REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja kosztów pracowniczych

 Kadromierz
Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm
Optymalizacja kosztów pracowniczych
Optymalizacja kosztów pracowniczych
Fotolia

REKLAMA

Odpowiednie zarządzanie personelem i budżetem firmowym to podstawa w sprawnie działającym przedsiębiorstwie. Problemy gospodarcze na lokalnym i światowym rynku zmuszają pracodawców do zaciskania pasa i optymalizacji kosztów. Niekiedy szukają oni oszczędności, zmniejszając ilość etatów lub obcinając pensje. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie? Jak można ograniczyć koszty w firmie bez narażania pracowników?

Racjonalne zarządzanie finansami w małych sprawach

Podstawą w optymalizacji kosztów firmowych jest takie zarządzanie finansami, by odciążyć firmę ze zobowiązań, ale jednocześnie nie narazić jej na straty np. poprzez obniżenie jakości usług. Dlatego najlepiej zacząć od tych rzeczy, które nie mają bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie firmy. Oszczędzanie wody, prądu, zmniejszenie kosztów sprzątania, druku czy nawet wynajmu lokalu może przynieść spore zyski. Najwięcej pieniędzy traci się w najbardziej prozaicznych sprawach, które z pozoru mogą wydawać się groszowe, ale łącznie dają poważne sumy.

Redukcja personelu i wynagrodzeń? A może coś w zamian?

Według raportu KPMG (źródło) prawie 90% badanych firm wdrożyło zmiany w polityce personalnej, ale zaledwie 45% firm zdecydowało się na redukcję kosztów pracowniczych poprzez zmniejszenie ilości osób zatrudnionych bądź drastyczne cięcia pensji. Pozostałe firmy zdecydowały się na inne, korzystniejsze rozwiązania, które nie wiązały się z koniecznością okrojenia personelu. Były to działania takie jak: wprowadzenie elastycznego czasu pracy, przekwalifikowanie osób zatrudnionych, redukcja pozyskiwania nowych pracowników i obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych, obecnie zatrudnionych. Działania te przyniosły spodziewane efekty.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zarządzanie personelem i kontrola czasu pracy

Optymalizacja kosztów to również odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo oraz racjonalizacja czasu pracy. Nadgodziny, konieczność wypłat ekwiwalentów lub dni wolnych za pracę poza wyznaczonymi w grafiku dniami – to wszystko wpływa na zwiększenie kosztów. Można łatwo nad tym zapanować, wprowadzając do firmy odpowiedni system kontroli czasu pracy, ułatwiający optymalne zarządzanie personelem. Taki system to również spora oszczędność sama w sobie. Nie trzeba utrzymywać osobnego działu kadr i płac, a więc co najmniej kilku etatów. Korzystając z systemów do tworzenia grafików, zarządzania personelem i kontroli czasu pracy możesz samodzielnie nad wszystkim zapanować, nawet jeśli prowadzisz duże przedsiębiorstwo.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Optymalizację kosztów firmowych warto wprowadzić w przedsiębiorstwie, nawet jeżeli firma nie ma problemów finansowych. Pozwoli to zyskanie stabilności finansowej w przyszłości, gdyby pojawiły się kolejne perturbacje na Polskim lub międzynarodowym rynku. Na szczęście 2016 rok jest pod tym względem optymistyczny, a średnie i duże firmy przewidują poprawę sytuacji ekonomicznej, wzrost zatrudnienia i wzrost pensji pracowników, o czym więcej przeczytasz tutaj: https://home.kpmg.com/pl/pl/home/media/press-releases/2015/12/40-proc-firm-w-polsce-planuje-zwiekszenie-zatrudnienia-a-45-proc-podwyzki-dla-pracownikow-w-2016-roku.html

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA