Od czego zależy wysokość renty?
REKLAMA
REKLAMA
Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy
Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:
REKLAMA
- 24 % kwoty bazowej - kwota bazowa wynosi 100 % przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym oraz
- po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
- po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wiek uprawniający do emerytury określony w art. 24 ust. 1a ustawy emerytalnej.
Zobacz serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy
Aby obliczyć wysokość renty dla osoby częściowo niezdolnej do pracy należy obliczyć rentę dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy i 75% tej kwoty będzie stanowiło rentę dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.
Renta szkoleniowa
Społecznym przeznaczeniem renty szkoleniowej jest umożliwienie osobie niezdolnej do pracy w dotychczasowym zawodzie przekwalifikowania się i uzyskania takich kwalifikacji zawodowych, które przy jej stanie zdrowia pozwolą na wykonywanie zatrudnienia. W związku z tym prawo do renty szkoleniowej jest uwarunkowane udziałem uprawnionego w szkoleniu, mającym na celu zmianę kwalifikacji zawodowych. Renta szkoleniowa wynosi 75 % podstawy wymiaru renty i co ważne nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Renta nie będzie przysługiwała osobie osiągającej dochód z tytułu prowadzenia działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia, bez względu na jego wysokość.
Renta rodzinna
Renta rodzinna jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje członkom rodziny, pozostałym po śmierci ubezpieczonego, emeryta lub rencisty, mającym na celu zapewnienie im środków utrzymania, z uwagi na utratę żywiciela.
Zobacz: Emerytury i renty - obowiązki pracodawcy
Renta rodzinna wynosi:
- dla jednej osoby uprawnionej – 85 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
- dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
- dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Co ważne renta rodzinna podlega podziałowi na równe części między uprawnionych.
Renta socjalna
Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w związku z niezdolnością do pracy. Stanowi rodzaj pomocy finansowej państwa dla osób, które w młodym wieku doznały naruszenia sprawności organizmu i tym samym utraciły szansę na samodzielne zarobkowanie. Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace
Kwoty najniższych rent
Od dnia 1 marca 2013 r. kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń rentowych są następujące:
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna – 831,15 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 637,92 zł;
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa – 997,38 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 765,50 zł;
- renta socjalna – 698,17 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat