REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy. /Fot. ShutterStock
Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy. /Fot. ShutterStock
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy w czasie zatrudnienia i niezdolność trwa nadal po rozwiązaniu stosunku pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca przesyła w tym celu do ZUS oryginał druku ZUS ZLA oraz zaświadczenie ZUS Z-3. W swojej dokumentacji zatrzymuje kopię zaświadczenia lekarskiego potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Osoby uprawnione do zasiłku chorobowego

REKLAMA

Autopromocja

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Wypłacany jest przez oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Zobacz: Zasady nabywania prawo do zasiłku chorobowego

Okresy, za które zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
 2. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
 3. nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, w przypadkach określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
 4. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
 5. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Co więcej, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.

Zobacz: Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2d ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo do zasiłków chorobowych i ich wysokość ustala oraz zasiłki te osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dowód stanowiący podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego ubezpieczonemu (ZUS Z-3)

Według § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Wzór zaświadczenia określony jest w załączniku nr 1 do rozporządzenia. 

Pracodawca podaje w nim okres zatrudnienia oraz okresy wypłacanych świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy). Umieszcza zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu. Stanowią one podstawę wymiaru zasiłku. Okresy zawieranych z pracownikiem dodatkowych umów zlecenia czy o dzieło również należy wykazać. To samo dotyczy wynagrodzenia. Zaświadczenie ZUS Z-3 powinno zawierać także składniki wynagrodzenia, do których prawo pracownik zachował za okresy pobierania zasiłków.

Zobacz także serwis: Wynagrodzenia

Podsumowując, na pracodawcy ciąży obowiązek przekazania zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA oraz druku ZUS Z-3. Inne dokumenty mogą być żądane przez ZUS w razie wątpliwości co do danych naniesionych na druku ZUS Z-3. Wzór zaświadczenia w drodze rozporządzenia określa minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Zobacz: Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

Dowód stanowiący podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia (ZUS Z-10)

Po otrzymaniu od pracodawcy zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA oraz druku ZUS Z-3 pracownik zostanie wezwany przez ZUS do złożenia pisemnego oświadczenia na druku ZUS Z-10. Stanowi on podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Oświadczenie zawiera informacje o:

 • zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
 • nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
 • niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz: Zwrot nienależnie pobranych świadczeń chorobowych

Jeżeli były pracownik podjął się czynności określonych w druku ZUS Z-10, prawo do zasiłku chorobowego za czas po ustaniu ubezpieczenia nie będzie mu przysługiwało. Dotyczy to sytuacji:

 • złożenia wniosku o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • ustalenia prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
 • ustalenia prawa do zagranicznej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
 • kontynuacji bądź podjęcia innej działalności zarobkowej.

Pracownik zatrzyma jednak prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli był zatrudniony równocześnie na podstawie dwóch umów o pracę, a jedna z nich została rozwiązana. 

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Oświadczenie składa się na druku ZUS Z-10, którego wzór został określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 Nr 77, poz. 512 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012, poz. 444)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA