Zwolnienie z pracy na badania osób niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Osoby niepełnosprawne mają prawo do zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Prawo do zwolnienia mają osoby z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
REKLAMA
Za okres zwolnienia niepełnosprawni mają prawo do wynagrodzenia. Wynagrodzenie za zwolnienie wyliczane jest na takich samych zasadach, jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
Prawo do zwolnienia na badania dotyczy wszystkich pracowników niepełnosprawnych, bez względu na rodzaj zakładu pracy, w którym są zatrudnieni.
Zobacz: Czas pracy osób niepełnosprawnych
Podstawa prawna: Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat