REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walentynki! Seks w pracy, zawał serca, wypadek przy pracy i odszkodowanie dla zdradzonej żony

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Walentynki! Seks w pracy, zawał serca, wypadek przy pracy i odszkodowanie dla zdradzonej żony
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 14 lutego przypadają Walentynki! Ten szczególny dzień można świętować na różne sposoby, także w pracy. W jednej ze spraw, miłość pomiędzy kochankami była tak płomienna, że podczas stosunku płciowego doszło do zawału serca u mężczyzny, który zmarł. Pech chciał, że pracownik był wtedy w delegacji służbowej. Paradoksalnie na całej sytuacji skorzystała zdradzona żona, która otrzymała odszkodowanie, ponieważ sąd uznał, że doszło do wypadku przy pracy. Cała sprawa działa się we Francji. Aż chciałoby się rzecz: ach ta francuska miłość… Chociaż w Polsce też nie brakuje głośnych spraw zwolnień dyscyplinarnych z powodu uprawniania seksu w czasie pracy i naruszenia tym samym BHP, np. na wózku widłowym (bez kasku), w gabinecie szefa, czy przez pielęgniarkę w szpitalu. Naukowcy podkreślają jednak, że zbliżenia i czułość mają wpływ na jakość pracy - pracownicy są bardziej wydajni i proaktywni.

Współżycie, zawał serca, wypadek przy pracy i odszkodowanie

Sprawa działa się we Francji. Pracownik odbywał podróż służbową (delegację). Jak wiadomo w tym czasie pracownik jest w pracy, w dyspozycji pracodawcy. Powinien być w gotowości do świadczenia pracy, nawet jeżeli w danym momencie fizycznie jej nie wykonuje. Pracownik postanowił jednak wykorzystać wolny czas, na swoje przyjemności. Pomiędzy nim a nieznajomą kobietą doszło do stosunku płciowego. Emocje były chyba tak duże, że pracownik doznał zawału serca i zamarł. Zaczęto analizować całe zdarzenie pod kątem wypadku przy pracy. W konsekwencji sprawa znalazła się w sądzie. Pracodawca próbował wyłączyć swoją odpowiedzialność wskazując, że do zdarzenia doszło poza godzinami pracy (pomimo delegacji), w innym miejscu niż miejsce zakwaterowania zagwarantowane przez pracodawcę, a ponadto problemy z sercem to przyczyna wewnętrzna - tkwiąca w organizmie pracownika - więc pracodawca nie może odpowiadać za okoliczności od niego niezależne. Na rozprawie padały różne argumenty, np. takie, że pracownik: "świadomie przerwał podróż służbową z przyczyn podyktowanych interesem osobistym, niezależnym od zatrudnienia", dopuszczając się "cudzołóstwa z kompletnie nieznajomą kobietą". Przyczyna śmierci  pracownika "była związana nie z jego pracą, ale z aktem seksualnym, który miał z nieznajomą". 

REKLAMA

Autopromocja

Wyrok sądu nie korzystny dla pracodawcy - zawał serca może stanowić przyczynę wypadku przy pracy

Pomimo tego, po dokonaniu analizy całego stanu faktycznego i prawnego Sąd Apelacyjny we Francji stwierdził, że atak serca podczas współżycia w podróży służbowej może zostać uznany za wypadek przy pracy. Nawet jeżeli pracownik był poza miejscem wyznaczonym do świadczenia pracy, czy poza miejscem zakwaterowania, to i tak pozostawał w dyspozycji pracodawcy i pod jego ochroną - ponieważ przebywał w podróży służbowej. We Francji wypadek przy pracy jest wypadkiem, który ma miejsce w trakcie pracy. Jest to jednak szeroka definicja, do której również odnosi się czas pracy podczas delegacji - czy to w ciągu dnia czy w nocy. 

Ważne
Francuski sąd: uprawianie seksu można uznać za "część życia codziennego"

Jak podkreślał rzecznik sądu pracownik przez cały czas podróży służbowej: pozostaje pod zwierzchnictwem pracodawcy, dopóki nie zostanie udowodnione, że przerwał (obowiązki służbowe) dla działań, których nie można uznać za część życia codziennego". W tym przypadku sędziowie podkreślają, że uprawianie seksu można uznać za "część życia codziennego".

 

Odpowiedzialność za stosunek płciowy podczas pracy

W praktyce może istnieć problem zakwalifikowania odbywania stosunku płciowego jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i wręczenie pracownikowi z tego tytułu rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dlaczego? Ponieważ należy wykazać związek wadliwego zachowania pracownika z pracą i z jego obowiązkami. Jeszcze gorzej jeżeli do zbliżenia dojdzie w czasie przerwy, np. godzinnej (tzw. na lunch) nie wliczanej do czasu pracy. Przecież wcale nie trzeba wtedy spożywać posiłku. Zatem, czy w przypadku współżycia w pracy - taki związek z pracą istnieje? Trudno powiedzieć, wszystko będzie zależało ostatecznie od uznania sądu, jeżeli sprawa tam trafi. Pracodawca może wskazywać, że jest to: zachowanie nieetyczne, niezgodne z zasadami współżycia społecznego, naruszające społeczno-gospodarcze-przeznaczenia prawa, naruszające jego dobre imienie i wizerunek, powodujące utratę zaufania do pracownika. Takie zachowanie może też naruszać zasady porządku i regulamin pracy, określającego sposób i organizację pracy. Wówczas można pracownika ukarać karą upomnienia czy nagany. Każdy przypadek będzie jednak inny i należy go oceniać indywidualnie.

Przykład
Stosunek płciowy podczas pracy zdalnej

Wydaje się, że szczególnie w przypadku świadczenia pracy w formie zdalnej istnieje duża możliwość przeznaczania swoich przerw w pracy, np. na stosunek płciowy. Może się to wydawać kontrowersyjne, dziwne, śmieszne i nieodpowiedzialne - ale prawny problem niewątpliwie tu istnieje. W aktualnych realiach pracodawca ma ograniczone możliwości kontroli pracy pracownika zdalnego a przecież odpowiada za jego zdrowie, za bezpieczne i higieniczne warunki pracy i za ewentualne szkody, które powstaną na jego zdrowiu i życiu. Pracownicy niewątpliwie w znaczniej mierze przyczyniają się swoim wadliwym zachowaniem do takiej odpowiedzialności pracodawcy. Dane wskazują, że najczęściej zawodzi czynnik ludzki i do wypadku dochodzi przez zaniedbania czy nawet umyślność działania. Nie trudno więc wyobrazić sobie taką sprawę w Polsce jak we Francji, np. podczas pracy zdalnej czy podczas pracy kierowcy tira (w ramach przerwy).

Zawał serca - jako przyczyna wypadku przy pracy

Sądy w Polsce mają różne podejście do zawału serca jako przyczyny wypadku przy pracy. Wszystko zależy od kontekstu i okoliczności, które wywołały ten zawał. Ważne jest też to, czy pracownik miał wcześniej problemy kardiologiczne i czy leczył się na serce. W jednej sprawie uznano, że w sytuacji, gdy podczas pracy pracownika cierpiącego na chorobę niedokrwienną serca wystąpiły dwa zdarzenia o charakterze przyczyny zewnętrznej, tj. stres psychiczny i wysiłek fizyczny, które ocenione osobno nie mogłyby  stanowić przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy - zawału serca, wymaga oceny związek zachodzący między tymi zdarzeniami w takim sensie, czy stres psychiczny, który spowodował skurcz mięśni wieńcowych i niedokrwienie mięśnia serca, nie przyczynił się do powstania zawału wtedy, gdy pod wpływem wysiłku fizycznego może pogłębić się niedokrwienie mięśnia serca, a w jego wyniku nastąpił zawał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cóż… pozostaje życzyć udanych Walentynek!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

REKLAMA

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

REKLAMA