reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Wstępne badania lekarskie młodocianego (art. 201)

Wstępne badania lekarskie młodocianego (art. 201)

Przyjmując pracownika młodocianego do pracy należy go skierować na badania lekarskie, które powinny być przeprowadzone w godzinach pracy. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Uzależnienie zawarcia z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że praca, jaką zamierza podjąć, nie zagraża jego zdrowiu nie zwalnia go od obowiązku poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim. Zasady przeprowadzania tych badań reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie zasad przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy. Na podstawie tego rozporządzenia wydawane jest zaświadczenie stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego.

Gdyby w czasie wykonywania pracy okazało się, że zagraża ona zdrowiu młodocianego i zostało to potwierdzone badaniami okresowymi lub kontrolnymi, pracodawca jest zobowiązany przesunąć młodocianego pracownika do innej pracy. W razie braku takiej możliwości należy rozwiązać z młodocianym umowę o pracę oraz wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Zobacz: Wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego przy pracach lekkich (art. 200(2))

Okres, za jaki zostało wypłacone odszkodowanie, wlicza się pracownikowi młodocianemu do okresu zatrudnienia, jeżeli w czasie, za który otrzymał odszkodowanie, pozostaje on bez zatrudnienia.

Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników. Konieczność szczegółowego uwzględnienia zagrożeń, na jakie młodociani mogą być narażeni podczas pracy, jest także podyktowana brakiem ich doświadczenia i brakiem świadomości istniejących już lub potencjalnych zagrożeń oraz tym, że młodociani nie są jeszcze w pełni dojrzali. Oceny zagrożeń pracodawca musi dokonać zanim młodociany rozpocznie pracę. Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy w razie istotnej zmiany dotychczasowych warunków pracy przez młodocianego. Omawiany przepis obliguje pracodawcę również do informowania ustawowych przedstawicieli młodocianych o istniejącym lub potencjalnym ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, o zasadach ochrony przed tym ryzykiem, o środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników.
Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama