REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK jest również dla osób 55+

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
PPK jest również dla osób w wieku 55+
PPK jest również dla osób w wieku 55+
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK to program także dla osób w wieku 55+. Nie są one objęte automatycznym zapisem jak młodsi pracownicy. Co zrobić, aby przystąpić do PPK w wieku 55-70 lat?

Osoby w wieku 55-70 lat a PPK

Osoby, które z racji na swój wiek będą oszczędzać w PPK tylko przez kilka lat lub krócej, nawet jeśli nie uzbierają na rachunku PPK wystarczająco dużo, aby środki te były znaczącym uzupełnieniem ich emerytury, oszczędności wykorzystać mogą na inny - ważny dla siebie - cel. 

Autopromocja

Osoby zatrudnione, które ukończyły 55 rok życia i nie skończyły jeszcze 70 lat nie są objęte - tak jak osoby młodsze – autozapisem do PPK. To znaczy, że aby oszczędzać w PPK muszą to zgłosić swojemu pracodawcy. Powinni złożyć mu wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.  Wiele z tych osób - nawet gorących zwolenników długoterminowego oszczędzania - rezygnuje z takiej możliwości, bo sądzi, że ich przypadku, na rozpoczęcie oszczędzania, jest już za późno. Tak jednak nie jest. Nawet krótkotrwałe oszczędzanie w PPK jest korzystne dla osób zatrudnionych. Pozwala bowiem na zwiększenie swojego bezpieczeństwa finansowego - na korzystnych warunkach i bez zbytniego ryzyka.

Polecamy: PPK dla pracownika

Pracownik nie oszczędza sam, pomaga mu pracodawca …

Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim - sposób budowania oszczędności.  Oprócz samego uczestnika PPK, do ich powiększania przyczyniają się bowiem jeszcze dwa podmioty: pracodawca i państwo.  Pracodawca i pracownik przekazują do PPK wpłaty podstawowe oraz - jeśli tak zdecydują - również wpłaty dodatkowe. Wysokość każdej z tych wpłat stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia osoby zatrudnionej (do obliczeń przyjmuje się wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez ograniczenie dot. tzw. trzydziestokrotności).  Podstawowa wpłata pracownika wynosi – co do zasady - 2% jego wynagrodzenia, a wpłata dodatkowa do 2% tego wynagrodzenia. Wpłata podstawowa pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia pracownika. Również pracodawca może zdecydować się finansować wpłatę dodatkową. W jego przypadku wynosić ona może nawet do 2,5% wynagrodzenia.

… i państwo

Na rachunek uczestnika PPK wpływają też środki pochodzące od państwa. Chodzi tu o wpłatę powitalną i dopłaty roczne.  Wpłatę powitalną w wysokości 250 zł otrzymują pracownicy, którzy przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe są uczestnikami PPK i za 3 miesiące dokonają wpłat podstawowych.  Dopłatę roczną w wysokości 240 zł otrzymują uczestnicy PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 % (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% tej kwoty. Nic dziwnego więc, że oszczędności w PPK rosną dużo szybciej, niż gdyby pracownik oszczędzał samodzielnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik zarabia 6000 zł miesięcznie i zarówno on jak i pracodawca zdecydowali się finansować tylko wpłaty podstawowe. W takiej sytuacji, co miesiąc na rachunek PPK takiej osoby wpływa finansowana przez niego wpłata (120 zł) oraz wpłata finansowana przez pracodawcę (90 zł) co oznacza, że w ciągu roku z wpłat uczestnika i pracodawcy na rachunek PPK wpłynie 2520 zł, a z wpłatą powitalną i dopłatą roczną za ten rok od państwa - 3010 zł, z czego tylko 1440 zł sfinansował sam uczestnik. Podobnie będzie w latach kolejnych, z jednym wyjątkiem – wpłata powitalna przekazywana jest na rachunek PPK uczestnika tylko raz. W oszacowaniu, ile można zaoszczędzić w PPK w okresie planowanego oszczędzania pomocny może być kalkulator PPK dostępny na stronie mojeppk.pl https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Ograniczone ryzyko

Warto podkreślić, że wiek uczestnika PPK ma też wpływ na zasady inwestowania gromadzonych przez niego środków. Zasadą PPK jest, że poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika PPK zmienia się w czasie, w myśl zasady: im bliżej emerytury, tym oszczędności inwestowane są w instrumenty o mniejszym ryzyku. Oznacza to, że - w miarę zbliżania się uczestnika PPK do 60. roku życia - udział inwestycji w udziałowe instrumenty finansowe (np. akcje) będzie malał na rzecz bezpieczniejszych instrumentów dłużnych (np. obligacji skarbowych). To jeden z wielu mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo gromadzonych na rachunkach PPK środków. Co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku będą oszczędzać w PPK krócej, ma bardzo istotne znaczenie.  

Wypłaty w każdym czasie

Dla osób podejmujących decyzję o oszczędzaniu w PPK znaczenie ma też dostępność do zgromadzonych oszczędności. Wprawdzie celem PPK jest budowanie oszczędności, które stanowić mają finansowe zabezpieczenie osób zatrudnionych po zakończeniu ich aktywności zawodowej, nie oznacza to jednak, że uczestnik PPK musi czekać do określonego wieku albo do przejścia na emeryturę, aby ze zgromadzonych środków skorzystać. Oszczędzając w PPK osoba zatrudniona nie tylko samodzielnie decyduje, kiedy i ile odkłada na rachunku PPK, ale też sama decyduje, kiedy skorzystać z tych oszczędności. Może więc poczekać i wypłacić pieniądze dopiero po zakończeniu swojej kariery zawodowej, może też wykorzystać pieniądze wcześniej - np. w razie nagłej potrzeby.

Ze względu na cel tego programu ustawodawca najkorzystniejsze warunki wypłaty oszczędności przewidział dla wypłat dokonywanych po 60 roku życia. Jeśli pracownik, z wyjątkiem 25% środków, które może wypłacić jednorazowo, resztę zdecyduje się wypłacić w co najmniej 120 ratach lub całość zgromadzonych oszczędności wypłaci w co najmniej takiej liczbie rat - nie zapłaci podatki od zysku kapitałowych. Jeśli będzie chciał korzystać z tych pieniędzy szybciej od zysków przypadających na 75% środków taki podatek będzie musiał już zapłacić.

Jeśli oszczędności z rachunku PPK zdecyduje się wypłacić osoba niemająca jeszcze 60 lat, czyli dokonać tzw. zwrotu musi liczyć się z tym, że oszczędności otrzyma pomniejszone o:

 • podatek od zysków kapitałowych,
 • środki pochodzące z dopłat od państwa (wpłaty powitalnej i dopłat rocznych), które stanowić miały premię za długoterminowe oszczędzanie, 
 • 30 % środków pochodzących z wpłat pracodawcy – informacje o tych kwotach zostaną zapisane na ich kontach emerytalnych w ZUS.

Są jednak sytuacje w których nawet osoba młodsza będzie mogła wypłacić te pieniądze bez podatku. Chodzi tu o możliwość wykorzystania ich na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym oraz na sfinansowanie leczenia swojego i osób najbliższych. Pracownik 55+ może skorzystać tylko z jednej z tych możliwości, wypłata na cele mieszkaniowe zarezerwowane jest dla osób, które nie skończyły jeszcze 45 lat.  Natomiast z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania (samego uczestnika, jego małżonka czy dziecka) skorzystać może każdy uczestnik PPK, bez względu na wiek. Na ten cel może on wykorzystać do 25% swoich oszczędności. I co należy podkreślić, wypłaty z PPK środków w związku z poważnym zachorowaniem uczestnik PPK może dokonywać wielokrotnie, przy czym jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania” (jednej osoby) może uzasadniać jedną wypłatę z rachunku PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aldona
  2021-05-03 21:41:48
  To dobrze , każdy powinien mieć szanse dodatkowego oszczędzania na emeryturę, dzięki temu beda mogli mieć więcej pieniędzy na emeryturze.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

REKLAMA

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

REKLAMA

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA