REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie

Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie/ fot. Fotolia
Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który jest poniżany, ośmieszany czy szykanowany przez pracodawcę może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Czy pracownik może liczyć na odszkodowanie?

Pracownik, który jest poniżany przez szefa, ma prawo niezwłocznie złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz skierować sprawę do sądu. Jeśli ją wygra, otrzyma odszkodowanie. Musi jednak liczyć się z obowiązkiem dostarczenia odpowiednich dowodów.

REKLAMA

Autopromocja

Uprawnienie upokorzonego pracownika do niezwłocznego odejścia z firmy nie oznacza, że może on natychmiast opuścić swoje stanowisko pracy. Wówczas naraziłby się na zarzut naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Poszkodowany musi najpierw złożyć pisemne oświadczenie z wyjaśnieniem, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych i nie wyobraża sobie dalszej współpracy z takim pracodawcą. Powinien uczynić to nie później, niż w terminie miesiąca od daty wystąpienia zdarzenia. Dopiero po dopełnieniu tej formalności, ma prawo opuścić swoje miejsce pracy.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

– Zatrudniony, który doświadcza poniżenia ze strony przełożonego i rozwiązał z tego powodu umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zasądzenia mu odszkodowania. Wówczas wysokość rekompensaty odpowiada wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, które obowiązuje pracownika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, ale nie więcej, niż za okres wypowiedzenia. Pracodawca po wezwaniu go do zapłaty, może je wypłacić bez udziału sądu. Jednak praktyka pokazuje, że tak się nie dzieje, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Bartosz Drozdowicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Pracownik musi mieć na uwadze, że w procesie sądowym ciężar dowodu w przedmiocie udowodnienia naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy, spoczywa na pracowniku. Przyczynę, którą wskaże w treści swojego oświadczenia o odejściu z pracy, musi udowodnić w sądzie. Najlepszym świadectwem zaistniałych okoliczności są zeznania świadków. Problemem jednakże może się okazać niechęć byłych współpracowników do składania zeznań, zwłaszcza, jeśli wciąż pozostają oni w firmie. Jednak, jak przekonuje ekspert, zatrudnieni występują przed sądem i potwierdzają zdarzenia, które miały miejsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Innym dowodem w sprawie mogą być e-maile, które szef kieruje do podwładnego. W nich też może dochodzić do poniżania. Pracownik, który decyduje się skierować sprawę do sądu, musi liczyć się z ewentualną przegraną. Jeśli ją poniesie, pracodawca ma prawo żądać od niego, podobnie jak pracownik od pracodawcy, wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony, pracodawca może się domagać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej, niż za okres wypowiedzenia. Na wypadek przegranej, pracownik pokrywa także koszty procesu, zaznacza Bartosz Drozdowicz.

Nie każdy poniżany pracownik decyduje się na niezwłoczne odejście z pracy. W praktyce, zdarza się to wyjątkowo rzadko. Jeżeli zatrudniony jest upokarzany długotrwale i powoduje to u niego obniżoną ocenę własnej przydatności zawodowej, wyizolowanie z grupy współpracowników, wówczas może dojść do mobbingu. Jeśli ucierpi na tym jego zdrowie, pracownik ma prawo żądać od pracodawcy zadość uczynienia z tego tytułu. Zgodnie z art. 943 § 4 kodeksu pracy, zatrudniony, który na skutek takiego działania rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić także odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Tym samym może sobie rościć zwrot poniesionych kosztów leczenia, będącego skutkiem poniżania go przez dłuższy czas, czy wyrównanie utraconych zarobków z racji pozostawania na zasiłku chorobowym. W orzecznictwie sądowym długotrwałość ta zwykle oznacza co najmniej pół roku, choć nie wyklucza się wystąpienia mobbingu nawet po 2 miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: MondayNews

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA