REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy od 2022 roku – nowość w Kodeksie pracy

Urlop opiekuńczy 5 dni w roku - nowość w Kodeksie pracy.
Urlop opiekuńczy 5 dni w roku - nowość w Kodeksie pracy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop opiekuńczy wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy. Może obowiązywać już od sierpnia 2022 roku. Komu i kiedy będzie przysługiwał? Ile dni można wykorzystać?

Urlop opiekuńczy – nowy urlop w Kodeksie pracy 2022

Projektowane nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują dodanie w dziale siódmym KP rozdziału Ia. Urlopy opiekuńcze i art. 1731 § 1. Przyznaje się w nim pracownikowi prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym. Jest to urlop w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Takim członkiem rodziny może być:

Autopromocja
 • syn,
 • córka,
 • matka,
 • ojciec,
 • małżonek.

Urlop opiekuńczy – ile dni?

Urlop opiekuńczy miałby mieć maksymalnie 5 dni na każdy rok kalendarzowy. Urlopu opiekuńczego udzielałoby się na dni, które są dla pracownika dniami pracy (zgodnie z rozkładem czasu pracy).

Urlop opiekuńczy – czy jest płatny?

Planowany urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni na rok byłby niepłatny. Pracownik nie zachowuje za czas przebywania na urlopie wynagrodzenia. Natomiast czas ten wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek o urlop opiekuńczy

Aby skorzystać z urlop opiekuńczego, pracownik składa stosowny wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Powinien zrobić to maksymalnie na 3 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Wniosek o urlop opiekuńczy zawiera:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
 2. przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz
 3. w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.

Do pracownika korzystającego z urlopu opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 177 § 1, § 11 i § 41 KP (ochrona stosunku pracy), art. 1832 KP (powrót do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem) i art. 1881 KP (elastyczna organizacja pracy).

Urlop opiekuńczy w Polsce – wdrożenie dyrektyw UE

Projektowany art. 1731 Kodeksu pracy wdraża art. 6 dyrektywy 2019/1158. Państwa członkowskie muszą bowiem wprowadzają przepisy przyznające każdemu pracownikowi prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni roboczych w roku. UE dopuszcza możliwość dookreślenia w poszczególnych państwach szczegółów dotyczące zakresu i warunków urlopu opiekuńczego, tak aby były zgodnie z prawem krajowym lub praktyką. Co więcej, warunkiem skorzystania z urlopu opiekuńczego można ustanowić odpowiednie uzasadnienie.

Omawiany przepis wdraża również postanowienia dyrektywy 2019/1158 zawarte w art. 3 lit. c, zgodnie z którym urlopem opiekuńczym jest urlop umożliwiający zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, jeśli wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, określonych przez poszczególne państwa członkowskie.

Uzasadnieniem wprowadzenia urlopu opiekuńczego jest starzenie się społeczeństwa i wzrost zapotrzebowania na opiekę. Unia zachęca państwa członkowskie do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad dalszymi krewnymi, jak babcia, dziadek, siostra, brat. Dyrektywy dopuszczają uregulowanie na poziomie krajowym konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o potrzebie zapewnienia znacznej opieki lub wsparcia z poważnych powodów medycznych.

Podstawa:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pit
  2022-02-18 13:34:53
  Czy według dyrektywy unijnej urlop taki nie powinien być płatny ? Czyżby znów nas robili na szaro
  1
 • Opiekun
  2022-02-18 14:43:44
  I po co komu taki bezpłatny urlop? I to ma być zachęta żeby opiekować się rodziną? Jeśli jest taka konieczność? Żart! Zresztą tak samo jak pomoc państwa ludziom zajmującym się rodzicami którzy potrzebują opieki 24 h na dobę. Wszystko to Jedno wielkie kłamstwo.
  1
 • Maku
  2022-04-26 10:56:33
  Teraz są 2 dni na dziecko płatne (artykuł 188 KP), po zmianie będzie 5 dni bezpłatne, po prostu bomba! Już widzę jak każdy Polak będzie z tego korzystał zamiast brać zwolnienie 80% z ZUS
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gość
  2022-02-18 12:58:47
  Żart
  1
 • ?
  2022-04-13 07:53:04
  Jaki w tym "interes" pracownika skoro na chorego rodzica mogę skorzystać z płatnego zasiłku opiekuńczego?
  0
 • myśląca emerytka
  2022-04-22 12:09:59
  Do tej pory były 2 dni płatne na wypadek nagłego zdarzenia wymagającego obecności osoby bliskiej (np. nagła choroba i konieczność załatwienia spraw związanych z pobytem w szpitalu) Teraz będziemy musieli przewidywać takie zdarzenia 3 dni wcześniej Proponuję zrobić pracującym kursy jasnowidzenia.
  1
 • meg
  2022-02-21 14:21:31
  bez sensu... opieka nad osobami starszymi jest tak samo potrzebna jak nad dziećmi. Nie rozumiem strategii nie płacenia za czas, który poświęcamy naszym starszym, schorowanym rodzicom będąc sami już też nie najmłodszymi osobami.
  0
 • tt
  2022-08-30 15:50:19
  Według dyrektywy unijnej te 5 dni miało być płatne. Aktualnie mamy 2 dni pełnopłatnie. Teraz dają nam 5 dni bezpłatne i to jeszcze 3 dni wcześniej należy to zgłosić. Skąd mam wiedzieć kiedy mi dziecko zachoruje, albo coś nagle się wydarzy? Dziękuję bardzo za takie zmiany. Niech zostaną te 2 dni płatne 100% lepiej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

REKLAMA