uchodźcy zapewnia możliwość podjęcia pracy w Polsce. Jakie prawa ma uchodźca? Ile jest uchodźców? Gdzie można znaleźć legalną pracę?

"Praca nigdy nie może stać wyżej niż człowiek"

"Praca nigdy nie może stać wyżej niż człowiek, ona ma służyć ludzkiej osobie" - w nawiązaniu do Porozumień Sierpniowych z 1980 r. słowa te wypowiedział metropolita gdański.

Czym jest fast reset skills?

Fast reset skills - czym jest? Naucz się, wykorzystaj i zapomnij czyli szybkie resetowanie umiejętności przez pracowników. Cenią to pracodawcy.

Uchodźcy - rejestracja w polskim urzędzie pracy

Uchodźcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Muszą w tym celu dokonać rejestracji w urzędzie pracy. Jakie warunki należy spełnić?

6 typów osobowości pracowników a ich potrzeby technologiczne

Typy osobowości pracowników można podzielić na 6 grup. Pracodawca znając osobowość pracownika, może odpowiednio dostosować do niego miejsce pracy. Sprawdź, jakie mają potrzeby technologiczne.

Praca w Szwecji: Polacy wykorzystywani przy sadzeniu lasów

Praca w Szwecji to sposób na zarobek wielu Polaków. Niektórzy pracują przy sadzeniu lasów. Niestety są wykorzystywani przez szwedzkich pracodawców.

Polska potrzebuje pracowników z dalekich państw

Polska potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy, ale i z dalekich państw takich jak: Indie, Nepal czy Argentyna. Brakuje jednak jasnych przepisów i uproszczonych procedur.

Więcej ofert pracy po pandemii niż przed

Oferty pracy - po pandemii jest ich więcej niż przed COVID-19. Gdzie brakuje pracowników, a gdzie liczba ogłoszeń spadła?

Sobota dniem wolnym od pracy - jaka jest historia?

Sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jaka jest historia wolnej soboty? Od kiedy mamy pięciodniowy, a nie sześciodniowy tydzień pracy?

Praca w dniu wolnym - jak zrekompensować?

Praca w dniu wolnym od pracy - jak ją zrekompensować pracownikowi? Oddać inny dzień wolny czy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Praca w Niemczech bez znajomości języka

Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Umowa o praktykę absolwencką - podatek, wynagrodzenie, ZUS

Umowa o praktykę absolwencką - czy od wynagrodzenia praktykanta pobiera się zaliczkę na podatek i odprowadza składki ZUS?

Dłuższa praca, kryterium dochodowe dla trzynastki i oszczędzanie

Dłuższa praca, kryterium dochodowe dla trzynastki i oszczędzanie - to zdaniem BCC priorytety w pracach rządu.

Urlop wypoczynkowy oczami Polaków [RAPORT]

Urlop wypoczynkowy - jak widzą go Polacy? Gdzie w 2021 r. wybierają się na odpoczynek? Ile trwa idealny urlop? Co pracodawcy myślą o urlopach? Czy pracownik wybiera podwyżkę zamiast urlopu?

Czterodniowy tydzień pracy sukcesem Islandii

Czterodniowy tydzień pracy okazał się sukcesem Islandii. Krótszy tydzień pracy oznacza większą wydajność pracowników.

W USA to pracownicy dyktują warunki pracodawcom

USA - tutaj pracownicy dyktują warunki pracodawcom. Jak wygląda amerykański postcovidowy rynek pracy?

Ilu Polaków zamierza pracować zamiast emerytury?

Praca zamiast emerytury - ilu Polaków wybiera to rozwiązanie?

REKLAMA