Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Aktywne starzenie się i podejście międzypokoleniowe w pracy
Aktywne starzenie się i podejście międzypokoleniowe w pracy
Shutterstock
Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego w pracy

W dniu 8 marca 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego w pracy (dalej zwane Europejskim Porozumieniem).

Porozumienie to stało się przyczynkiem do opracowania projektu „Inicjowanie działań wdrażających Autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych w sprawie aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego" współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Do współpracy przy jego realizacji KK NSZZ „Solidarność" zaprosiła partnerów polskich: Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytuty Badawczy oraz organizację pracodawców Konfederację Lewiatan. Z zagranicy do partnerstwa projektu włączyły się organizacje związkowe z Łotwy, Włoch, Belgii, Macedonii Północnej i Rumunii. Z poziomu europejskiego wsparcia tej inicjatywie udzieliły Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) oraz Europejska Federacja Starszych Pracowników i Emerytów (FERPA).

Projekt koncentruje się na przygotowaniu warunków do wdrożenia Europejskiego Porozumienia w krajach, z których pochodzą partnerzy projektu. Eksperci w swoich krajach dokonali analizy aktualnej sytuacji zarządzania wiekiem, opracowali katalog rekomendacji i dobrych praktyk. Najwięcej z nich dotyczyło promocji zdrowia, szkoleń i transferu wiedzy, a także dostosowywania procesów i stanowisk pracy do potrzeb pracowników. W firmach, gdzie pracownikom dostosowano zadania do ich aktualnych umiejętności i stanu zdrowia, zaobserwowano poprawę wydajności, zmniejszenie rotacji personelu, zmniejszenie absencji chorobowej i wypadkowości. Wprowadzone działania były podejmowane konsekwentnie, i systematycznie i wstawiono je na trwałe w ramy zwykłego, codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Realizacja projektu doprowadziła do wypracowania w każdym z krajów partnerskich planów wspólnych działań inspirowanych Europejskim Porozumieniem przez funkcjonujące w tych krajach reprezentatywne organizacje pracodawców i pracowników.

Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia

W Polsce partnerzy społeczni reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego w dniu 8 czerwca 2020 r. podpisali wspólnie wypracowane „Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Zgodnie uznali potrzebę wdrożenia rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się w Polsce, a w zapisach polskiego porozumienia wyrazili gotowość podjęcia wspólnych działań na rzecz:

 • poprawy warunków zatrudnienia postulując m.in. wprowadzenie w Kodeksie pracy dodatkowej przerwy od pracy wliczanej do czasu pracy,
 • wspierania zatrudnienie osób starszych poprzez wypracowanie przez partnerów społecznych projektu regulacji prawnych,
 • rozwoju kompetencji pracowników wobec wprowadzanych na rynek ogromnej ilości nowych produktów, usług, rozwiązań technicznych, zmian prawnych. Proponowane jest wdrożenie tzw. umowy mentorskiej, której celem jest przekazywanie wiedzy i umiejętności przez pracowników, wykazujących się odpowiednim stażem w miejscu pracy i umiejętnościami tzw. mentorom, osobom nowo przyjmowanym lub zmieniającym swoje kwalifikacje,
 • promowania zdrowia w miejscu pracy i poza nim stosując np. rozszerzoną profilaktykę, ergonomiczne stanowiska pracy, różnicowanie zadań, co może zapobiec wypaleniu zawodowemu, podniesienie świadomości na temat utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego,
 • uświadamiania długofalowych efektów zmian demograficznych wśród pracodawców i pracowników.

Dłuższa aktywność zawodowa

Wszyscy partnerzy społeczni reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego zwracają uwagę na znaczenie zachęcania pracowników do dłuższej aktywności zawodowej podkreślając, że w Polsce do 2030 r. zasoby pracy zmniejszą się o ponad 1,5 mln osób (tj. o ponad 6%), a najgwałtowniejszy spadek dotyczyć będzie osób w wieku produkcyjnym zwłaszcza między 18 a 45 rokiem życia. W podpisanym przez nich Porozumieniu uznają, iż kluczową rolę odgrywa wspieranie i zachęcanie pracodawców do adaptowania organizacji pracy do potrzeb i przedsiębiorstwa i pracowników oraz kształtowania umiejętności zarządzania personelem.

Praca zdalna - mentoring starszych, współtworzenie kultury firmy

Obecnie w dobie pandemii i dominacji pracy zdalnej niewątpliwie zmienia się styl zarządzania w wielu firmach. Praca zdalna poprawia co prawda umiejętności techniczne i informatyczne wśród pracowników, ale też czyni wielkie szkody dla relacji między ludźmi z powodu braku interakcji między nimi. Coraz więcej pracowników, szczególnie z młodszego pokolenia dotyka wypalenie zawodowe i depresja, która zalicza się do głównych problemów XXI wieku. W takich przypadkach niewątpliwie pomóc może relacja uczeń - mistrz, czyli właściwie realizowany mentoring starszych, obdarzonych wrażliwością na innych i empatią, doświadczonych pracowników.

Dlatego dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek tak ważne jest dawanie zespołowi przestrzeni i obdarzenie go zaufaniem. Kluczowe jest znalezienie nowych sposobów na zaangażowanie pracowników i stworzenie poczucia wspólnoty. Można osiągnąć to m.in. poprzez danie ludziom możliwości współtworzenia kultury firmy oraz poczucia przynależności w tej nowej, hybrydowej, wirtualno-realnej rzeczywistości.

W czasie pandemii coraz wyraźniej uwypukla się znaczenie i wartość kapitału ludzkiego. To z kolei wiąże się z nowym podejściem managerów, którzy muszą troszczyć się o zadowolenie swoich pracowników. A troska o ludzi to klucz do ich lojalności i zaangażowania w pracy. Tego zaś nie zastąpi nawet najlepsza technologia, dlatego dbałość o drugiego człowieka staje się obecnie coraz bardziej znacząca. Trend znany jako społeczna odpowiedzialność w dzisiejszych czasach zaczyna być po prostu odpowiedzialnością za pracowników w firmach.

Pobierz raport >> http://konfederacjalewiatan.pl/aktualnosci/2021/1/_files/2021_09/Raport_ko_cowy_z_projektu_AAIA_PL_EN_Raport_do_sieci.pdf 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak szybciej wydawać pozwolenia na pracę dla cudzoziemców?
  Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców mogłyby być wydawane dużo szybciej. Jak usprawnić tę procedurę? Oto 8 szczegółowych propozycji.
  Praca zdalna w Kodeksie pracy - etap prac
  Praca zdalna będzie wpisana w Kodeksie pracy. Jaki jest etap prac nad nowelizacją kodeksową?
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych stają się standardem. Pracodawcy zabiegają o pracowników na stanowiska blue i grey collar.
  Niedziela handlowa 2022 - kalendarz
  Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.
  Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.
  Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, wyjazdu integracyjnego, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.
  Koniec zmiany czasu?
  Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.
  Multitasking a efektywność pracowników
  Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?
  PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?
  Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.
  Benefity pracownicze - przykłady
  Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.
  Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID
  Które benefity pracownicze zyskały na atrakcyjności w czasie pandemii COVID-19? Co zmieniła pandemia?
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.
  Praca zdalna dla osób z wyższym wykształceniem?
  Praca zdalna najczęściej wykonywana jest przez osoby z wyższym wykształceniem. Jak dostosowywać sposób świadczenia pracy do pracowników?
  Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
  Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?
  Roczny limit nadgodzin
  Roczny limit nadgodzin - ile wynosi w 2021 r.? Jak maksymalną liczbę godzin nadliczbowych reguluje Kodeks pracy?
  Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny
  Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.
  Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca
  Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.
  7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.
  ZUS wymienia 7 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.
  Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.
  Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS to nowość. Zmiana ta obowiązuje od 15 października 2021 r. Kiedy wezwanie przez PUE ZUS jest skuteczne?
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej to dwa tematy z punktu widzenia BHP, nad którymi powinni pochylić się pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy.
  Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?
  Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?
  Potrzeby kompetencyjne w IT i TCB po pandemii [RAPORT]
  Jakie są potrzeby kompetencyjne w sektorach IT i TCB po pandemii COVID-19? Wymienia je raport „Potrzeby kompetencyjne w kontekście skutków pandemii koronawirusa”.
  Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie
  Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?
  Sprawdzanie szczepień pracowników - co z ustawą?
  Czy sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców dojdzie do skutku? Co z ustawą?