REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie większość osób i firm posiada profile na portalach społecznościowych. Sfera życia w przestrzeni internetowej łączy się więc z życiem zawodowym. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę za jego zachowanie na portalach społecznościowych?

Krzysztof Sosnowski, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

REKLAMA

Autopromocja

Portale społecznościowe

Korzystanie z portali społecznościowych stało się nieodłącznym aspektem dzisiejszego stylu życia wielu ludzi. Co więcej coraz częściej sfera życia w przestrzeni internetowej zaczyna łączyć się z życiem zawodowym. Praktycznie żadna z poważnych firm działających na polskim rynku nie jest w stanie wykazać nieposiadania profilu na żadnym z portali społecznościowych. Niektóre gałęzie rynku wręcz przenoszą swój podstawowy zakres działalności właśnie do obsługi klientów za pośrednictwem m.in. facebooka. Z tego powodu coraz poważniejszym problemem dla pracowników jest korzystanie z portali społecznościowych, gdyż sposób prowadzenia profilu nierzadko przekłada się na ocenę pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie możliwości dokonania wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi na podstawie sposobu prowadzenia profilu społecznościowego. Obecnie przyjmuję się, iż dokonywanie za pośrednictwem profili negatywnych wpisów w sposób obraźliwy dotyczących pracodawcy może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, co wynika bezpośrednio z art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy (K.p.) zgodnie, z którym pracownik ma obowiązek dbać o dobre imię pracodawcy. Dobre imię zostaje naruszone w przypadku sporządzania niepochlebnych wpisów na temat pracodawcy, zwłaszcza gdy są dokonywane w sposób wulgarny.

Bezwzględnie uzasadnione jest także wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który za pośrednictwem portalu skocznościowego ujawnia tajemnicę przedsiębiorstwa pracodawcy. Takie działanie także jest bezpośrednim naruszeniem obowiązków pracowniczych z art. 100 § 2 pkt. 5 KP.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamieszczane zdjęcia

Bardziej problematyczne jest natomiast czy pracodawca może zwolnić pracownia za zamieszczanie niewłaściwych zdjęć na profilu. Problem w ostatnim czasie staje się dość powszechny. W naszej ocenie nie można dokonać pełnej generalizacji przypadków, zgodnie z którą wrzucenie np. wulgarnego czy też nieprzyzwoitego zdjęcia (abstrahując od samej oceny wulgarności i nieprzyzwoitość). Wiele zależy od charakteru branży w jakiej działa pracodawca, pamiętać należy, iż pracownik zobowiązany jest na podstawie art. 100 § 2 pkt. 4 do dbania o dobro zakładu pracy. W takim wypadku należy zauważyć, iż także zachowanie pracowników w czasie wolnym wpływa na ocenę pracodawcy przez jego potencjalnych klientów, gdyż potencjalni klienci często oceniają jakość usług świadczonych przez pracodawcę po przez pryzmat zatrudnianych pracowników.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Nie mniej jednakowe zdjęcie w zależności od branży może zostać uznane za wpływające negatywnie na wizerunek firmy lub też nie. Zdjęcie przedstawiające pracownika zabijającego królika będzie niewątpliwie przesłanką uzasadniającą zwolnienie pracownika w sytuacji, gdy zatrudniony on jest w organizacji broniącej praw zwierząt. W takim wypadku pracownik niewątpliwie naraża dobro zakładu pracy i wpływa na zmniejszenie wiarygodność pracodawcy, gdyż zabijanie zwierząt przez pracowników niewątpliwie świadczy o niewielkim zaangażowaniu tych pracowników w pracę i ochronę zwierząt.

Neutralne natomiast takie zdjęcie będzie w przypadku np. górników. Całkowicie bez znaczenia pozostaje dla pracodawcy, czy pracownik dokonuje takich działań, czy też jest miłośnikiem zwierząt. Nieco odmiennie mogłoby zostać odebrane działanie górnika w przypadku, gdyby pracodawca brał udział w akcji promocyjnej dot. ochrony zwierząt. Nie da się natomiast jednoznacznie wskazać czy takie zdjęcie stanowiłoby podstawę do zwolnienia.

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie internetu

W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne określenie, jakie działanie pracowników na portalach społecznościowych będzie w sposób realny mogło mieć wpływ na zatrudnienie. Każdy pracownik powinien w pełni świadomie prowadzić swój profil, zdając sobie sprawę z tego, iż może ponieść konsekwencje za zamieszczane materiały. Pamiętać jednak należy, iż ostatecznej oceny czy korzystanie z portali społecznościowych przez pracowników może mieć wpływ na stosunek pracy może dokonać jedynie Sąd pracy.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA

59 godzin nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku zamiast 35 godzin. Czy taka zmiana wejdzie w KP?

W 2024 r. dużo pisało się o czterodniowym tygodniu pracy, teraz przyszedł czas pisać o tym z innej perspektywy. Chodzi o proponowaną zmianę w Kodeksie pracy, mianowicie o 59-godzinny tygodniowy odpoczynek pracowników, zamiast aktualnie obowiązującego 35-godzinnego. Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym zakresie poznamy do 20 marca 2025 r.

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? [TABELA]

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? Ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej? Jak się go oblicza? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2025 r.? Czy może być jeszcze wyższy? [TABELA]

Zrównanie wieku emerytalnego w 2025? Mamy odpowiedź resortu pracy. Możliwe konfiguracje [60 lat dla kobiet i mężczyzn; 63 lata dla kobiet i mężczyzn; 65 lat dla kobiet mężczyzn; tak jak jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat mężczyzn]

Od lat w społeczeństwie przewija się debata na temat wieku emerytalnego. Jedni chcą jego obniżenia, drudzy podwyższenia a jeszcze inni zrównania. Temat jest trudny, w tym politycznie. Mamy jednak odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co do tego, czy trwają prace w tym zakresie i czy planowane są zmiany na 2025 r.

Wynagrodzenia nie będą tabu. Obowiązkowa informacja o zarobkach w ofertach pracy oraz jawność wynagrodzeń w firmie

Sejm zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy. Jeśli ją uchwali, wówczas pracodawcy w ofertach pracy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie. Ponadto zacznie obowiązywać zasada, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy.

REKLAMA

W grudniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce. To już kolejny miesiąc!

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią? [WYWIAD]

W styczniu 2025 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł brutto. Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?

REKLAMA