reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Kwestie dotyczące stanowisk pracy przy komputerze oraz warunków pracy na takim stanowisku określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Z punktu widzenia pracownika najważniejsza jest przerwa w pracy, jaką pracodawca musi zapewnić pracownikowi pracującemu przy komputerze. Zgodnie bowiem z paragrafem 7 wskazanego wyżej rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:
1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Porównaj: Obowiązki pracodawcy z zakresu szkoleń BHP

Natomiast do najważniejszych obowiązków pracodawcy należy zdecydowanie profilaktyka zdrowotna w tym zakresie. W myśl paragrafu 8 rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pan Janek ma dość dużą wadę wzroku. W jego nowym miejscu pracy zmuszony jest do pracy przy monitorze ekranowym przez większość swojego czasu. Po pewnym czasie Pan Janek zgłosił się na badania okulistyczne które wykazały, że w wyniku ciągłej pracy przy komputerze, jego wzrok się pogorszył i konieczne jest zrobienie nowych okularów, których Pan Janek będzie używał do pracy przy komputerze. Pracodawca będzie musiał sfinansować mu takie okulary.

Zobacz serwis: BHP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama