| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Budowa lub przebudowa miejsca pracy a bhp

Budowa lub przebudowa miejsca pracy a bhp

Pracodawca jest obowiązany zapewniać pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane należy utrzymywać w stanie zapewniającym bezpieczeństwo i higienę pracy.

Pracodawca budujący lub przebudowujący obiekt budowlany, na którym przewiduje się pomieszczenia pracy jest obowiązany zapewnić, aby prace te były wykonywane na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców.

Przy projektowaniu oraz budowaniu zakładu pracy należy we własnym interesie bezwzględnie zapewnić, aby:

  • Budowa prowadzona była na podstawie projektu zaopiniowanego przez uprawnionych rzeczoznawców,
  • Podczas prac wykonawczych nie były dokonywane istotne odstępstwa od projektu,
  • Ewentualne odstępstwa były zawsze zaopiniowane przez uprawnionego rzeczoznawcę.

Organizacja i wyposażenie pomieszczeń i stanowisk pracy powinny odpowiadać szczegółowym wymogom określonym w przepisach branżowych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przeczytaj także: Czym jest przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy?

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W pomieszczenia należy zapewnić oświetlenie naturalne oraz sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewnić spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach.

Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczenia stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m2 wolnej objętości pomieszczenia, oraz co najmniej 2 m2 wolnej przestrzeni podłogi.

Źródło:www.pip.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »