REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS.
Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS.

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 można otrzymać zarówno w ZUS jak i KRUS. Pobierz druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS i oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy można pobierać zasiłek? Ile wynosi?

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS

Tzw. zasiłek opiekuńczy covid udzielany jest w związku ze zwolnieniem z pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki dziecku do 8 roku życia, gdy zamknięta jest szkoła, przedszkole, żłobek, klub dziecięcy czy inna placówka, do której uczęszcza dziecko. Dotyczy to także sytuacji, kiedy przez covid nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego. Także jeśli placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki nad dzieckiem z powodu jej ograniczonego działania w czasie pandemii, przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku.

Autopromocja

Rodzic lub opiekun prawny dziecka może ubiegać się we wskazanych sytuacjach o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek. Stanowi go oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, które można pobierać tutaj:

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Wniosek o zasiłek opiekuńczy w KRUS

Analogicznie do ZUS w KRUS również można ubiegać się do zasiłek opiekuńczy z powodu covid. Sytuacje, kiedy można składać wniosek są identyczne - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza na co dzień, a także brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez zatrudnioną nianię czy opiekuna dziennego oraz ograniczone funkcjonowanie placówki edukacyjno-wychowawczej. W KRUS w celu otrzymania zasiłku składa się wniosek o zasiłek opiekuńczy:

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi?

Zarówno dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, a w praktyce zwykle oznacza to wypłatę w wysokości 80% wynagrodzenia. Liczy się go za każdy dzień przebywania na zasiłku.

Podstawa wymiaru zasiłku to przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracownik otrzymuje stałą pensję, przyznany mu zasiłek wyniesie 80% wypłaty w przeliczeniu na liczbę dni opieki nad dzieckiem.

Do kiedy?

[AKTUALIZACJA] Nowe obostrzenia - dodatkowy zasiłek opiekuńczy i praca zdalna - dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 kwietnia 2021 r.!

Zasiłek opiekuńczy powołany w związku z epidemią koronawirusa wszedł w życie mocą ustawy covidowej (z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Zaczął obowiązywać od 8 marca 2020 r. Następnie był wielokrotnie przedłużany mocą kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów aż do 26 lipca 2020 r. Później nastąpiła przerwa trwająca nieco ponad miesiąc, kiedy nie przysługiwał dodatkowy zasiłek. W tym czasie rodzice i opiekunowie mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach (Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek - jest to zasiłek obowiązujący jeszcze przed pandemią, niezależny od dodatkowego zasiłku związanego z covid). Następnie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powrócono do dodatkowego zasiłku na czas od 1 do 20 września (Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r. - pytania i odpowiedzi).

Po kilku tygodniach sytuacja epidemiczna w kraju uległa jednak drastycznemu pogorszeniu i rząd postanowił zrezygnować ze stacjonarnej nauki w szkołach - na początku dla klas 4 i starszych dzieci, a kolejno dla klas 1-3. W związku z tym konieczny był powrót do dodatkowego zasiłku na czas sprawowania opieki nad dziećmi w domach. Ustalono, że będzie to okres 9-29 listopada 2020 r. W okresie tym ponownie można więc ubiegać się o dodatkowy zasiłek z ZUS i zasiłek z KRUS. Jedyne co zmieniło się w przyznawaniu tego zasiłku to brak możliwości otrzymania go w przypadku, gdy placówka jest w stanie zagwarantować opiekę dziecku, a rodzic lub opiekun mimo wszystko decyduje się na pozostawienie dziecka w domu.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony - tym razem do 24 grudnia 2020 r. (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2109)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Ile maksymalnie dni?

Czytelnicy pytają, ile maksymalnie dni można przebywać na zasiłku opiekuńczym w związku z covid-19. Otóż nie ma limitu dni zasiłkowych. Zasiłek ten był wielokrotnie przedłużany rozporządzeniami - taką możliwość przewiduje ustawa covidowa. Sytuacja pandemiczna jest dynamiczna i przepisy prawne na bieżąco dostosowywane są do aktualnych warunków. Limit dotyczy natomiast zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych, a więc na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - jest to 60 dni na rok kalendarzowy niezależnie od liczby wychowywanych dzieci. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wpływa na limit dni zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a limit 60 dni

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2109)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2108)

Autopromocja

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  REKLAMA

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA