REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Koniec zmiany czasu 2 razy w roku?
Koniec zmiany czasu 2 razy w roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.

Koniec zmiany czasu?

Business Centre Club apeluje o uchwalenie projektu ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wejście w życie proponowanych zmian wpłynie bowiem korzystnie na gospodarkę, organizację pracy oraz samopoczucie pracodawców i pracowników. Coroczna, dwukrotna zmiana czasu jest zbędnym reliktem przeszłości, który jest szkodliwy dla gospodarki.

Autopromocja

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm członkowskich BCC, ponad 88% przedsiębiorców wskazało, iż zmiana czasu jest nieuzasadniona. Taki sam procent przedsiębiorców pozytywnie ocenił zniesienie mechanizmu przestawiania zegarków w marcu i październiku każdego roku. Aż 87% przedsiębiorców wskazało ponadto, iż zmiana czasu - wbrew obiegowej opinii - nie przynosi firmom oszczędności w postaci zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Według ankietowanych zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla branży logistycznej, transportowej, budowlanej, hotelarskiej, motoryzacyjnej, obróbki cieplnej, jak również wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona całodobowo. Zmiana czasu powoduje istotne utrudnienia także w działalności prowadzonej na skalę międzynarodową.

Zmiany w organizacji pracy

Branża transportowa wskazała m.in., iż w wyniku zmiany czasu przedłuża się lub skraca czas załadunku i rozładunku, co powoduje chaos w organizacji pracy. Zmiana czasu powoduje też niepotrzebne pauzy w czasie pracy kierowców. Zmiana czasu powoduje dezorganizację rozkładów jazdy oraz utrudnia planowanie. Istnieje też problem z wprowadzeniem kalendarza załadunków i rozładunków na zmianie nocnej.

Większe zużycie energii elektrycznej i utrudnienia w pracy ze względu na mrok

Branża budowlana wskazała, iż zmiana czasu powoduje większe zużycie energii elektrycznej, a praca w tej branży jest utrudniona ze względu na wcześniej zapadający zmrok.

Zmiany czasu w systemach

Branża hotelarska wskazała natomiast, iż największe problemy wynikają z konieczności zmiany czasu we wszystkich systemach obsługujących branżę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudności z wyliczeniem wynagrodzenia za pracę przy trzech zmianach

Przedsiębiorcy podnoszą również, że w trzyzmianowym cyklu pracy jedna ze zmian jest o godzinę krótsza, a druga o godzinę dłużna, co wiąże się z utrudnionym wyliczeniem wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo zmieniają się ceny energii elektrycznej w poszczególnych strefach czasowych, a w czasie zimowym energia jest droższa.

Zmiana czasu - minusy

Przedsiębiorcy wskazali ponadto, iż w wyniku zmiany czasu, istnieje konieczność zatrzymania całodobowej działalności gospodarczej na ponad godzinę oraz przestawienia w wielu urządzeniach czasu. Zmiana czasu generuje tym samym niepotrzebną pracę m.in. informatyków oraz dodatkowe koszty. Pojawiają się problemy ze wskazaniem konkretnej godziny raportów, co powoduje zamieszanie w produkcji ciągłej i pracy na zmiany. Zmiana czasu powoduje deregulację rytmu pracy i stanowi utrudnienie dla pracowników. Pracownicy potrzebują bowiem kilku dni na przestawienie się do nowego rytmu. Przedsiębiorcy zatrudniający osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wskazali, iż zmiana czasu powoduje liczne spóźnienia do pracy tej grupy pracowników, co dezorganizuje pracę. Przedsiębiorcy wskazali ponadto, iż kończenie pracy po zmroku nie sprzyja wypoczynkowi. Zdaniem przedsiębiorców biorących udział w ankiecie, zmiana czasu powoduje zaburzenie rytmu biologicznego człowieka, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz jej jakość.

Brak uzasadnienia dla zmiany czasu

Mając powyższe na uwadze, uzasadnione jest przyjęcie za projektodawcą, iż dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym.

Zmiana czasu a zdrowie

Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Ankieta przeprowadzona wśród firm członkowskich BCC potwierdziła także tezę projektodawcy, iż zmiana czasu nie przynosi korzystnego efektu w postaci oszczędzania energii elektrycznej. Przeciwnie, przedsiębiorcy wskazali, iż w wyniku zmiany czasu zużycie energii elektrycznej jest większe.

Podsumowanie

Obowiązująca zmiana czasu nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i jest przyczyną cyklicznego chaosu w funkcjonowaniu gospodarki oraz wpływa negatywnie na kondycję psychofizyczną obywateli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jasiek
  2021-10-20 20:14:15
  Co rok ten sam problem i co z tego - NIC !!!!!!!
  0
 • Stop
  2022-10-13 13:58:15
  Dlaczego nie likwiduje rzad PiS zmiany czasu który jest szkodliwy dla Polaków i gospodarki . Dlaczego robi wszystko przeciw Polakom i Polsce!!!!
  1
 • mokot
  2023-03-28 12:01:30
  można pisać na Bedyczów....
  0
 • DAn ☼
  2021-10-20 12:49:11
  Jestem za! Czas przeciąć ten łańcuch z pewnym krajem za dużą wodą, który tylko jest pozornie mocarzem. Dolar to trup.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

REKLAMA

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

REKLAMA

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA