Kategorie

PPK jest również dla osób 55+

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
PPK jest również dla osób w wieku 55+
Shutterstock
PPK to program także dla osób w wieku 55+. Nie są one objęte automatycznym zapisem jak młodsi pracownicy. Co zrobić, aby przystąpić do PPK w wieku 55-70 lat?

Osoby w wieku 55-70 lat a PPK

Reklama

Osoby, które z racji na swój wiek będą oszczędzać w PPK tylko przez kilka lat lub krócej, nawet jeśli nie uzbierają na rachunku PPK wystarczająco dużo, aby środki te były znaczącym uzupełnieniem ich emerytury, oszczędności wykorzystać mogą na inny - ważny dla siebie - cel. 

Osoby zatrudnione, które ukończyły 55 rok życia i nie skończyły jeszcze 70 lat nie są objęte - tak jak osoby młodsze – autozapisem do PPK. To znaczy, że aby oszczędzać w PPK muszą to zgłosić swojemu pracodawcy. Powinni złożyć mu wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.  Wiele z tych osób - nawet gorących zwolenników długoterminowego oszczędzania - rezygnuje z takiej możliwości, bo sądzi, że ich przypadku, na rozpoczęcie oszczędzania, jest już za późno. Tak jednak nie jest. Nawet krótkotrwałe oszczędzanie w PPK jest korzystne dla osób zatrudnionych. Pozwala bowiem na zwiększenie swojego bezpieczeństwa finansowego - na korzystnych warunkach i bez zbytniego ryzyka.

Polecamy: PPK dla pracownika

Pracownik nie oszczędza sam, pomaga mu pracodawca …

Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim - sposób budowania oszczędności.  Oprócz samego uczestnika PPK, do ich powiększania przyczyniają się bowiem jeszcze dwa podmioty: pracodawca i państwo.  Pracodawca i pracownik przekazują do PPK wpłaty podstawowe oraz - jeśli tak zdecydują - również wpłaty dodatkowe. Wysokość każdej z tych wpłat stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia osoby zatrudnionej (do obliczeń przyjmuje się wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez ograniczenie dot. tzw. trzydziestokrotności).  Podstawowa wpłata pracownika wynosi – co do zasady - 2% jego wynagrodzenia, a wpłata dodatkowa do 2% tego wynagrodzenia. Wpłata podstawowa pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia pracownika. Również pracodawca może zdecydować się finansować wpłatę dodatkową. W jego przypadku wynosić ona może nawet do 2,5% wynagrodzenia.

… i państwo

Reklama

Na rachunek uczestnika PPK wpływają też środki pochodzące od państwa. Chodzi tu o wpłatę powitalną i dopłaty roczne.  Wpłatę powitalną w wysokości 250 zł otrzymują pracownicy, którzy przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe są uczestnikami PPK i za 3 miesiące dokonają wpłat podstawowych.  Dopłatę roczną w wysokości 240 zł otrzymują uczestnicy PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 % (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% tej kwoty. Nic dziwnego więc, że oszczędności w PPK rosną dużo szybciej, niż gdyby pracownik oszczędzał samodzielnie. 

Pracownik zarabia 6000 zł miesięcznie i zarówno on jak i pracodawca zdecydowali się finansować tylko wpłaty podstawowe. W takiej sytuacji, co miesiąc na rachunek PPK takiej osoby wpływa finansowana przez niego wpłata (120 zł) oraz wpłata finansowana przez pracodawcę (90 zł) co oznacza, że w ciągu roku z wpłat uczestnika i pracodawcy na rachunek PPK wpłynie 2520 zł, a z wpłatą powitalną i dopłatą roczną za ten rok od państwa - 3010 zł, z czego tylko 1440 zł sfinansował sam uczestnik. Podobnie będzie w latach kolejnych, z jednym wyjątkiem – wpłata powitalna przekazywana jest na rachunek PPK uczestnika tylko raz. W oszacowaniu, ile można zaoszczędzić w PPK w okresie planowanego oszczędzania pomocny może być kalkulator PPK dostępny na stronie mojeppk.pl https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Ograniczone ryzyko

Warto podkreślić, że wiek uczestnika PPK ma też wpływ na zasady inwestowania gromadzonych przez niego środków. Zasadą PPK jest, że poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika PPK zmienia się w czasie, w myśl zasady: im bliżej emerytury, tym oszczędności inwestowane są w instrumenty o mniejszym ryzyku. Oznacza to, że - w miarę zbliżania się uczestnika PPK do 60. roku życia - udział inwestycji w udziałowe instrumenty finansowe (np. akcje) będzie malał na rzecz bezpieczniejszych instrumentów dłużnych (np. obligacji skarbowych). To jeden z wielu mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo gromadzonych na rachunkach PPK środków. Co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku będą oszczędzać w PPK krócej, ma bardzo istotne znaczenie.  

Wypłaty w każdym czasie

Dla osób podejmujących decyzję o oszczędzaniu w PPK znaczenie ma też dostępność do zgromadzonych oszczędności. Wprawdzie celem PPK jest budowanie oszczędności, które stanowić mają finansowe zabezpieczenie osób zatrudnionych po zakończeniu ich aktywności zawodowej, nie oznacza to jednak, że uczestnik PPK musi czekać do określonego wieku albo do przejścia na emeryturę, aby ze zgromadzonych środków skorzystać. Oszczędzając w PPK osoba zatrudniona nie tylko samodzielnie decyduje, kiedy i ile odkłada na rachunku PPK, ale też sama decyduje, kiedy skorzystać z tych oszczędności. Może więc poczekać i wypłacić pieniądze dopiero po zakończeniu swojej kariery zawodowej, może też wykorzystać pieniądze wcześniej - np. w razie nagłej potrzeby.

Ze względu na cel tego programu ustawodawca najkorzystniejsze warunki wypłaty oszczędności przewidział dla wypłat dokonywanych po 60 roku życia. Jeśli pracownik, z wyjątkiem 25% środków, które może wypłacić jednorazowo, resztę zdecyduje się wypłacić w co najmniej 120 ratach lub całość zgromadzonych oszczędności wypłaci w co najmniej takiej liczbie rat - nie zapłaci podatki od zysku kapitałowych. Jeśli będzie chciał korzystać z tych pieniędzy szybciej od zysków przypadających na 75% środków taki podatek będzie musiał już zapłacić.

Jeśli oszczędności z rachunku PPK zdecyduje się wypłacić osoba niemająca jeszcze 60 lat, czyli dokonać tzw. zwrotu musi liczyć się z tym, że oszczędności otrzyma pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych,
  • środki pochodzące z dopłat od państwa (wpłaty powitalnej i dopłat rocznych), które stanowić miały premię za długoterminowe oszczędzanie, 
  • 30 % środków pochodzących z wpłat pracodawcy – informacje o tych kwotach zostaną zapisane na ich kontach emerytalnych w ZUS.

Są jednak sytuacje w których nawet osoba młodsza będzie mogła wypłacić te pieniądze bez podatku. Chodzi tu o możliwość wykorzystania ich na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym oraz na sfinansowanie leczenia swojego i osób najbliższych. Pracownik 55+ może skorzystać tylko z jednej z tych możliwości, wypłata na cele mieszkaniowe zarezerwowane jest dla osób, które nie skończyły jeszcze 45 lat.  Natomiast z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania (samego uczestnika, jego małżonka czy dziecka) skorzystać może każdy uczestnik PPK, bez względu na wiek. Na ten cel może on wykorzystać do 25% swoich oszczędności. I co należy podkreślić, wypłaty z PPK środków w związku z poważnym zachorowaniem uczestnik PPK może dokonywać wielokrotnie, przy czym jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania” (jednej osoby) może uzasadniać jedną wypłatę z rachunku PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Aldona
    2021-05-03 21:41:48
    To dobrze , każdy powinien mieć szanse dodatkowego oszczędzania na emeryturę, dzięki temu beda mogli mieć więcej pieniędzy na emeryturze.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry

Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

Czym jest informacja starosty?

Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?

Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków a prawo

Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków będzie zgodne z prawem? MRPiT pracuje nad projektem ustawy.

Zgłoszenie do ubezpieczeń - zmiana od 16 maja 2021 r.

Zgłoszenie do ubezpieczeń - jaka zmiana od 16 maja 2021 r.? W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wskazać kod zawodu. Będą nowe wzory formularzy ZUS.

Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

Niedziela handlowa - maj 2021

Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Wsparcie z urzędu pracy dla osoby niepełnosprawnej

Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?

Praca zdalna a rozwój pracownika

Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

Szczepienia w zakładach pracy - jakie zasady?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy ruszyły 4 maja 2021 r. Jakie są zasady organizowania szczepień przez pracodawców?

Kampania "niezwalniam.pl"

Kampania "niezwalniam.pl" została zainicjowana przez Polish Supply Management Leaders. Celem Kampanii jest promocja formuły elastycznego zarządzania kapitałem ludzkim oparta na wspieraniu długoterminowych relacji pracownik – pracodawca, która koncentruje się na zatrudnianiu pracowników na umowie o pracę. Infor.pl dołącza do partnerów medialnych kampanii.

Można składać wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0

Wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0 można składać od 4 maja 2021 r. Dla kogo przewidziano wsparcie z ZUS? Do kiedy można składać wnioski?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID - jak się zapisać?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID-19 - dla kogo? Jaka szczepionka będzie udostępniana? Kiedy zaczną się szczepienia w zakładach pracy? Jak się zapisać?

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - marzec 2021 r.

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE. Potwierdzają to statystyki Eurostatu z marca 2021 r. Sprawdź, ile bezrobocie wynosi w poszczególnych państwach UE.

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

Ubezpieczenie zdrowotne będzie dla wszystkich? Planowane jest zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego także bez rejestracji w urzędzie pracy. Od kiedy?