REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo Parkinsona - co to jest?

Prawo Parkinsona - co oznacza?
Prawo Parkinsona - co oznacza?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest prawo Parkinsona? Wyraża je cytat: „Praca rozszerza się tak, aby wypełnić cały czas przeznaczony na jej wykonanie”. Jak planować pracę i zarządzać czasem? Czym jest reguła Igvara?

"Work Breakdown Structure1 nazywa się tak dlatego, że pracy pozostałej do wykonania będzie przybywało, dopóki nie dojdzie do załamania projektu, chyba że ktoś nada jej jakąś strukturę." David Akin, profesor inżynierii lotnictwa na Uniwersytecie Maryland

REKLAMA

Autopromocja

Prawo Parkinsona - cytat

W 1955 roku Cyril Northcote Parkinson opublikował w „The Economist” żartobliwy esej odwołujący się do jego doświadczeń w brytyjskiej służbie cywilnej. Sformułował w nim prawo nazwane później jego nazwiskiem: „Praca rozszerza się tak, aby wypełnić cały czas przeznaczony na jej wykonanie”.

Co to jest prawo Parkinsona?

Jedno z narzędzi zarządzania projektami; w polskiej literaturze bywa nazywane „strukturą podziału pracy” – przyp. tłum. Jeśli coś ma być zrobione w ciągu roku, nie zostanie ukończone przed upływem roku. Jeśli coś ma być zrobione w ciągu tygodnia, nie zostanie ukończone przed upływem tygodnia. Jeżeli coś ma być zrobione do jutra, nie zostanie ukończone przed nadejściem dnia jutrzejszego. Planujemy nasze działania, biorąc pod uwagę czas, który mamy do dyspozycji, a w miarę zbliżania się terminu zaczynamy dokonywać wyborów i iść na kompromisy niezbędne do ukończenia zadania o czasie.

Prawo Parkinsona nie powinno być traktowane jako przyzwolenie na wyznaczanie nierealistycznych terminów. Realizacja każdego projektu wymaga czasu; nie da się zbudować wieżowca w jeden dzień ani fabryki w tydzień. Im bardziej złożone jest przedsięwzięcie, tym więcej czasu trzeba na jego przeprowadzenie – aż do pomyślnego rezultatu.

Prawo Parkinsona najlepiej się nadaje do wykorzystania podczas eksperymentów myślowych. Jak by to wyglądało, gdybyś ukończył projekt w bardzo ambitnym terminie? Gdybyś musiał zbudować wieżowiec w ciągu jednego dnia, jak byś do tego podszedł? Odpowiedz na tak postawione, hipotetyczne pytania, a odkryjesz techniki lub metody, które mógłbyś wykorzystać, żeby wykonać pracę w krótszym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reguła Ingvara

Założyciel firmy IKEA Ingvar Kamprad powiedział kiedyś: „Jeśli podzielisz dzień na dziesięciominutowe przedziały i postarasz się zmarnować jak najmniejszą ich liczbę, będziesz zdumiony tym, jak wiele możesz zrobić”. W przypadku drobnych zadań można zastosować rozwiązanie, które nazywam „regułą Ingvara” – można założyć, że realizacja każdego z nich będzie trwała nie dłużej niż dziesięć minut, a następnie zacząć je wykonywać. To dotyczy także spotkań i rozmów telefonicznych, bo wiem z jakiegoś powodu domyślny czas trwania zebrania lub telekonferencji wynosi godzinę, bez względu na to, czy to potrzebne, czy nie. Często można zrobić tyle samo, albo nawet więcej, jeśli przyjmie się założenie, że podstawową jednostką czasu przeznaczonego na spotkanie jest dziesięć minut. Reguła Ingvara to eksperyment myślowy – co byś zrobił, gdybyś miał tylko dziesięć minut na zrobienie czegoś pożytecznego? Zastanów się, co możesz osiągnąć w tak krótkim okresie, a następ nie to zrób.

1. Jedno z narzędzi zarządzania projektami; w polskiej literaturze bywa nazywane „strukturą podziału pracy” – przyp. tłum

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki Josha Kaufmana pt. „Indywidualny program MBA”.

Książka Josha Kaufmana „Indywidualny program MBA”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA