REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe - listopad 2020 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Postojowe - listopad 2020 r.
Postojowe - listopad 2020 r.

REKLAMA

REKLAMA

Postojowe to świadczenie wypłacane przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Za listopad 2020 r. o postojowe mogą ubiegać się takie branże jak: gastronomia, fitness czy hotelarstwo. Są to branże, które najbardziej ucierpiały z powodu restrykcji nałożonych w wyniku nasilenia się II fali epidemii koronawirusa. Dla kogo jest świadczenie postojowe, a dla kogo dodatkowe świadczenie postojowe? Jaki musi być spadek przychodów? Ile wynosi postojowe? Ile razy można je pobrać? Czy postojowe to przychód?

Co to jest postojowe?

Postojowe to świadczenie przewidziane w ustawie covidowej (Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Zostało ustanowione w związku z wybuchem epidemii koronawirusa w marcu 2020 r. Zgodnie z art. 15zq  ust. 1 Postojowe mogą otrzymać dwie grupy podmiotów:

REKLAMA

  • osoby prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa agencyjna, umowa o dzieło, zlecenie, inna umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło lub zlecenia).

Nie ma więc postojowego dla pracowników zatrudnionych na podstawie np. umowy o pracę. W ich przypadku można stosować tzw. wynagrodzenie przestojowe (więcej na ten temat: Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?).

Postojowe a zwolnienie ZUS

Czy uprawnieni do postojowego i zwolnienia z opłacania składek ZUS mogą skorzystać w tym samym miesiącu z dwóch form wsparcia? Tak, dotyczy to oczywiście tylko tych branż, które zostały ujęte w nowych przepisach antykryzysowych.

Dla kogo?

WAŻNE: Tarcza 6.0 przewiduje 3 rodzaje postojowego: 

1. Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych - jaki druk?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe - warunki, druk

3. Jednorazowe dodatkowe postojowe - umowa zlecenie

Samozatrudnieni, którzy mogą ubiegać się o postojowe za listopad, muszą posiadać określone kody PKD (dotyczące rodzaju przeważającej działalności): 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.

Chodzi o następujące branże:

  • gastronomiczna,
  • kulturalno-rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa, muzealna),
  • fitness, siłownie, sport, rekreacja,
  • sprzedaż detaliczna (targowiska, bazary),
  • turystyczna (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, rezerwacja biletów),
  • edukacyjna.

To samo dotyczy osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – muszą świadczyć pracę na rzecz podmiotu charakteryzującego się wskazanymi kodami PKD.

Warunki uzyskania postojowego

Aby móc skorzystać z dodatkowego wsparcia w formie postojowego, w ustawie nowelizującej ustawę covidową dodano art. 15zs2:

Osobie, o której mowa w art. 15zq ust. 1 pkt 1, prowadzącej na dzień 30 września 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 47.71.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 56.10.A, 56.10.B, 56.29.Z, 56.30.Z, 59.11.Z, 59.14.Z, 74.20.Z, 77.21.Z, 79.90.C, 82.30.Z, 85.51.Z, 85.52.Z, 85.53.Z, 85.59.A, 85.59.B, 86.10.Z w zakresie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, lub realizowanej w trybie stacjonarnym rehabilitacji leczniczej, 86.90.A, 86.90.D, 90.04.Z, 91.02.Z, 93.11.Z, 93.13.Z, 93.19.Z, 93.21.Z, 96.04.Z, która skorzystała ze świadczenia postojowego w trybie art. 15zs lub art. 15zua, przysługuje prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, jeżeli przychód z tej działalności uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.

Można więc wyróżnić 3 warunki do uzyskania świadczenia postojowego za listopad po raz pierwszy:

  • prowadzenie działalności w dniu 30 września 2020 r.,
  • prowadzenie działalności z określonymi kodami PKD,
  • przychód uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.

Warunki do uzyskania dodatkowego postojowego

Jeśli przedsiębiorca z PKD 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z otrzymał już postojowe, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe, gdy przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Warunkami do uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego za listopad są:

  • otrzymanie już świadczenia postojowego,
  • prowadzenie działalności z określonymi kodami PKD,
  • przychód uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Ile wynosi?

Świadczenie postojowe wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w 2020 roku. Minimalna płaca to 2600 zł brutto, a więc postojowe opiewa na kwotę 2 080,00 zł brutto. Jednak gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. (czyli mniej niż 1300 zł) świadczenie przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.

Dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej postojowe wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia

Jeśli jedna osoba ma prawo do postojowego z kilku tytułów – np. prowadzi działalność gospodarczą i dodatkowo ma podpisaną umowę cywilnoprawną), może otrzymać tylko jedno świadczenie postojowe.

Ile razy?

O postojowe dla branż wymienionych powyżej może starać się jednorazowo – za miesiąc listopad 2020 r. Nowelizacja ustawy covidowej przewiduje możliwość przedłużenia postojowego na kolejne miesiące. Takie przedłużenie może nastąpić w formie rozporządzenia. Może tego wymagać sytuacja epidemiczna w kraju. Warunkiem dopuszczalności takiego wydłużenia świadczenia jest pozwalający na to stan finansów publicznych.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o postojowe składa się wyłącznie na PUE ZUS. Dodatkowo należy dołączyć oświadczenie o rodzaju przeważającej działalności (PKD) oraz oświadczenie o spadku przychodów.

Składając wniosek o kontynuację dodatkowego postojowego (RSP-DD), należy zaznaczyć, że występuje się o kontynuację wypłaty świadczenia. Dodatkowo składa się oświadczenie o tym, ze sytuacja materialna opisana w poprzednim wniosku nie uległa poprawie.

Sprawdź, jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe (instrukcja ZUS): Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe?

Do kiedy?

Wnioski o postojowe przedsiębiorców, którzy na wiosnę nie korzystali z pomocy, a jesienią odczuli pogorszenie sytuacji gospodarczej, można składać do 30 czerwca 2021 r.

Na stronie ZUS widnieje informacja o tym, że wniosek  o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD) można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Postojowe dla branży turystycznej

Tarcza branżowa przewiduje szczególne rozwiązania dla branży turystycznej, która jest w sposób szczególny poszkodowana w wyniku narzuconych restrykcji mających na celu walkę z epidemią COVID-19. Jedną z form pomocy dla organizatorów turystyki oraz gestorów obiektów hotelarskich jest wypłata świadczenia postojowego – maksymalnie 3 razy. Warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek przychodu uzyskanego w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Natomiast jednorazowe postojowe przysługuje dla:

  • PKD 79.90.C (pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej), to działalność m.in. agentów IATA zajmujących się sprzedażą biletów lotniczych;
  • PKD 93.19.Z (pozostała działalność związana ze sportem), to m.in. działalność przewodników górskich.

Czy postojowe to przychód?

Świadczenie postojowe jest przychodem zwolnionym z opodatkowania i nie uwzględnia się tego świadczenia w zeznaniu rocznym. Zwolnione jest również z oskładkowania. Inaczej przedstawia się sytuacja dodatkowego świadczenia postojowego, które już ulega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Zarówno postojowe jak i dodatkowe postojowe to pomoc publiczna. ZUS może więc poprosić osobę ubiegającą się o świadczenie o informacje na temat jej sytuacji ekonomicznej i otrzymanej już pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Jest to niezbędne do oceny dopuszczalności pomocy publicznej.

Kiedy wypłata?

Wypłata postojowego następuje na numer rachunku bankowego wskazany we wniosku. Co do terminu wypłaty, określa się go następująco: "niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania". 

REKLAMA

ZUS prześle na konto na PUE ZUS lub pocztą informację o wartości udzielonej pomocy publicznej. Kolejne wypłaty postojowego powinny być wypłacane nie wcześniej niż w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu wypłaty poprzedniego postojowego.

W związku z dodatkowymi nowymi zadaniami ZUS związanymi z epidemią koronawirusa ubezpieczeni skarżą się na opóźnienia w wypłacie wsparcia z ZUS. Skargi docierają także do Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca ZUS na to uwagę.

Ustawa wprowadzająca postojowe za listopad została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15. grudnia 2020 r. Została uchwalona przez Sejm 19 listopada 2020 r. Natomiast 20 listopada ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. ZUS czekał na nowe przepisy, które mają obowiązywać z mocą wsteczną dla branży fitness i gastronomii od początku listopada, a dla pozostałych branż od 7-8 listopada.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Ustawa z dnia 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk 704)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA