Główne zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
REKLAMA
REKLAMA
Podobne, szerokie ujęcie zakresu działania (czyli sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy) przewiduje art. 1 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Jako najistotniejsze z punktu praktycznego zadania należy uznać:
REKLAMA
- nadzór i kontrolę przestrzegania przez pracodawców prawa pracy (w szczególności zasad bezpieczeństwa i higieny pracy względem pracowników jak i osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych),
- udział w badaniu okoliczności wypadków przy pracy i chorób zawodowych, kontrola stosowania środków im zapobiegającym,
- wnoszenie powództw, a za zgodą zainteresowanej osoby - uczestniczenie w postępowaniu przed sądem pracy, w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy.
Porównaj: Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP
Wykonywanie zadań Inspekcji polega również na sprawowaniu bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. Bieżący nadzór sanitarny dotyczący zakładów pracy obejmuje kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania należytego stanu higienicznego zakładów pracy, warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy. Zapobiegawczy nadzór sanitarny polega na opiniowaniu projektów wytycznych w sprawach techniczno-budowlanych pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, kontroli przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych w dokumentacji projektowej budowy i przebudowy obiektów budowlanych (również przeznaczonych na zakłady pracy lub pomieszczenia pracy), uczestniczeniu w dopuszczeniu do użytku obiektów budowlanych oraz w przyjmowaniu do eksploatacji wybudowanych i przebudowywanych zakładów pracy lub ich części.
Polecamy serwis: Badania lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat