Co to jest statystyczna karta wypadku przy pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Od 6 lutego 2009 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, którym określono:
REKLAMA
- nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, który stanowi załącznik nr 1 do tego rozporządzenia,
- sposób i terminy jej sporządzania oraz
- zasady i terminy przekazywania do właściwego urzędu statystycznego.
Jednocześnie utraciło moc poprzednie rozporządzenie (także i poprzedni wzór karty) w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.
Statystyczną kartę sporządza się według objaśnień, klasyfikacji i oznaczeń kodowych do wypełnienia tej karty, które są określone w załączniku nr 2 do wskazanego wyżej rozporządzenia. Część I statystycznej karty sporządza się nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku. Część II, uzupełniającą, statystycznej karty sporządza się w terminie umożliwiającym zachowanie terminu jej przekazania.
Polecamy: Kary za nieprzestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie pracy
Statystyczną kartę, z wyjątkiem jej części II, uzupełniającej, pracodawca przekazuje w terminie do 15. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku. Wypełnioną część uzupełniającą pracodawca przekazuje nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku.
Statystyczną kartę przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego lub oryginał sporządzony w formie pisemnej do Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Pobierz wzór statystycznej karty wypadku przy pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat