Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś” - konkurs trwa do 20 listopada 2023
REKLAMA
REKLAMA
- IV Ogólnopolski Konkurs Testowy „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”
- KRUS o wypadkach przy pracy rolników
- Wypadek przy pracy rolnika
- Gdzie może dojść do wypadku przy pracy rolnika?
- Dane z KRUS dot. wypadków i odszkodowań za 2021, 2022 i 2023 r.
IV Ogólnopolski Konkurs Testowy „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”
Kasa Rolnicze Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zaprasza rolników do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Konkurs przebiega w formule on-line i jest realizowany przy pomocy platformy edukacyjnej Moodle.
REKLAMA
Co ma na celu konkurs? Konkurs ma na celu:
- popularyzowanie wśród rolników zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym;
- popularyzację wiedzy o zagrożeniach wypadkowych;
- ograniczenie liczby wypadków przy pracy;
- ograniczenie liczby chorób zawodowych rolników.
Jak podaje KRUS: aby wziąć udział w konkursie, należy zalogować się pod linkiem https://bezpieczenstwo.krus.gov.pl/ i rozwiązać test złożony z 25 pytań jednokrotnego wyboru losowanych z puli 50, dotyczących wszystkich kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Konkurs zakończy się 20 listopada 2023 r. o godz. 12:00. Pięćdziesiąt osób, które udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 600 zł brutto.
KRUS o wypadkach przy pracy rolników
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w ramach zadań wynikających z zapisów ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 2022 poz. 933 z późn. zm.), prowadzi postępowania powypadkowe i wypłaca jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, a także zajmuje się działaniami prewencyjnymi na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników.
W ostatnich latach zwiększono nakłady finansowe na prowadzenie działalności prewencyjnej, co spowodowało zwiększenie liczby działań prewencyjnych realizowanych przez KRUS oraz liczby ich uczestników. Dzięki udziałowi w różnych aktywnościach prewencyjnych, poszerzyła się wiedza mieszańców wsi na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Rolnicy coraz częściej mają świadomość, że dobry stan zdrowia, bez wypadków i chorób zawodowych, to podstawa ich sukcesu – zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym.
Za sprawą rozwoju technologii produkcji rolnej oraz dzięki przeobrażeniom wielu gospodarstw rolnych, produkcja rolnicza stała się bardziej nowoczesna i bezpieczniejsza. Sporo gospodarstw rozbudowało i zmodernizowało swoją infrastrukturę, wymieniło park maszynowy, a pracę człowieka w wielu przypadkach zastąpiły maszyny.
Coraz więcej rolników ogranicza prace ręczne w gospodarstwie rolnym, zwiększa dbałość o ład, porządek i estetykę w obejściu, częściej stosuje środki ochrony indywidualnej (właściwe ubranie i obuwie robocze oraz okulary, rękawice, ochronniki słuchu, maski przeciwpyłowe itd.). W ten sposób wyeliminowano znaczną część występujących zagrożeń.
Wypadek przy pracy rolnika
Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się:
- nagłe zdarzenie
- wywołane przyczyną zewnętrzną
- które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej
- albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.
Gdzie może dojść do wypadku przy pracy rolnika?
Do wypadku przy pracy rolnika może dojść w wielu miejscach, w których wykonuje one swoje czynności, czyli:
- na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony rolnik prowadzi lub w którym stale pracuje
- na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z gospodarstwem rolnym, które prowadzi lub w którym stale pracuje rolnik
- w drodze ubezpieczonego rolnika z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej
- podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności
- w drodze do miejsca wykonywania czynności albo w drodze powrotnej.
Dane z KRUS dot. wypadków i odszkodowań za 2021, 2022 i 2023 r.
- W 2021 roku rolnicy zgłosili do KRUS 12 088 wypadków, o 1 114 (10,02%) więcej niż w 2020 roku. Wypłacono 9 595 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, o 1 723 (21,9%) więcej niż w 2020 roku.
- W 2021 r. odnotowano 45 wypadków śmiertelnych, o 10 (28,6%) więcej niż w 2020 roku. Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek: „upadku osób” – 4 812 (50,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań), „pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń” – 1 221 (12,7%), „uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta” – 1 130 (11,8%) oraz w wyniku „innych zdarzeń” – 955 (9,9%).
- W 2021 r. na 1 000 ubezpieczonych przypadło 8,4 wypadków zakończonych wypłatą jednorazowych odszkodowań.
- Z kolei w 2022 r. odnotowana 8 981 zdarzeń wypadkowych, o 231 (2,5%) mniej niż w analogicznym okresie 2021 r.- takie dane zgłoszono do KRUS w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Wypadki śmiertelne stanowiły 0,5% wszystkich wypadków zakończonych wypłatą odszkodowania.
- W I kwartale 2023 r. zgłoszono do KRUS 2 839 zdarzeń wypadkowych, o 101 (3,4%) mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Decyzje odmowne podjęto wobec 859 spraw, wydając ich o 12 (1,4%) więcej niż w I kwartał ubiegłego roku, a wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 2 296 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 13 ze skutkiem śmiertelnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat