REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwają żniwa - jakie świadczenia dla rolników?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Trwają żniwa - jakie świadczenia dla rolników?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trwają żniwa - to gorący okres dla rolników, którzy prowadzą wzmożone prace w gospodarstwie. Niestety często dochodzi do wypadków przy pracy czy też chorób zawodowych. Do jakich świadczeń mają prawo rolnicy? Co przysługuje rolnikowi z KRUS? Kiedy i jak zgłosić wypadek przy pracy rolnika? Czym jest choroba zawodowa rolnika? Czy rolnik ma prawo do odszkodowania z powodu boreliozy?
rozwiń >

Jakie świadczenia dla rolników?

W oparciu o ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r., poz. 208 z późn. zm., dalej jako: ustawa) rolnikom przysługują różne świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To właśnie KRUS przyznaje i wypłaca rolnikom świadczenia pieniężne z ubezpieczeń: 

REKLAMA

Autopromocja
 • wypadkowego,
 • chorobowego,
 • macierzyńskiego,
 • emerytalno-rentowego.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego dla rolników?

Świadczeniami z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego są:

 1. zasiłek chorobowy.
 2. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Wypadek przy pracy rolnika

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się:

 • nagłe zdarzenie
 • wywołane przyczyną zewnętrzną
 • które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej
 • albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Gdzie może dojść do wypadku przy pracy rolnika?

Do wypadku przy pracy rolnika może dojść w wielu miejscach, w których wykonuje one swoje czynności, czyli:

 •  na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony rolnik prowadzi lub w którym stale pracuje
 • na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z gospodarstwem rolnym, które prowadzi lub w którym stale pracuje rolnik
 • w drodze ubezpieczonego rolnika z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej
 • podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności
 • w drodze do miejsca wykonywania czynności albo w drodze powrotnej.

Kiedy zgłosić wypadek przy pracy rolnika?

Ważne

Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczeni Społecznego bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6. miesięcy od dnia zaistnienia wypadku przy pracy. 

Kto i jak może dokonać zgłoszenia wypadku przy pracy rolnika?

Zgłoszenia wypadku przy pracy rolnika może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo pocztą elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:

 1. zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem;
 2. udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem;
 3. wskazać świadków wypadku;
 4. dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia;
 5. udzielić informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi Kasy upoważnionemu przez Prezesa Kasy do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Choroba zawodowa u rolnika - jednorazowe odszkodowanie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Z kolei w myśl, art. 12 ustawy za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy.

Przykład
BORELIOZA W ROLNICTWIE

W rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie borelioza to najczęściej występująca choroba zawodowa. W sądach jest rozpatrywanych wiele spraw, w których rolnicy domagają się odszkodowania z powodu zachorowania na boreliozę, jednak ich przyznanie nie jest oczywiste. Często konieczny jest dowód z opinii biegłego lekarza specjalisty chorób zakaźnych jak i wykazanie, że do zachorowania doszło w czasie wykonywania czynności w rolnictwie i w czasie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Wyrok sądu a decyzja Inspektora Sanitarnego w sprawie choroby zawodowej rolnika

Sąd rozpoznający sprawę np. w zakresie przyznania odszkodowania dla rolnika nie jest związany decyzją inspektora sanitarnego,  albowiem zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1994 r., sygn. III PZP 4/94, OSNP 1994/11/170, sąd powszechny rozpoznający sprawę o świadczenia z tytułu choroby zawodowej, nie jest związany decyzją inspektora sanitarnego (zob. także wyrok SA w Warszawie z 30.03.2017 r., sygn. III AUa 1715/15).

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego?

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są:

 1. emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy;
 2. renta rolnicza szkoleniowa;
 3. renta rodzinna;
 4. emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin;
 5. dodatki do emerytur i rent, o których mowa w powyżej wskazanych punktach.
 6. zasiłek pogrzebowy;
 7. zasiłek macierzyński.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

Ważne zmiany od 2025: ZUS od umów cywilnoprawnych [będą strajki]

Prawdopodobnie już w 2025 r. będzie pełny ZUS od umów cywilnoprawnych, w szczególności umowy o dzieło. Rząd proponuje swoje rozwiązania, które przyniosą miliony do budżetu, a tu nie ma ani zgody pracodawców, jak i wolnych strzelców na taką zmianę, gdyż oznaczałaby ona minimum 40% wyższe koszty dla firm lub blisko 1/3 mniejsze zarobki dla freelancerów. Branża zapowiada strajki!

REKLAMA

Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

REKLAMA