Kto zgłasza kandydatów na członków rady pracowników?
Aktualizacja: 14.09.2016
Wybór członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. pracowników. Jak wygląda zgłaszanie kandydatów na członków rady pracowników w praktyce? »
Aktualizacja: 21.06.2016
Co do zasady, rada pracowników może powstawać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Możliwość wybierania członków rady pracowników mają pracownicy zatrudnieni u pracodawcy. »
Aktualizacja: 17.05.2016
Rada Pracowników jest formą reprezentacji pracowników wykonujących działalność gospodarczą, zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Stanowi ona swoistą platformę komunikacyjną pomiędzy stronami stosunku pracy. »
Aktualizacja: 27.09.2013
Radę pracowników tworzy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Jakie kompetencje posiada rada pracowników? »
Wybór członków rad pracowników
Aktualizacja: 28.08.2013
Wybór członków rad pracowników odbywa się na zasadach określonych w ustawie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W celu organizacji wyborów niezbędny jest wniosek grupy co najmniej 10% pracowników. »
Rady pracowników - obowiązek utworzenia przy zatrudnieniu 50. pracownika
Aktualizacja: 18.04.2013
Rada pracowników to organ przedstawicielski powoływany u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Czy przy zatrudnieniu 50. pracownika pracodawca zobowiązany jest do utworzenia rady pracowników? Jak ustala się liczbę zatrudnionych? »
Rada pracowników – skład i zadania
Aktualizacja: 12.03.2013
Rada pracowników tworzona jest przez pracodawcę (nie dotyczy pracodawców publicznych), który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia co najmniej 50 pracowników. Jej skład uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników. Jakie zadania ma rada pracowników? »
Kiedy należy przeprowadzić wybory uzupełniające do rady pracowników
Aktualizacja: 21.02.2012
Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą powołać radę pracowników. Taka rada funkcjonuje w zakładzie pracy przez 4 lata w składzie, w jakim została wybrana – nawet w sytuacji gdy przedsiębiorca nie zatrudnia już 50 pracowników. »
Europejskie rady zakładowe - zmiana ustawy
Aktualizacja: 03.01.2012
Europejskie rady zakładowe to jedna z form systemu informacyjno-konsultacyjnego w przedsiębiorstwie o zasięgu ponadnarodowym, który działa na obszarze Unii Europejskiej. Rady mają prawo do konsultacji w sprawach dotyczących m.in.: nowych metod pracy, łączenia i podziału przedsiębiorstw czy zwolnień grupowych. »
Informacje dla rady pracowników przekazane e-mailem
Aktualizacja: 18.10.2011
Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nie wskazuje, w jaki sposób powinienem przekazywać informacje radzie pracowników. W celu sprawnej komunikacji utworzyłem wszystkim członkom rady pracowników na firmowym serwerze skrzynki internetowe i na nie przesyłam stosowne informacje. Okazuje się jednak, że niektórzy członkowie rady nie potrafią obsługiwać wiadomości e-mail i nie uznają przekazywania informacji w tym trybie. Czy przesyłając informacje przez internet jestem zwolniony z doręczania ich w inny sposób? »
Aktualizacja: 14.10.2010
W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać? »
Aktualizacja: 25.08.2010
Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów? »
Aktualizacja: 18.06.2010
Jednym z podstawowych celów Europejskich Rad Zakładowych jest stworzenie dialogu pomiędzy pracownikami a pracodawcami, którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa na terenie kilku państw członkowskich. »
Wybory do rady pracowników na nowych zasadach
Aktualizacja: 06.04.2010
W 2010 r. odbędą się pierwsze wybory do rad pracowników, w których nie będą już brały udziału związki zawodowe. Ważność wyborów będzie zależała od wzięcia w nich udziału co najmniej 50% pracowników zakładu pracy. »
Porozumienie w sprawie przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy
Aktualizacja: 12.12.2009
W naszym zakładzie działa przedstawicielstwo pracowników wyłonione na podstawie ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Przedstawicielstwo to ma uprawnienia równe radzie pracowników. Czy chcąc wydłużyć okresy rozliczeniowe na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, konieczne jest podpisanie porozumienia z tym przedstawicielstwem? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »