REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bilans wypadków za 2021 rok – czy obawy Polaków się sprawdzają?

bilans wypadków za 2021 rok czy obawy polaków się sprawdzają
bilans wypadków za 2021 rok czy obawy polaków się sprawdzają
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bilans wypadków 2021 - jak wynika ze statystyk GUS, w 2021 roku zostało zgłoszonych prawie 69 tys. wypadków w pracy, a ratownicy medyczni udzielili prawie 3,1 mln świadczeń zdrowotnych. Raport Policji wskazuje, że doszło również do prawie 23 tys. wypadków drogowych. Na urazy narażeni są również najmłodsi – do 10,8 tys. wypadków doszło w szkole.

Dostępne statystyki dotyczące wypadków jakie spotykają każdego roku Polaków, nie napawają optymizmem. W 2021 roku do Policji zgłoszono 22,8 tys. wypadków drogowych[1], w wyniku których rannych zostało 26 tys. osób, w tym 8 tys. ciężko. Natomiast z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2021 r."[2] wynika, że w zeszłym roku w Polsce zespoły ratowników medycznych udzieliły pomocy medycznej blisko 3,1 mln osób. 48,4% z nich stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej, a 4,9% to dzieci i młodzież do 18 r.ż.

REKLAMA

Autopromocja

Wypadki - narażeni w szkole i w pracy

Choć myśląc o wypadkach, pierwsze na myśl przychodzą zdarzenia komunikacyjne, to według danych, to nie one najczęściej przydarzają się Polakom. Trzy razy więcej wypadków przydarza się w miejscu pracy - w 2021 r. zostało zgłoszonych 68,7 tys. wypadków w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych[3], tj. prawie o 10% więcej niż rok wcześniej. Prawie 80% poszkodowanych doznało urazu kończyn. Choć ze względu na specyfikę pracy, najczęściej przydarzają się one w sektorze górnictwa, odnotowano je również w takich sekcjach jak administracja czy zakwaterowanie i gastronomia. Są już dostępne dane za I półrocze 2022, z których wynika, że w tym okresie wypadkom przy pracy uległo prawie 28 tys. osób (wzrost o 2,6% r/r)[4].

Według danych z portalu gov.pl[5], w roku szkolnym 2020/2021 wypadkom uległo 10,8 tys. uczniów, z których 6,3 tys. doznało urazów na boisku, sali gimnastycznej i innych obiektach sportowych, a 1 tys. na placu zabaw. Dzieci narażone są na wypadki również podczas przerw, w czasie których odnotowano ponad 2 tys. wypadków oraz na salach lekcyjnych (1 tys. urazów). Warto zwrócić uwagę, że był to rok szkolny pod znakiem pandemii i przez pewien okres placówki były zamknięte, stąd mniejsze narażenie na ewentualne wypadki. Dla porównania, w roku szkolnym 2019/2020 podobnych zdarzeń było aż 22,5 tys.[6]

- Wypadki mogą przydarzyć się w najmniej spodziewanych miejscach. Jednak to w pracy czy w szkole spędzamy zdecydowaną większość dnia, dlatego prawdopodobieństwo, że nieszczęśliwe zdarzenie przydarzy się właśnie w takim miejscu, wzrasta. Analizując dane, widzimy, że wypadki przy pracy tylko w zeszłym roku spowodowały ogółem ponad 2,5 mln dni niezdolności do pracy, czyli średnio na jedną osobę przypadało prawie 38 dni na zwolnieniu lekarskim. To uświadamia, jak ważne jest posiadanie zabezpieczenia, które ochroni nas przed stratami finansowymi związanymi z długotrwałą nieobecnością w pracy i pozwala na spokojny powrót do zdrowia – zauważa Anna Bałuka, ekspertka Wiener.

Istnieją pakiety ubezpieczeń wypadkowo chorobowych, które zapewniają finansowy komfort w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Przykładem może być nowy Pakiet NA WSZELKI WYPADEK od Wiener, który zabezpiecza w razie czasowej niezdolności do pracy lub nauki w następstwie nieszczęśliwego wypadku. W ramach pakietu można uzyskać wypłatę dziennego zasiłku, niezależnie czy poszkodowany przebywa w szpitalu, czy został skierowany do dłuższego leczenia w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego obawiają się Polacy i czy są na to przygotowani?

REKLAMA

Polska Izba Ubezpieczeń stworzyła ranking najistotniejszych trosk i obaw Polaków. Najwięcej z nich dotyczy zdrowia – własnego oraz bliskich i dostępu do opieki medycznej. 87% obywateli obawia się ciężkiej choroby najbliższej osoby, a 85% obawia się jej śmierci. Natomiast 7 na 10 badanych martwi się brakiem dostępu do opieki medycznej. Taki sam odsetek osób boi się wypadku samochodowego, a 43% uznaje go za prawdopodobny w życiu.

- Choć wolimy o tym nie myśleć, negatywny scenariusz pewnego dnia może okazać się realistyczny. Dlatego warto na takie sytuacje być przygotowanym. Nie wszyscy Polacy uwzględniają w życiu scenariusz, w którym w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia są wyłączeni z pracy, wymagają rehabilitacji czy przeprowadzenia drogiego leczenia. Takie sytuacje potrafią być nie tylko dużym obciążeniem finansowym, ale również psychicznym. Aby zdjąć część trosk i obaw oraz zachęcić do rozważenia dodatkowej ochrony, powstał Pakiet NA WSZELKI WYPADEK – nowy pakiet ubezpieczeń́ wypadkowych i zdrowotnych. To bardzo rozbudowana i kompleksowa ochrona, która zadziała zarówno w razie wypadku, jak i choroby u każdego – od malucha, po seniora, przez osoby pracujące czy uczące się – wymienia Anna Bałuka, ekspertka Wiener.

[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

[2]https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/14/6/1/pomoc_dorazna_i_ratownictwo_medyczne_w_2021_r.pdf

[3] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2021-roku-dane-wstepne,3,46.html

[4] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-polroczu-2022-roku-dane-wstepne,3,48.html

[5] https://dane.gov.pl/pl/dataset/40/resource/39374/table?page=1&per_page=20&q=&sort=

[6] https://dane.gov.pl/pl/dataset/40/resource/31204/table?page=1&per_page=20&q=&sort=

Źródło: Wiener

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA