Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowania pracownicze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowania pracownicze.
Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie
Aktualizacja: 20.09.2016
Pracownik, który jest poniżany, ośmieszany czy szykanowany przez pracodawcę może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Czy pracownik może liczyć na odszkodowanie? »
Aktualizacja: 01.10.2015
Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. »
Odpowiedzialność pracodawcy za błędy pracownika
Aktualizacja: 13.08.2013
Odpowiedzialność sprawcy za wyrządzoną przez niego szkodę to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego. Na gruncie prawa pracy ciężar odpowiedzialności za błędy zatrudnionego pracownika, będącego sprawcą szkody, ponosi wyłącznie pracodawca. »
Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika
Aktualizacja: 19.06.2013
Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję. »
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy
Aktualizacja: 15.03.2012
Pracownik, które uległ w pracy wypadkowi ma prawo do szeregu świadczeń pieniężnych, które mają na celu zrekompensować mu ten wypadek. Prawo do świadczeń wynika z faktu objęcia pracownika ubezpieczeniem wypadkowym. »
Jednorazowe odszkodowanie dla rodziny zmarłego pracownika
Aktualizacja: 15.03.2012
Przesłanką nabycia jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny jest śmierć pracownika wskutek wypadku przy pracy. »
Jednorazowe odszkodowanie dla pracownika za wypadek przy pracy
Aktualizacja: 16.11.2017
Pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. »
Jakie odszkodowanie przy zwolnieniu dyscyplinarnym?
Aktualizacja: 21.09.2011
W sytuacji kiedy pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, pracownikowi przysługuje jedno z alternatywnych roszczeń, tj. roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Maksymalną wysokość odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę określają przepisy Kodeksu pracy. »
Świadczenia dla rodziny pracownika zmarłego wskutek wypadku przy pracy
Aktualizacja: 27.09.2011
W przypadku śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczonego z tytułu wypadków lub rencisty pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy lub choroby zawodowej, członkom jego rodziny należy się jednorazowe odszkodowanie. »
Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy (art. 61(2))
Aktualizacja: 28.09.2011
Sytuacja prawna pracodawcy, z którym pracownik z naruszeniem prawa rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, bez uzasadnionej przyczyny, jest w zakresie wysokości odszkodowania zbliżona do sytuacji pracownika, który dochodzi odszkodowania na podstawie art. 58 Kodeksu pracy. »
Kiedy pracownikowi przysługuje tylko odszkodowanie? (art. 59)
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracownik bezprawnie zwolniony z pracy może domagać się albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania. Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy pierwsze roszczenie jest wyłączone. »
Wysokość odszkodowania przy nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 47(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy pracownik, który uważa, że wypowiedzenie mu umowy o pracę na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu tych umów, może domagać się przed sądem pracy orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia lub odszkodowania. »
Prawo pracownika do świadczeń z ubezpieczenia i odszkodowania (art. 237(1))
Aktualizacja: 03.10.2011
Kodeks pracy przyznaje pracownikom, którzy ulegli wypadkowi przy pracy bądź zachorowali na chorobę zawodową, między innymi prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. »
Roszczenia pracownika w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracodawca może rozwiązać pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym tylko w ściśle określonych sytuacjach. W razie nieuzasadnionego rozwiązania musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami. »
Odszkodowanie dla pracownika bezzasadnie zwolnionego z pracy
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »