Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dokumenty ubezpieczeniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dokumenty ubezpieczeniowe.
Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy
Aktualizacja: 11.08.2011
Pracownik w czasie przerwy w pracy wyszedł na polecenie kierownika do apteki kupić środki przeciwbólowe do apteczki. Po drodze złamał nogę. Jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca ma wątpliwości, czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. W związku z tym ciągle trwają ustalenia z powołanym zespołem powypadkowym. W międzyczasie nadszedł termin wypłaty wynagrodzeń. Wypłaciłam więc pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (zamiast z wypadkowego). Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS i przeliczyć świadczenia, jeżeli pracodawca zatwierdzi protokół powypadkowy i zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 23.05.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe i płatnicze, bhp, wypadki przy pracy. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 09.05.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dla płatników składek szkolenie nt. wypadków przy pracy. »
Aktualizacja: 28.04.2011
Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia? »
Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS
Aktualizacja: 15.03.2011
Nasz pracownik starał się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, który miał miejsce w 2010 r. Otrzymaliśmy decyzję z ZUS, w której ten wypadek został zakwestionowany. ZUS uznał, że poszkodowany pracownik nie powinien otrzymywać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, który mu wypłaciliśmy. Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe. W korektach rozliczyliśmy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy skorygować ZUS IWA za 2010 r., w którym wykazaliśmy ten wypadek (wypadek został wpisany do rejestru wypadków przy pracy w 2010 r.)? »
Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego
Aktualizacja: 07.02.2011
W tym roku po raz pierwszy firma, w której prowadzę sprawy płacowe, musi obliczać i wypłacać pracownikom zasiłki. Wiem, że za realizację tych wypłat mogę odliczyć w deklaracji ZUS DRA kwotę na wynagrodzenie dla płatnika. W lutym br. wypłacę zasiłek chorobowy pracownikowi, który pod koniec stycznia miał wypadek przy pracy. W jaki sposób i w jakiej wysokości mogę odliczyć to wynagrodzenie w deklaracji? »
Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy
Aktualizacja: 27.01.2011
Jednym z obowiązków pracodawcy w związku z wypadkiem pracownika przy pracy jest powołanie zespołu powypadkowego. Ustala on okoliczności i przyczyny wypadku. Pracodawca nie może zostać zwolniony z tego obowiązku nawet wtedy, gdy pracownik przyczyni się do wypadku. »
Ubezpieczenie wypadkowe - termin złożenia ZUS IWA za 2010 rok
Aktualizacja: 13.01.2011
31 stycznia 2011 r. mija termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za rok 2010. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 24.09.2010
ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia, których tematem będzie m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługa programu Płatnik. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad