REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19, Projekty ustaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie ze składek - umowy cywilnoprawne (Tarcza 6.0)

Zwolnienie ze składek od zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług przewiduje Tarcza 6.0 Jak otrzymać zwolnienie ZUS od umów cywilnoprawnych? Kto może z tego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy do kiedy można składać wnioski RZN?

Zwolnienie ze składek ZUS - listopad 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad przewiduje Tarcza 6.0. Sprawdź, dla kogo (kody PKD) zaplanowano to wsparcie antykryzysowe. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać zwolnienie? Co w przypadku opłacenia składek za ten miesiąc? Od kiedy i do kiedy można składać wnioski RDZ-B6?

Zwolnienie ze składek ZUS - lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące - lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. może zostać przyznane dla płatników z określonych w Tarczy 6.0 branż (kody PKD). Kto może je otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy można składać wnioski?

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe - warunki, druk

Dodatkowe świadczenie postojowe z Tarczy 6.0 może być przyznane także jednorazowo dla określonych kodów PKD. Jakie warunki należy spełnić? Na jakim druku składa się wniosek?

REKLAMA

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych - jaki druk?

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych dotyczy tylko określonych w Tarczy 6.0 kodów PKD. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dodatkowe postojowe po raz pierwszy, a jakie po raz kolejny? Ile wynosi to świadczenie? Na jakim druku złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 17 stycznia 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 17 stycznia 2021 r. Wskazuje na to projekt rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, który pojawił się w rządowym centrum legislacji. Zasiłek będzie więc przysługiwał w czasie narodowej kwarantanny. Co z przedszkolami i żłobkami?

Maseczki w miejscu pracy - co na to prawo?

Maseczki w miejscu pracy mają zapobiegać zakażeniom. Czy pracodawca może zwolnić pracowników od obowiązku zasłaniania ust i nosa? Co na to prawo?

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

REKLAMA

Specjalista bhp poszukiwany

Specjalista bhp jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów. Jaka jest rola działów BHP w czasie epidemii koronawirusa? Czy instruktaż można odbyć online? Jak zmieniły się szkolenia? Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na postrzeganie służby bhp?

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP - tarcza

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP przewiduje Tarcza Antykryzysowa. Jakie są warunki przyznania wsparcia na ochronę miejsc pracy w związku z COVID-19? Kto może starać się o dofinansowanie za listopad 2020 r.? Jaka jest wysokość pomocy z Tarczy branżowej? Do kiedy można składać wnioski? Czy można jednocześnie korzystać z dofinansowania wynagrodzeń i zwolnienia ZUS? Co w przypadku zwolnienia pracownika? Jak księgować dofinansowanie? Czy stanowi ono przychód pracownika?

Zwolnienie ZUS za listopad - dokumenty rozliczeniowe

Zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. oprócz wniosku wymaga złożenia deklaracji rozliczeniowych. Firmy, które ubiegają się o wsparcie mają na to czas do końca grudnia, czyli do końca roku 2020 r. Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?

Tarcza branżowa opublikowana!

Tarcza branżowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przedsiębiorcy z branż wymienionych kodami PKD w owej Tarczy 6.0 długo czekali na możliwość ubiegania się o wsparcie za listopad 2020 r., jak postojowe czy zwolnienie ze składek. Jakie jeszcze rozwiązania przewiduje nowa ustawa? Kiedy zacznie obowiązywać? Ile czasu będzie funkcjonowała?

Polecenie pracy zdalnej w czasie kwarantanny

Praca zdalna w czasie kwarantanny jest dozwolona. Za ten czas nie przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Czy pracodawca może jednostronne polecić pracę zdalną na czas kwarantanny pracownika? Czy odmowa pracownika może być uznana za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić przyczynę zwolnienia?

Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji

Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS?

100% chorobowego dla medyków i strażaków

100% chorobowego znowu przysługuje medykom. Na taką kwotę mogą liczyć również niemedyczni pracownicy podmiotów leczniczych. Zasiłek w pełnej wysokości przysługuje również strażakom ochotnikom. Co zrobić, aby otrzymać taką kwotę?

Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)

Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia.

Rekrutacje w czasie pandemii

Rekrutacje w czasie pandemii w niektórych branżach zostały wstrzymane. Jak zmienił się rynek pracy? Gdzie jest najtrudniej o nową pracę, a gdzie liczba ofert pracy wzrosła? Jakie wartości cenią pracownicy zmieniający pracę? Co dzięki epidemii docenili pracodawcy?

Jaka jest przyszłość polskiego rynku pracy?

Rynek pracy w Polsce w wyniku pandemii COVID-19 uległ znaczącym zmianom. Jaka jest jego przyszłość? Czy rekrutowano podczas epidemii? Na co pracodawcy postawią w kolejnych latach? Jakie umiejętności będą cenione? Jak będzie wyglądała praca przyszłości?

Praca zdalna w branży TSL

Praca zdalna w branży TSL to jedno z największych wyzwań w 2020 r. Nie każdy był gotowy na przeniesienie pracy z biura na home office. Jakie problemy napotkały firmy transportowe? Jakie rozwiązania zostały wprowadzone? Czy praca zdalna zostanie także po pandemii COVID-19? Jakie korzyści wynikają z pracy zdalnej?

Maseczki w pracy w pytaniach i odpowiedziach

Maseczki w pracy to nowy obowiązek, który rodzi wiele pytań zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Rozszerzony w stosunku do dotychczasowego nakaz zakrywania ust i nosa w zakładach pracy obowiązuje od soboty 28 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. z modyfikacją od 2 grudnia 2020 r. Kogo dotyczy? Czy pracodawca ma prawo i obowiązek egzekwować jego przestrzeganie? Czy istnieją od niego wyjątki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania w tym zakresie.

BHP na stokach narciarskich

BHP na stokach narciarskich w tym roku jest szczególnie ważne. W związku z pandemią COVID-19 sformułowano wytyczne dla właścicieli i zarządców stoków narciarskich. Jakie zalecenia przewidziano dla pracodawców, a jakie dla pracowników obsługujących stoki narciarskie w polskich górach?

Przepisy o maseczkach w pracy już bez błędów

Przepisy o maseczkach w pracy nakładały obowiązek zasłaniania ust i nosa we wszystkich miejscach pracy do 27 grudnia 2020 r. Weszły one w życie 28 listopada, a już 2 grudnia obowiązują kolejne przepisy w tym przedmiocie. Poprzednia regulacja obowiązywała 4 dni, ponieważ stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Pracodawca sam zdecyduje o maseczkach w pracy

Maseczki w pracy miały być obowiązkowe w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba. Nowe rozporządzenie zakłada, że to pracodawca sam zdecyduje, czy pracownicy muszą nosić maseczki.

Postojowe a umowa zlecenie

Postojowe dla umowy zlecenia reguluje ustawa covidowa. Jakie są zasady udzielania świadczenia zleceniobiorcom? Ile wynosi postojowe? Ile razy można je otrzymać? Jak i do kiedy złożyć wniosek?

Wynagrodzenie za czas izolacji personelu medycznego

Wynagrodzenie za czas izolacji to co do zasady wynagrodzenie chorobowe, które dla personelu medycznego równa się 100% wynagrodzenia. Co z chorobowym, które zostało wypłacone w wysokości 80% we wrześniu, październiku i listopadzie? Czy zostanie wyrównane?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS - do kiedy, ile wynosi, wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS to odpowiednik dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Komu przysługuje? Kiedy nie można z niego skorzystać? Ile dni można go otrzymywać? Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego? Jak złożyć wniosek? Jakim dokumentem potwierdzić niepełnosprawność dziecka?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS - grudzień 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS został przedłużony na grudzień 2020 r. Będzie można pobierać go do 24 grudnia 2020 r. - podobnie jak dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS. Kto może ubiegać się o zasiłek? Jak złożyć wniosek?

Ostatni dzień na wnioski o zwolnienie ZUS z tarczy 5.0!

Wnioski o zwolnienie ZUS z tarczy 5.0 można składać tylko do 30 listopada! Dziś jest więc ostatni dzień na ubieganie się umorzenie składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Kto może składać wniosek? Jakie warunki należy spełnić? Jakie składki zostaną umorzone?

Obowiązkowe maseczki w pracy do 27 grudnia 2020 r.

Maseczki w pracy są obowiązkowe do 27 grudnia 2020 r. Obowiązek zakrywania ust i nosa funkcjonuje, gdy w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba. Czy pracodawca musi zapewnić rękawiczki jednorazowe?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - grudzień 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w grudniu 2020 r. będzie przysługiwał do Wigilii - 24 grudnia. Został przedłużony mocą rozporządzenia Rady Ministrów. Kiedy przysługuje? Do ilu lat dziecka można korzystać z zasiłku? Co w sytuacji dzieci niepełnosprawnych? Kiedy nie można ubiegać się o dodatkowy zasiłek? Jak złożyć wniosek?

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców do 24 grudnia

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie wypłacany do 24 grudnia. Projekt rozporządzenia, które przedłuża wypłatę zasiłku, znajduje się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Praca zdalna na izolacji a pogorszenie stanu zdrowia

Praca zdalna może być wykonywana także przez chorych na COVID-19 przebywających na izolacji domowej. Reguluje to wprost projekt nowelizacji ustawy covidowej. Wcześniej taką możliwość przewidziano dla osób przebywających na kwarantannie. co w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w trakcie pracy zdalnej?

6 grudnia - niedziela handlowa

6 grudnia 2020 r. będzie dodatkowa niedziela handlowa. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta w grudniu powinny być tylko 2 niedziele handlowe. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa będą 3.

Praca zdalna na izolacji - projekt ustawy

Praca zdalna na izolacji będzie uregulowana prawnie. Powstał projekt ustawy dopuszczający możliwość wykonywania pracy w czasie izolacji, a więc chorym na COVID-19.

Postojowe - listopad 2020 r.

Postojowe to świadczenie wypłacane przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Za listopad 2020 r. o postojowe mogą ubiegać się takie branże jak: gastronomia, fitness czy hotelarstwo. Są to branże, które najbardziej ucierpiały z powodu restrykcji nałożonych w wyniku nasilenia się II fali epidemii koronawirusa. Dla kogo jest świadczenie postojowe, a dla kogo dodatkowe świadczenie postojowe? Jaki musi być spadek przychodów? Ile wynosi postojowe? Ile razy można je pobrać? Czy postojowe to przychód?

Praca dla Ukraińca po 10-dniowej kwarantannie

Praca dla Ukraińca może obecnie rozpocząć się dopiero po 10-dniowej kwarantannie. Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy jest szczególnie duże w logistyce. Firmy kurierskie i e-commerce chętnie zatrudniają pracowników ze Wschodu. Przewidziane są dla nich specjalne benefity, jak: startery telekomunikacyjne, darmowe zakwaterowanie na czas kwarantanny i czas pracy, dostarczanie posiłków w czasie kwarantanny czy pomoc przy zakładaniu konta w banku.

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

Czy pracodawca może zmusić do testu na covid po kwarantannie?

Test na covid po kwarantannie nie jest obowiązkowy. Uznaje się, że po odbyciu kwarantanny bez żadnych objawów osoba jest zdrowa. Co w przypadku, gdy pracodawca wymaga zrobienia testu przed dopuszczeniem do pracy? Czy pracodawca może zmusić do testu pracownika?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Zatrudnianie lekarzy ma być ułatwione. Przede wszystkim upraszcza się wykonywanie zawodu lekarza osobom spoza UE. To rozwiązanie na braki kadrowe w szpitalach i przychodniach. W związku z tym powstał projekt nowelizacji niektórych ustaw. Dlaczego budzi on kontrowersje samorządu lekarskiego?

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

Tarcza branżowa - listopad 2020

Tarcza branżowa to wsparcie dla firm najbardziej dotkniętych restrykcjami związanymi z II falą pandemii COVID-19 w listopadzie 2020 r. Są to takie branże jak: gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, fitness, siłownie, sport, rekreacja, sprzedaż detaliczna, turystyczna, edukacyjna. Antykryzysowa tarcza branżowa przewiduje m.in. zwolnienie ZUS i postojowe za listopad. Sprawdź, z jakiego jeszcze wsparcia można skorzystać.

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

Największe wyzwania niemieckich pracodawców

Wyzwania pracodawców niemieckich wywołane pandemią COVID-19 można sprowadzić do 2 najważniejszych. Są nimi praca zdalna i cyberbezpieczeństwo.

Utrata pracy aż 1/4 kobiet w Warszawie

Utrata pracy przez kobiety w Warszawie w ostatnich miesiącach sięga poziomu 1/4. Kolejnym negatywnym zjawiskiem związanym z epidemią koronawirusa jest obniżenie zarobków warszawianek. Z jakimi trudnościami zmagają się kobiety podczas pandemii? Jak stolica wspiera warszawianki na rynku pracy?

Pielęgniarki i położne wszczynają spory zbiorowe

Spory zbiorowe na skalę całego kraju zapowiedziały pielęgniarki i położne. Żądają: publikacji ustawy, która przyznaje im 100% dodatku covidowego, zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, godnego traktowania przez kadrę kierowniczą oraz utrzymania zagwarantowanego poziomu wynagrodzeń. Od kiedy będą naliczane wyższe wynagrodzenia dla medyków skierowanych do pracy z COVID-19 przez wojewodów?

Zasiłek opiekuńczy dla medyków - ZUS

Zasiłek opiekuńczy dla medyków będzie zdaniem ZUS rozpatrywany indywidualnie dla każdego przypadku. Ponadto, ZUS zwrócił się z pytaniem o interpretację przepisów w tej sprawie do MRPiPS. Jaką otrzymał odpowiedź?

Zasiłek opiekuńczy (covid) niezależnie od zawodu rodziców - MEN

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzicom dzieci do 8 lat niezależnie od wykonywanego przez nich zawodu. Takie stanowisko ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS

Zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 można otrzymać zarówno w ZUS jak i KRUS. Pobierz druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS i oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy można pobierać zasiłek? Ile wynosi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a limit 60 dni

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się w związku z niemożnością wykonywania pracy i koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu epidemii koronawirusa. Czy pobieranie dodatkowego zasiłku dolicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego?

REKLAMA