REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wypadków w miejscach pracy. Koszty dla przedsiębiorców

wypadki w pracy
wypadki w pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrasta liczba wypadków w miejscach pracy, a wraz z nią rosną koszty dla pracodawców. W I półroczu 2022 r. zarejestrowano o 2,6 proc. więcej wypadków niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podaje GUS. Jak wynika z raportu koszt ciężkiego wypadku to średnio aż 1,2 mln zł .

Wyższa wypadkowość oznacza też większe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Sposobem na zminimalizowanie wzrostu tych kosztów jest prewencja wypadkowa i weryfikacja składki wypadkowej. Wiele firm rozlicza ją nieprawidłowo i ma do odzyskania nadpłaty.

REKLAMA

Autopromocja

Wzrost liczby wypadków

Jak wynika z najnowszych danych GUS z września br., w I półroczu 2022 r. zgłoszono 27 900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy – jest to o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Wzrost liczby wypadków może spowodować podniesienia kategorii ryzyka dla branż o zwiększonej wypadkowości, a to przełoży się na wyższą składkę wypadkową dla przedsiębiorców. To nie jedyny czynnik, który w najbliższym czasie wpłynie na wzrost kosztów pracy w firmach. Wpływ na nie będą miały także planowana najwyższa w historii podwyżka składek ZUS w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia oraz postępująca inflacja (17,2 proc. we wrześniu). Wszystko to powoduje, że  przedsiębiorcy stają przed trudnym zadaniem: jak zminimalizować wzrost kosztów pracy i zapewnić stabilność finansową swojego biznesu?

Składka wypadkowa – jak uzyskać oszczędności

Skuteczna polityka prewencyjna połączona z bieżącą i regularną analityką danych i tworzeniem prawidłowej dokumentacji powypadkowej pozwala na sprawne zarządzanie wypadkowością oraz uchronienie się przed nieprzewidzianymi kosztami w przyszłości. Niejednokrotnie pozwala także odzyskać już nadpłacone składki w przeszłości.

Jak wynika z raportu, aż 75 proc. przedsiębiorstw płaci składkę wyliczoną o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD.  Nieprawidłowe rozliczanie składki wypadkowej może wiązać się ze znacznymi nadpłatami. Płatnicy mogą weryfikować obciążenia z tytułu składki wypadkowej i skutecznie odzyskiwać nadpłacone środki nawet do kilkunastu lat wstecz. Należy jednak pamiętać, że od 2024 r. możliwość dokonywania korekt będzie ograniczona jedynie do pięciu lat.

– Poszukiwanie nowych sposobów na oszczędności w dobie wzrastających kosztów pracy staje się coraz istotniejsze dla zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Tymczasem oszczędności płynące z tytułu weryfikacji składki wypadkowej mogą wynieść nawet 3 proc. rocznej masy wynagrodzeń. Dodatkowe zachęty dla firm to możliwość odzyskania nadpłat aż za kilkanaście lat wstecz oraz możliwości obniżenia stopy procentowej składki wypadkowej w przyszłych okresach składkowych, co długofalowo wpłynie na poprawę kondycji finansowej – komentuje Piotr Radko, Dyrektor obszaru kosztów pracy w Ayming Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składka wypadkowa  - jak ustalić

REKLAMA

31 stycznia 2023 r. upływa termin złożenia informacji ZUS IWA, która posłuży do ustalenia obowiązującej składki wypadkowej na okres od kwietnia 2023 do marca 2024 roku. Koniec roku jest więc dobrym momentem na sprawdzenie i aktualizację przekazywanych danych. Do jednych z głównych powodów zawyżania zobowiązań z tytułu składki wypadkowej zaliczymy nieprawidłowe dane, na przykład dotyczące liczby wypadków czy liczby osób ubezpieczonych.

Obowiązek składania informacji ZUS IWA dotyczy między innymi każdego pracodawcy zatrudniającego co najmniej 10 osób, zaś wysokość odprowadzanej składki wypadkowej jest ustalana indywidualnie. Wpływa na nią profil działalności firmy, liczba zatrudnionych, dotychczasowa liczba wypadków przy pracy oraz panujące w zakładzie warunki zagrożenia. Wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od września ubiegłego roku pracodawca składający informację ZUS IWA ma obowiązek uwzględniania w liczbie wypadków także zdarzeń traktowanych na równi z wypadkami przy pracy (tzw. wypadki zrównane), do których zalicza się m.in. te zaistniałe podczas wyjazdów integracyjnych.

Inne sposoby na znaczne obniżenie zobowiązań wobec ZUS to minimalizacja warunków zagrożenia w przedsiębiorstwie (to one mają największy wpływ na wysokość opłat z tytułu składki wypadkowej), a także prawidłowe przygotowanie samego procesu oceny środowiska pracy.

– Częstą nieprawidłowością przy ocenie środowiska pracy jest wykonywanie jego pomiarów w momencie chwilowego najwyższego lub najniższego obciążenia produkcji. Tymczasem warunkiem przedstawienia prawidłowego i rzetelnego obrazu danego przedsiębiorstwa jest wykonanie pomiarów, które uwzględniają faktyczne parametry narażenia na czynniki szkodliwe występujące w danym roku  – tłumaczy Piotr Radko.

Źródło: Ayming

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA