| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Tworzenie rady pracowników

Tworzenie rady pracowników

Zatrudnienie w naszej firmie przekroczyło 50 osób, a więc – stosownie do wymogów ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji – zawiadomiliśmy pracowników o tym, że przysługuje im prawo powołania rady pracowników. Komunikat wywiesiliśmy na tablicy ogłoszeń. Minęło jednak ponad 2 miesiące, a do zarządu nie wpłynął żaden wniosek o zorganizowanie wyborów. Czy zarząd powinien podjąć jakieś dodatkowe czynności, aby powołać w firmie radę pracowników?

Nie. Na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek. Jeśli pracownicy nie przejawiają zainteresowania sprawą utworzenia rady pracowników, to pracodawca nie musi wychodzić z inicjatywą w tym zakresie. Powołanie rady pracowników jest uprawnieniem zatrudnionych, z którego ci mogą skorzystać bądź nie.

Zadaniem pracodawcy jest ustalenie – zgodnie z regułami wskazanymi w art. 7 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU z 2006 r. nr 79, poz. 550 ze zm.; zwanej dalej uippk) – liczby zatrudnionych. Po osiągnięciu zatrudnienia wynoszącego minimum 50 osób pracodawca powinien niezwłocznie (tj. nie później niż w terminie 14 dni) podać do wiadomości pracowników informację o prawie powołania rady pracowników. Zawiadomienie ma być przekazane w sposób przyjęty u danego pracodawcy. A zatem, jeśli firma Czytelnika dotychczas korzystała z tablicy ogłoszeń w celu przekazywania załodze różnych komunikatów, to zawiadomienie jest skuteczne.

Kolejny krok w procesie powołania rady pracowników to wniosek o zorganizowanie wyborów na członków rady. Wybory organizuje pracodawca na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Powiadomienie następuje nie później niż na 30 dni przed dniem wyborów. Termin zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników wynosi 21 dni (art. 8 uippk).

Powyższe nakazuje przyjąć, że inicjatywa zorganizowania rady powinna pochodzić od samych pracowników. Rolą pracodawcy jest natomiast umożliwienie pracownikom utworzenia rady, czemu służy w szczególności wystosowanie komunikatu o prawie jej powołania.

Może się oczywiście zdarzyć, że pracownicy zatrudnieni w firmie Czytelnika zgłoszą chęć powołania rady w późniejszym terminie. Uprawnienie to nie dezaktualizuje się w żaden sposób. Stosowny wniosek grupy pracowników uruchomi procedurę wyborczą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »