Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
REKLAMA
REKLAMA
Nielegalne zatrudnienie - czym jest?
Od 1 stycznia 2022 r., zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, wyłącznie pracodawca będzie ponosił konsekwencje nielegalnego zatrudnienia lub nie ujawniania całości bądź części wynagrodzeń swoich pracowników.
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nielegalne zatrudnienie to:
- zatrudnienie przez pracodawcę osoby bez potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków,
- niezgłoszenie osoby zatrudnionej lub wykonującej inną pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego,
- podjęcie przez bezrobotnego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy.
Nielegalne zatrudnienie – Polski Ład
Zgodnie ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polskiego Ładu) od nowego roku w przypadku nielegalnego zatrudnienia pracodawcy będą zobowiązani do zapłaty w całości:
- dodatkowego przychodu w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia
„wartość pracy osoby zatrudnionej (..) ustalona za każdy miesiąc, w którym zostało stwierdzone nielegalne zatrudnienie, w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym miesiącu na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), przy czym przychód powstaje na dzień stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia”
- podatku oraz składek społecznych i zdrowotnych od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika
Dodatkowo pracodawcy nie będą mogli odliczyć od podatku przychodów pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia lub nieujawnionego przychodu.
Nielegalne zatrudnienie - od 2022 r. ochrona pracownika
Od 2022 r. pracownicy będą zwolnieni z jakichkolwiek sankcji. Wszelkie koszty z tytułu nielegalnego zatrudnienia poniosą pracodawcy w całości. Te rozwiązania mają zachęcić do zgłaszania przez pracowników nielegalnego zatrudnienia i wyeliminowania tego procederu, a także do uregulowania statusu pracowników zatrudnionych nielegalnie do 31 grudnia 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat