Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników zimą?
REKLAMA
REKLAMA
Szczególnie narażeni są pracownicy, którzy zajmują się odśnieżaniem dużych przestrzeni dachowych. Pracodawcy lub zlecający często zapominają, że wymagany jest w tym wypadku szereg badań, szkolenia, zabezpieczenia i nadzór nad wykonywaną pracą. Są to prace na tyle niebezpieczne, że trzeba ściśle przestrzegać przepisów BHP w tym zakresie.
REKLAMA
Obowiązki w zakresie organizacji pracy na wysokości dotyczą nie tylko pracodawców wobec pracowników, ale też pracodawców i przedsiębiorców wobec osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej.
Przeczytaj również: Posiłki i napoje także zimą
Należy pamiętać, że:
- do pracy na wysokości można skierować pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości,
- pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy,
- pracodawca winien zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem),
- przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Kiedy zabroniona jest praca na wysokościach
Zabronione jest dopuszczanie pracowników do pracy na wysokości przy odśnieżaniu, jeżeli:
- nie posiadają zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości,
- nie zostali w sposób udokumentowany przeszkoleni, jak bezpiecznie odśnieżać,
- nie zostały zagwarantowane skuteczne środki ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości lub każdego pracownika nie wyposażono w indywidualne środki przez takim upadkiem.
Osoba odpowiedzialna za odśnieżanie ma obowiązek tak zorganizować pracę, aby uchronić pracowników nie tylko przed upadkiem z dachu z powodu zbytniego zbliżenia się do jego krawędzi, ale również zabezpieczyć na wypadek, gdyby dach się załamał.
Dla pracowników biurowych
Przede wszystkim, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.
Źródło: www.pip.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat