REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop z powodu siły wyższej – nowość w Kodeksie pracy

2 dni wolne od pracy na rok z powodu działania siły wyższej - nowość w Kodeksie pracy 2022
2 dni wolne od pracy na rok z powodu działania siły wyższej - nowość w Kodeksie pracy 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop z powodu siły wyższej, de facto zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, znajduje się w projekcie Kodeksu pracy. Nowy urlop może wejść w życie już w sierpniu 2022 roku.

Urlop z powodu siły wyższej w Kodeksie pracy

W projekcie Kodeksu pracy z dnia 4 lutego 2022 r. przewidziano nowy rodzaju urlopu. To urlop z powodu siły wyższej. Dodaje się w tym celu art. 1481. Zgodnie z § 1 pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Autopromocja

Urlop z powodu działania siły wyższej – ile dni?

Jak już zostało wspomniane zwolnienie z powodu działania siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin na rok kalendarzowy. O tym, czy urlop z powodu siły wyższej w danym roku będzie wykorzystywany w dniach, czy w godzinach decyduje pierwszy wniosek pracownika. Jeśli pracownik zawnioskuje o 1 dzień wolnego z powodu wypadku w rodzinie na podstawie art. 1481 § 1, nie będzie później mógł wykorzystać tego wolnego w godzinach. Do końca roku zostanie mu jeszcze 1 dzień wolnego.

Przy udzielaniu urlopu z powodu siły wyższej w wymiarze godzinowym w stosunku do pracownika na niepełnym etacie wymiar tego urlopu oblicza się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Zwolnienie od pracy w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, którego dobowa norma czasu pracy jest niższa niż 8 godzin (co wynika z odrębnych przepisów, np. pracownik z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czy pracownik służby zdrowia).

Zwolnienie z powodu siły wyższej a urlop na żądanie

Takie zwolnienie dotyczy więc sytuacji nagłych, co jest podobnym rozwiązaniem do urlopu na żądanie, który funkcjonuje w polskim prawie pracy. Różnica polega na tym, że urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, a urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 2 dni lub 16 godzin wolnego od pracy w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, za czas urlopu z powodu siły wyższej pracownik otrzyma tylko połowę wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy. Tymczasem za czas urlopu na żądanie przysługuje pełne wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.

Wolne od pracy z powodu siły wyższej – do kiedy wniosek?

Pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia wniosku o wolne z powodu siły wyższej w terminie wskazanym przez pracownika, jeśli wniosek zostanie złożony najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Wydaje się, że będzie obowiązywała tu zasada analogiczna jak przy urlopie na żądanie czyli wniosek składa się przed godziną rozpoczęcia pracy w danym dniu (zgodnie z rozkładem czasu pracy).

Do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej stosuje się odpowiednio art. 1832 Kodeksu pracy czyli obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Pracodawca zobowiązany jest więc do dopuszczenia pracownika do pracy na warunkach zawartych w niniejszym przepisie po skorzystaniu ze zwolnienia z powodu siły wyższej.

2 dni wolne z powodu siły wyższej – dyrektywa UE

Wprowadzenie urlopu opiekuńczego w polskim Kodeksie pracy ma na celu wdrożenie art. 7 dyrektywy 2019/1158. Na podstawie tego przepisu państwa członkowskie muszą zapewnić wszystkim pracownikom prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Dyrektywa zezwala na to, aby państwa członkowskie ograniczyły prawo do zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej do określonej ilości czasu na rok lub nawet na konkretny przypadek.

Korzystając ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, pracownik pozostaje w stosunku pracy i zachowuje swoje prawa pracownicze.

Podstawa:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • loki
  2022-02-17 17:18:15
  Urlop z powodu siły wyższej - brzmi całkiem dobrze, i jak się taka zastanowić to brakowało takiego rozwiązania w prawie pracy
  4
 • gregorwww
  2022-02-18 05:41:06
  Przecież są cztery dni na żądanie.Głupota.
  14
  pokażodpowiedzi (3)
 • Blondi
  2023-06-06 15:38:05
  To jest ciekawe bo mi nie uwzględniono tego urlopu a miałam powód bo tylko ja pracuje a mąż zajmuje się córką niepełnosprawną i gdy niedomógł pojawił się ból kręgosłupa i nie mógł stać ja poprosiłam o ten urlop i usłyszałam że to nie jest wyższa siła. Według Pani kadrowej wyższa siła to np: pożar w domu,wybuch gazu itp chociaż jest napisane że wyższa siła to też choroba więc ten urlop nie do końca istnieje
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • IzaBela
  2022-02-18 11:57:44
  urlopu na żądanie pracownik zgłasza się w DNIU urlopu a nie przed jego rozpoczęciem - to do autora artykułu. A w ramach komentarza - ciekawe czy pamiętają o zmianie przepisu o świadectwach pracy...
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pitr
  2022-02-22 22:16:47
  Bez sensu. Wypadek a petent ma dzień wcześniej składać wniosek Śmiechu warte
  2
 • Gerwazy
  2022-10-17 14:00:38
  czyli przy liczeniu wypłaty jak ktoś bedzie miał np siły wyższej 3h to wypłatę przeliczyć na stawkę godzinową nominalną i np będzie 60zł/godz , potem za te 3 h odjąc 180zika a potem dodać połowę czyli 90zł ?? ( nadmienie że jest jeszcze coś takiego jak wnagrodzenie stałe i zmienne) . Więc tą prostą wyliczankę trzeba rozbijać na poszczegolen składniki wynagrodzenia !!
  0
 • Iza
  2022-02-18 14:55:41
  Te 2 dni płatne 50%
  0
 • Iza
  2022-02-18 14:54:48
  50% płatne te 2 dni
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

REKLAMA

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

REKLAMA

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

REKLAMA