REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wypadków w miejscach pracy. Koszty dla przedsiębiorców

wypadki w pracy
wypadki w pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrasta liczba wypadków w miejscach pracy, a wraz z nią rosną koszty dla pracodawców. W I półroczu 2022 r. zarejestrowano o 2,6 proc. więcej wypadków niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podaje GUS. Jak wynika z raportu koszt ciężkiego wypadku to średnio aż 1,2 mln zł .

Wyższa wypadkowość oznacza też większe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Sposobem na zminimalizowanie wzrostu tych kosztów jest prewencja wypadkowa i weryfikacja składki wypadkowej. Wiele firm rozlicza ją nieprawidłowo i ma do odzyskania nadpłaty.

REKLAMA

Autopromocja

Wzrost liczby wypadków

Jak wynika z najnowszych danych GUS z września br., w I półroczu 2022 r. zgłoszono 27 900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy – jest to o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Wzrost liczby wypadków może spowodować podniesienia kategorii ryzyka dla branż o zwiększonej wypadkowości, a to przełoży się na wyższą składkę wypadkową dla przedsiębiorców. To nie jedyny czynnik, który w najbliższym czasie wpłynie na wzrost kosztów pracy w firmach. Wpływ na nie będą miały także planowana najwyższa w historii podwyżka składek ZUS w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia oraz postępująca inflacja (17,2 proc. we wrześniu). Wszystko to powoduje, że  przedsiębiorcy stają przed trudnym zadaniem: jak zminimalizować wzrost kosztów pracy i zapewnić stabilność finansową swojego biznesu?

Składka wypadkowa – jak uzyskać oszczędności

Skuteczna polityka prewencyjna połączona z bieżącą i regularną analityką danych i tworzeniem prawidłowej dokumentacji powypadkowej pozwala na sprawne zarządzanie wypadkowością oraz uchronienie się przed nieprzewidzianymi kosztami w przyszłości. Niejednokrotnie pozwala także odzyskać już nadpłacone składki w przeszłości.

Jak wynika z raportu, aż 75 proc. przedsiębiorstw płaci składkę wyliczoną o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD.  Nieprawidłowe rozliczanie składki wypadkowej może wiązać się ze znacznymi nadpłatami. Płatnicy mogą weryfikować obciążenia z tytułu składki wypadkowej i skutecznie odzyskiwać nadpłacone środki nawet do kilkunastu lat wstecz. Należy jednak pamiętać, że od 2024 r. możliwość dokonywania korekt będzie ograniczona jedynie do pięciu lat.

– Poszukiwanie nowych sposobów na oszczędności w dobie wzrastających kosztów pracy staje się coraz istotniejsze dla zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Tymczasem oszczędności płynące z tytułu weryfikacji składki wypadkowej mogą wynieść nawet 3 proc. rocznej masy wynagrodzeń. Dodatkowe zachęty dla firm to możliwość odzyskania nadpłat aż za kilkanaście lat wstecz oraz możliwości obniżenia stopy procentowej składki wypadkowej w przyszłych okresach składkowych, co długofalowo wpłynie na poprawę kondycji finansowej – komentuje Piotr Radko, Dyrektor obszaru kosztów pracy w Ayming Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składka wypadkowa  - jak ustalić

REKLAMA

31 stycznia 2023 r. upływa termin złożenia informacji ZUS IWA, która posłuży do ustalenia obowiązującej składki wypadkowej na okres od kwietnia 2023 do marca 2024 roku. Koniec roku jest więc dobrym momentem na sprawdzenie i aktualizację przekazywanych danych. Do jednych z głównych powodów zawyżania zobowiązań z tytułu składki wypadkowej zaliczymy nieprawidłowe dane, na przykład dotyczące liczby wypadków czy liczby osób ubezpieczonych.

Obowiązek składania informacji ZUS IWA dotyczy między innymi każdego pracodawcy zatrudniającego co najmniej 10 osób, zaś wysokość odprowadzanej składki wypadkowej jest ustalana indywidualnie. Wpływa na nią profil działalności firmy, liczba zatrudnionych, dotychczasowa liczba wypadków przy pracy oraz panujące w zakładzie warunki zagrożenia. Wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od września ubiegłego roku pracodawca składający informację ZUS IWA ma obowiązek uwzględniania w liczbie wypadków także zdarzeń traktowanych na równi z wypadkami przy pracy (tzw. wypadki zrównane), do których zalicza się m.in. te zaistniałe podczas wyjazdów integracyjnych.

Inne sposoby na znaczne obniżenie zobowiązań wobec ZUS to minimalizacja warunków zagrożenia w przedsiębiorstwie (to one mają największy wpływ na wysokość opłat z tytułu składki wypadkowej), a także prawidłowe przygotowanie samego procesu oceny środowiska pracy.

– Częstą nieprawidłowością przy ocenie środowiska pracy jest wykonywanie jego pomiarów w momencie chwilowego najwyższego lub najniższego obciążenia produkcji. Tymczasem warunkiem przedstawienia prawidłowego i rzetelnego obrazu danego przedsiębiorstwa jest wykonanie pomiarów, które uwzględniają faktyczne parametry narażenia na czynniki szkodliwe występujące w danym roku  – tłumaczy Piotr Radko.

Źródło: Ayming

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA