REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS zwraca koszty leczenia stomatologicznego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
ZUS zwraca koszty leczenia stomatologicznego
Dentysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS zwraca koszty świadczeń, które nie są refundowane na podstawie odrębnych przepisów (np. z Narodowego Funduszu Zdrowia), dotyczy to np. leczenia stomatologicznego i szczepień ochronnych, jednak powinny one być wykonane przez placówkę bądź lekarza, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Aby móc skorzystać z refundacji trzeba mieć ubezpieczenie wypadkowe! Kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i refundację wyrobów medycznych?

ZUS zwraca koszty leczenia stomatologicznego

Przepis art. 23 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2189, dalej jako: ustawa) wskazuje, że ze środków funduszu wypadkowego są pokrywane koszty skutków wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, związane ze świadczeniami zdrowotnymi z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, na które ubezpieczony został skierowany przez lekarza orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego, nierefundowane na podstawie odrębnych przepisów.  Świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, udzielają świadczeniodawcy, z którymi dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ważne jest więc, że aby otrzymać zwrot należy leczyć się w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Autopromocja
Ważne
Zwrot kosztów tylko w przypadku gdy trzeba się leczyć stomatologicznie na skutek wypadku przy pracy

Zatem, obok innych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia wypadkowego (jak np. odszkodowanie), ubezpieczonemu, który poniósł jakieś szkody w postaci konieczności zastosowania leczenia stomatologicznego na skutek wypadku przy pracy (np. spadł z wysokości na budowie i uszkodził sobie szczękę na skutek czego stracił zęby) lub choroby zawodowej, przysługuje pokrycie kosztów tego leczenia, jako świadczenia zdrowotnego z ubezpieczenia wypadkowego. 

Aby móc skorzystać z refundacji trzeba mieć ubezpieczenie wypadkowe!

Wypadek przy pracy

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Aby wypadek mógł być uznany w świetle prawa za wypadek przy pracy, muszą wystąpić wszystkie ww. okoliczności.

Fundusz wypadkowy

Fundusz wypadkowy ma zapewnić finansowanie świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego należnych w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wymienionych w ustawie - czyli zasiłków chorobowych, świadczeń rehabilitacyjnych, zasiłków wyrównawczych, jednorazowych odszkodowań, rent z tytułu niezdolności do pracy - tzw. rent wypadkowych, rent szkoleniowych, rent rodzinnych, dodatków do renty rodzinnej, dodatków pielęgnacyjnych i świadczeń na pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne. ZUS informuje: "Jeśli miałeś wypadek przy pracy lub stwierdzono u Ciebie chorobę zawodową, to możemy zwrócić część poniesionych przez Ciebie kosztów leczenia stomatologicznego, szczepień ochronnych i zakupu wyrobów medycznych.".

Zwrot kosztów zakupu wyrobów medycznych

Ze środków funduszu wypadkowego są pokrywane koszty wyrobów medycznych w wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy określonego w przepisach art. 38 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 826). Te koszty nie są zawsze zwracane w całości, ZUS może zwrócić koszty zakupu wyrobów medycznych, które wymienia rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. 2017 poz. 1061).

​Zatem ZUS zwraca koszty w części określonej w tym rozporządzeniu jako „Wysokość udziału własnego”. Określono ją w procentach, wysokość możliwego zwrotu kosztów liczy się od kwoty podanej w kolumnie „Limit finansowania ze środków publicznych”.

Przykład
NIE ZAWSZE 100% REFUNDACJI

Karolina Zięba uległa wypadkowi przy pracy, przewróciła się w łazience w pracy na mokrej podłodze i uszkodziła poważnie biodro. Karolina Zięba była zatrudnia na podstawie umowy o pracę i podlegała ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Lekarz ortopeda zalecił jej zakup ortezy obejmującą obręcz biodrową (typu HAKAFO). Karolina Zieba zakupiła orteżę za 3000 zł. W rozporządzeniu limit dotyczący tego typu ortezy określono na 2500 zł, a udział własny na 10%. Karolina otrzymała 2250 zł od Narodowego Funduszu Zdrowia, a my możemy zwrócić 250 zł. 

Jak otrzymać zwrot kosztów od ZUS?

Jak podaje ZUS należy złożyć w placówce ZUS formularz PR-1 - Wniosek o pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych. Dokument musi podpisać lekarz (co do wyrobów medycznych jest to: formularz PR-2 Wniosek o pokrycie kosztów wyrobów medycznych). Do tego należy dołączyć:

  • protokół powypadkowy – jeśli miałeś wypadek w pracy i byłeś zatrudniony na umowę o pracę,

  • kartę wypadku – jeśli miałeś wypadek w pracy i pracowałeś na innej podstawie niż umowa o pracę,

  • decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej – w przypadku choroby zawodowej.

W wypadku wniosku o zwrot wyrobów medycznych jest to jeszcze: faktura lub rachunek, zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA