REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. /Fot. Fotolia
Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?

Pracownik wystąpił z pismem do prezesa o pokrycie kosztów trzymiesięcznego kursu związanego z wykonywaną pracą oraz dojazdów na ten kurs do innej miejscowości. Prezes wyraził zgodę na zapłatę za kurs. Czy zwrot kosztów dojazdów na kurs może być rozliczany na podstawie wystawionej delegacji (polecenie wyjazdu służbowego)? Jeżeli nie, to w jaki sposób można zwrócić pracownikowi te koszty dojazdu?

REKLAMA

Autopromocja

Nie – rozliczenia takich kosztów nie dokonuje się na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, gdyż wyjazd w celu podnoszenia kwalifikacji nie stanowi podróży służbowej. Zasady i kryteria rozliczania takich kosztów określa się w umowie szkoleniowej zawartej między pracownikiem a pracodawcą. Koszty te można rozliczyć – według zasad określonych w umowie – na podstawie np. dołączonej do niej tabeli rozliczeniowej.

Zobacz również: Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Świadczenia dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe dzielą się na:

  • obligatoryjne (urlop szkoleniowy, zwolnienie z części dnia pracy),
  • dodatkowe (mogą to być np. koszty czesnego, dojazdów na kurs itp.).

Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) nie precyzują zasad rozliczania przejazdów. Takie postanowienia powinny zostać zawarte w łączącej pracownika z pracodawcą umowie szkoleniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinna doprecyzowywać wszystkie kwestie związane z nauką pracownika – także wzajemne prawa i obowiązki stron w tym zakresie (art. 1034 § 1 k.p.).

Przy sporządzaniu umowy dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zawierającej postanowienie o przyznawaniu dodatkowych świadczeń w postaci pokrycia kosztów dojazdów pracownika na kurs, w umowie należały dokładnie określić:

  • sposób pokrywania kosztów przez pracodawcę (tj. czy pracodawca bezpośrednio będzie pokrywał koszty, czy koszty pokrywa pracownik, a pracodawca je zwraca – oraz w jakim terminie następuje rozliczenie tych kosztów i na podstawie jakich dokumentów),
  • zakres kosztów pokrywanych przez pracodawcę (np. koszty dojazdu na zajęcia oraz egzaminy – przy czym pracodawca nie zwraca kosztów przejazdów na egzaminy poprawkowe),
  • kwotę graniczną zwrotu kosztów (np. do jakiej wysokości pracodawca pokryje koszty noclegów i przejazdów pracownika, jeżeli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania pracownika).

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Umowa powinna również określać rodzaj środków komunikacji oraz maksymalną wysokość kosztu podlegającego zwrotowi przy jednostkowym przejeździe. To te regulacje będą także wyznaczały zasady rozliczania kosztów przejazdów i związaną z tym dokumentację.

Wyjazdy w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych to nie podróże służbowe. W celach rozliczeniowych może być stosowana tabela rozliczeniowa – podobna do tej, którą zawiera zwykle druk polecenia wyjazdu w delegację – z podaniem terminu wyjazdów, rodzaju środka transportu i kosztów. Nie wydaje się jednak formalnego polecenia podróży, ponieważ wyjazdy związane z podnoszeniem kwalifikacji odbywają się na podstawie umowy, a nie są wynikiem poleceń pracodawcy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w PORADNIKU ORGANIZACJI NON PROFIT >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA