Budowa lub przebudowa miejsca pracy a bhp
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca budujący lub przebudowujący obiekt budowlany, na którym przewiduje się pomieszczenia pracy jest obowiązany zapewnić, aby prace te były wykonywane na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców.
REKLAMA
Przy projektowaniu oraz budowaniu zakładu pracy należy we własnym interesie bezwzględnie zapewnić, aby:
- Budowa prowadzona była na podstawie projektu zaopiniowanego przez uprawnionych rzeczoznawców,
- Podczas prac wykonawczych nie były dokonywane istotne odstępstwa od projektu,
- Ewentualne odstępstwa były zawsze zaopiniowane przez uprawnionego rzeczoznawcę.
Organizacja i wyposażenie pomieszczeń i stanowisk pracy powinny odpowiadać szczegółowym wymogom określonym w przepisach branżowych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przeczytaj także: Czym jest przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy?
Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W pomieszczenia należy zapewnić oświetlenie naturalne oraz sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewnić spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach.
Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczenia stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m2 wolnej objętości pomieszczenia, oraz co najmniej 2 m2 wolnej przestrzeni podłogi.
Źródło:www.pip.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat