REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wypadków w miejscach pracy. Koszty dla przedsiębiorców

wypadki w pracy
wypadki w pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrasta liczba wypadków w miejscach pracy, a wraz z nią rosną koszty dla pracodawców. W I półroczu 2022 r. zarejestrowano o 2,6 proc. więcej wypadków niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podaje GUS. Jak wynika z raportu koszt ciężkiego wypadku to średnio aż 1,2 mln zł .

Wyższa wypadkowość oznacza też większe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Sposobem na zminimalizowanie wzrostu tych kosztów jest prewencja wypadkowa i weryfikacja składki wypadkowej. Wiele firm rozlicza ją nieprawidłowo i ma do odzyskania nadpłaty.

Autopromocja

Wzrost liczby wypadków

Jak wynika z najnowszych danych GUS z września br., w I półroczu 2022 r. zgłoszono 27 900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy – jest to o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Wzrost liczby wypadków może spowodować podniesienia kategorii ryzyka dla branż o zwiększonej wypadkowości, a to przełoży się na wyższą składkę wypadkową dla przedsiębiorców. To nie jedyny czynnik, który w najbliższym czasie wpłynie na wzrost kosztów pracy w firmach. Wpływ na nie będą miały także planowana najwyższa w historii podwyżka składek ZUS w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia oraz postępująca inflacja (17,2 proc. we wrześniu). Wszystko to powoduje, że  przedsiębiorcy stają przed trudnym zadaniem: jak zminimalizować wzrost kosztów pracy i zapewnić stabilność finansową swojego biznesu?

Składka wypadkowa – jak uzyskać oszczędności

Skuteczna polityka prewencyjna połączona z bieżącą i regularną analityką danych i tworzeniem prawidłowej dokumentacji powypadkowej pozwala na sprawne zarządzanie wypadkowością oraz uchronienie się przed nieprzewidzianymi kosztami w przyszłości. Niejednokrotnie pozwala także odzyskać już nadpłacone składki w przeszłości.

Jak wynika z raportu, aż 75 proc. przedsiębiorstw płaci składkę wyliczoną o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD.  Nieprawidłowe rozliczanie składki wypadkowej może wiązać się ze znacznymi nadpłatami. Płatnicy mogą weryfikować obciążenia z tytułu składki wypadkowej i skutecznie odzyskiwać nadpłacone środki nawet do kilkunastu lat wstecz. Należy jednak pamiętać, że od 2024 r. możliwość dokonywania korekt będzie ograniczona jedynie do pięciu lat.

– Poszukiwanie nowych sposobów na oszczędności w dobie wzrastających kosztów pracy staje się coraz istotniejsze dla zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Tymczasem oszczędności płynące z tytułu weryfikacji składki wypadkowej mogą wynieść nawet 3 proc. rocznej masy wynagrodzeń. Dodatkowe zachęty dla firm to możliwość odzyskania nadpłat aż za kilkanaście lat wstecz oraz możliwości obniżenia stopy procentowej składki wypadkowej w przyszłych okresach składkowych, co długofalowo wpłynie na poprawę kondycji finansowej – komentuje Piotr Radko, Dyrektor obszaru kosztów pracy w Ayming Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składka wypadkowa  - jak ustalić

31 stycznia 2023 r. upływa termin złożenia informacji ZUS IWA, która posłuży do ustalenia obowiązującej składki wypadkowej na okres od kwietnia 2023 do marca 2024 roku. Koniec roku jest więc dobrym momentem na sprawdzenie i aktualizację przekazywanych danych. Do jednych z głównych powodów zawyżania zobowiązań z tytułu składki wypadkowej zaliczymy nieprawidłowe dane, na przykład dotyczące liczby wypadków czy liczby osób ubezpieczonych.

Obowiązek składania informacji ZUS IWA dotyczy między innymi każdego pracodawcy zatrudniającego co najmniej 10 osób, zaś wysokość odprowadzanej składki wypadkowej jest ustalana indywidualnie. Wpływa na nią profil działalności firmy, liczba zatrudnionych, dotychczasowa liczba wypadków przy pracy oraz panujące w zakładzie warunki zagrożenia. Wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od września ubiegłego roku pracodawca składający informację ZUS IWA ma obowiązek uwzględniania w liczbie wypadków także zdarzeń traktowanych na równi z wypadkami przy pracy (tzw. wypadki zrównane), do których zalicza się m.in. te zaistniałe podczas wyjazdów integracyjnych.

Inne sposoby na znaczne obniżenie zobowiązań wobec ZUS to minimalizacja warunków zagrożenia w przedsiębiorstwie (to one mają największy wpływ na wysokość opłat z tytułu składki wypadkowej), a także prawidłowe przygotowanie samego procesu oceny środowiska pracy.

– Częstą nieprawidłowością przy ocenie środowiska pracy jest wykonywanie jego pomiarów w momencie chwilowego najwyższego lub najniższego obciążenia produkcji. Tymczasem warunkiem przedstawienia prawidłowego i rzetelnego obrazu danego przedsiębiorstwa jest wykonanie pomiarów, które uwzględniają faktyczne parametry narażenia na czynniki szkodliwe występujące w danym roku  – tłumaczy Piotr Radko.

Źródło: Ayming

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA