REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwają żniwa - jakie świadczenia dla rolników?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Trwają żniwa - jakie świadczenia dla rolników?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trwają żniwa - to gorący okres dla rolników, którzy prowadzą wzmożone prace w gospodarstwie. Niestety często dochodzi do wypadków przy pracy czy też chorób zawodowych. Do jakich świadczeń mają prawo rolnicy? Co przysługuje rolnikowi z KRUS? Kiedy i jak zgłosić wypadek przy pracy rolnika? Czym jest choroba zawodowa rolnika? Czy rolnik ma prawo do odszkodowania z powodu boreliozy?
rozwiń >

Jakie świadczenia dla rolników?

W oparciu o ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r., poz. 208 z późn. zm., dalej jako: ustawa) rolnikom przysługują różne świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To właśnie KRUS przyznaje i wypłaca rolnikom świadczenia pieniężne z ubezpieczeń: 

REKLAMA

Autopromocja
  • wypadkowego,
  • chorobowego,
  • macierzyńskiego,
  • emerytalno-rentowego.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego dla rolników?

Świadczeniami z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego są:

  1. zasiłek chorobowy.
  2. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Wypadek przy pracy rolnika

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się:

  • nagłe zdarzenie
  • wywołane przyczyną zewnętrzną
  • które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej
  • albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Gdzie może dojść do wypadku przy pracy rolnika?

Do wypadku przy pracy rolnika może dojść w wielu miejscach, w których wykonuje one swoje czynności, czyli:

  •  na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony rolnik prowadzi lub w którym stale pracuje
  • na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z gospodarstwem rolnym, które prowadzi lub w którym stale pracuje rolnik
  • w drodze ubezpieczonego rolnika z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej
  • podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności
  • w drodze do miejsca wykonywania czynności albo w drodze powrotnej.

Kiedy zgłosić wypadek przy pracy rolnika?

Ważne

Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczeni Społecznego bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6. miesięcy od dnia zaistnienia wypadku przy pracy. 

Kto i jak może dokonać zgłoszenia wypadku przy pracy rolnika?

Zgłoszenia wypadku przy pracy rolnika może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo pocztą elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:

  1. zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem;
  2. udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem;
  3. wskazać świadków wypadku;
  4. dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia;
  5. udzielić informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi Kasy upoważnionemu przez Prezesa Kasy do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Choroba zawodowa u rolnika - jednorazowe odszkodowanie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Z kolei w myśl, art. 12 ustawy za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy.

Przykład
BORELIOZA W ROLNICTWIE

W rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie borelioza to najczęściej występująca choroba zawodowa. W sądach jest rozpatrywanych wiele spraw, w których rolnicy domagają się odszkodowania z powodu zachorowania na boreliozę, jednak ich przyznanie nie jest oczywiste. Często konieczny jest dowód z opinii biegłego lekarza specjalisty chorób zakaźnych jak i wykazanie, że do zachorowania doszło w czasie wykonywania czynności w rolnictwie i w czasie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Wyrok sądu a decyzja Inspektora Sanitarnego w sprawie choroby zawodowej rolnika

Sąd rozpoznający sprawę np. w zakresie przyznania odszkodowania dla rolnika nie jest związany decyzją inspektora sanitarnego,  albowiem zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1994 r., sygn. III PZP 4/94, OSNP 1994/11/170, sąd powszechny rozpoznający sprawę o świadczenia z tytułu choroby zawodowej, nie jest związany decyzją inspektora sanitarnego (zob. także wyrok SA w Warszawie z 30.03.2017 r., sygn. III AUa 1715/15).

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego?

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są:

  1. emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy;
  2. renta rolnicza szkoleniowa;
  3. renta rodzinna;
  4. emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin;
  5. dodatki do emerytur i rent, o których mowa w powyżej wskazanych punktach.
  6. zasiłek pogrzebowy;
  7. zasiłek macierzyński.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA