reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jak informować pracownika o ryzyku zawodowym?

Jak informować pracownika o ryzyku zawodowym?

Obowiązek informacyjny w zakresie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem danej pracy wynika wyraźnie z kodeksu pracy. Poinformowanie pracownika o ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami powinno nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do określonej pracy.

Pracodawca nie tylko powinien informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, lecz także dokonywać oceny i dokumentacji tego ryzyka oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko. Pracodawcy z reguły wypełniają ten obowiązek przy okazji przeprowadzania szkolenia wstępnego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy tj. głównie podczas instruktażu ogólnego i stanowiskowego.

Porównaj: Co to jest statystyczna karta wypadku przy pracy?

Program szkolenia wstępnego powinien więc uwzględniać tematykę dotyczącą zagrożeń występujących przy określonej pracy i ryzyka związanego z tymi zagrożeniami oraz zasad zapobiegania skutkom zagrożeń. Pracownik powinien zostać również poinformowany o rodzajach czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych oraz niebezpiecznych, wypadkach, jakie miały miejsce na danym lub podobnym stanowisku pracy, o przyczynach i skutkach tych wypadków i chorób. Pracownik powinien być także poinstruowany o środkach zapobiegających zagrożeniom, w tym w szczególności o sposobach stosowania środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Informacja dotycząca ryzyka zawodowego może być ogłoszona w trybie przyjętym w zakładzie pracy w celu podania do wiadomości pracownikom lub przekazana poszczególnym pracownikom na piśmie za pisemnym pokwitowaniem odbioru złożonym do akt osobowych pracownika, może być również zamieszczona w regulaminie pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Obowiązek udowodnienia, iż pracownik został poinformowany o ryzyku zawodowym ma ścisły związek z odpowiedzialnością pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi przy wykonywaniu danej pracy. Przykładowo, jeśli pracownik stracił odporność organizmu na różnego rodzaju choroby lub nastąpiło narastanie wad organizmu, może on dochodzić od pracodawcy naprawienia poniesionej szkody.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama