REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy od 2022 roku – nowość w Kodeksie pracy

Urlop opiekuńczy 5 dni w roku - nowość w Kodeksie pracy.
Urlop opiekuńczy 5 dni w roku - nowość w Kodeksie pracy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop opiekuńczy wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy. Może obowiązywać już od sierpnia 2022 roku. Komu i kiedy będzie przysługiwał? Ile dni można wykorzystać?

Urlop opiekuńczy – nowy urlop w Kodeksie pracy 2022

Projektowane nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują dodanie w dziale siódmym KP rozdziału Ia. Urlopy opiekuńcze i art. 1731 § 1. Przyznaje się w nim pracownikowi prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym. Jest to urlop w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Takim członkiem rodziny może być:

REKLAMA

Autopromocja
 • syn,
 • córka,
 • matka,
 • ojciec,
 • małżonek.

Urlop opiekuńczy – ile dni?

Urlop opiekuńczy miałby mieć maksymalnie 5 dni na każdy rok kalendarzowy. Urlopu opiekuńczego udzielałoby się na dni, które są dla pracownika dniami pracy (zgodnie z rozkładem czasu pracy).

Urlop opiekuńczy – czy jest płatny?

Planowany urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni na rok byłby niepłatny. Pracownik nie zachowuje za czas przebywania na urlopie wynagrodzenia. Natomiast czas ten wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek o urlop opiekuńczy

Aby skorzystać z urlop opiekuńczego, pracownik składa stosowny wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Powinien zrobić to maksymalnie na 3 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Wniosek o urlop opiekuńczy zawiera:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
 2. przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz
 3. w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.

Do pracownika korzystającego z urlopu opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 177 § 1, § 11 i § 41 KP (ochrona stosunku pracy), art. 1832 KP (powrót do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem) i art. 1881 KP (elastyczna organizacja pracy).

Urlop opiekuńczy w Polsce – wdrożenie dyrektyw UE

Projektowany art. 1731 Kodeksu pracy wdraża art. 6 dyrektywy 2019/1158. Państwa członkowskie muszą bowiem wprowadzają przepisy przyznające każdemu pracownikowi prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni roboczych w roku. UE dopuszcza możliwość dookreślenia w poszczególnych państwach szczegółów dotyczące zakresu i warunków urlopu opiekuńczego, tak aby były zgodnie z prawem krajowym lub praktyką. Co więcej, warunkiem skorzystania z urlopu opiekuńczego można ustanowić odpowiednie uzasadnienie.

Omawiany przepis wdraża również postanowienia dyrektywy 2019/1158 zawarte w art. 3 lit. c, zgodnie z którym urlopem opiekuńczym jest urlop umożliwiający zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, jeśli wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, określonych przez poszczególne państwa członkowskie.

Uzasadnieniem wprowadzenia urlopu opiekuńczego jest starzenie się społeczeństwa i wzrost zapotrzebowania na opiekę. Unia zachęca państwa członkowskie do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad dalszymi krewnymi, jak babcia, dziadek, siostra, brat. Dyrektywy dopuszczają uregulowanie na poziomie krajowym konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o potrzebie zapewnienia znacznej opieki lub wsparcia z poważnych powodów medycznych.

Podstawa:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA