REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska potrzebuje pracowników z dalekich państw

Monika Fedorczuk
ekspertka Konferedacji Lewiatan
Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników z Indii, Nepalu czy Argentyny
Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników z Indii, Nepalu czy Argentyny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy, ale i z dalekich państw takich jak: Indie, Nepal czy Argentyna. Brakuje jednak jasnych przepisów i uproszczonych procedur.

Polska potrzebuje nie tylko Ukraińców

• Strategia migracyjna, która została skierowana do konsultacji społecznych, skupia się na migracjach krótkoterminowych, przede wszystkim z państw położonych za naszą wschodnią granicą.
• Tymczasem istnieje konieczność sprowadzania do Polski pracowników również spoza krajów bliskich nam kulturowo - uważa Konfederacja Lewiatan.

Autopromocja

- Konieczne jest pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach z krajów położonych nawet na innych kontynentach (Indie, Nepal, Brazylia, Argentyna). Niestety polskie przepisy są w tym zakresie niejasne i zbiurokratyzowane. Nasz rynek pracy potrzebuje rozwiązań, które pozwolą firmom na łatwe pozyskiwanie potrzebnych pracowników, szczególnie o kwalifikacjach, których brakuje - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników z dalekich państw

Konfederacja Lewiatan

Strategia migracyjna ograniczona do 6 państw

Strategia migracyjna wskazuje 6 państw, których obywatele są u nas zatrudniani w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Armenia, Rosja, Mołdawia). Migracje z tych krajów są korzystne dla Polski z uwagi na bliskość kulturową i łatwość w nauczeniu się języka polskiego.

- Niemniej jednak zwracamy uwagę, że liczba pracowników z tych państw nie jest nieograniczona, specyficzne kwalifikacje mogą być niedostępne na tych rynkach i należy się liczyć z tym, że w kolejnych latach napływ pracowników, szczególnie z Ukrainy, będzie malał - dodaje Monika Fedorczuk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Makin
  2021-08-11 13:35:31
  Polska potrzebuje? czy zachodnie korporacje, które i tak nie płacą podatków w Polsce...
  1
 • dfg
  2021-08-11 07:42:12
  Zapłaćcie Polakom godne pensje to pracownicy w kraju się szybko znajdą.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Dax
  2021-08-11 12:52:32
  Lewiatan - jeśli wiesz kto za nimi stoi to takie opinie cię nie zaskoczą...
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ben
  2021-08-11 21:45:20
  Polska potrzebuje pracowników z dalekich krajów by pensje nie poszły byt szybko w górę bo stracą na tym wielcy przemysłowcy i właściciele firm. Politycy będą dla zachęty dawać obcokrajowcom przywileje i socjale jakich Polak nie widział przykładem jest np: to że obcokrajowiec będzie płacił dużo mniejszy podatek niż Polak przez pierwszy rok pracy na domiar posłowie już szykują podobno następne zachęty. Pracodawcy są też skłonni płacić więcej obcokrajowcom niż Polakom co potwierdziły badania. Czy my rzeczywiście potrzebujemy krwawej rewolty żeby Polak we własnym kraju nie był dyskryminowany?
  1
 • Zbychu
  2021-08-11 20:58:13
  Ciekawe po co? Wszytko drogie, ludzi nie stać nawet na własne mieszkanie, staliśmy się ponownie niewolnikami i do tego oddajemy nasz kraj obcym korporacjom i ludziom
  1
 • Sulfur
  2021-08-12 08:25:55
  no ale istnieją inne czynniki niż przydatność do pracy. Inne kraje to olewaly i obecnie nie są już krajami, są w stanie przed-rozpadowym Asymilacja to mit, należy rozumieć jak działają ludzie a zwłaszcza-ich populacje. Lewiatan nie ma tu nic do gadania, są lobby. Czy ufalibyście producentom tytoniu próbującym wam wmówić że palenie nie szkodzi? Lewiatanki, idźcie lobbować za ulatwieniami podatkowo-regulacyjnymi tak, byście mogli inwestować w AI i automatyzację. To jest przyszłość a nie od-polonizowanie Polski.
  0
 • Mati
  2021-08-12 19:39:06
  A nie lepiej sprowadzać Polaków z Kazastanu,Rosji,Kresów,Brazylii,Argentyny?
  0
 • Mike
  2021-08-17 17:54:30
  Ja po super studiach dziennych szukałem pół roku jakiekolwiek pracy godnej absolwenta i skończyło się na stażu za 700zl. Jak młody ma myśleć o mieszkaniu samochodzie i jakiejś fajnej ładnej lasce skoro laska też bezrobotna?
  0
 • kzk
  2021-08-18 15:01:04
  Albo z Afganistanu oj kłamczuszki kłamczuszki
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

REKLAMA

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

REKLAMA

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

REKLAMA