REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja kosztów pracowniczych

Kadromierz
Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm
Optymalizacja kosztów pracowniczych
Optymalizacja kosztów pracowniczych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie zarządzanie personelem i budżetem firmowym to podstawa w sprawnie działającym przedsiębiorstwie. Problemy gospodarcze na lokalnym i światowym rynku zmuszają pracodawców do zaciskania pasa i optymalizacji kosztów. Niekiedy szukają oni oszczędności, zmniejszając ilość etatów lub obcinając pensje. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie? Jak można ograniczyć koszty w firmie bez narażania pracowników?

Racjonalne zarządzanie finansami w małych sprawach

Podstawą w optymalizacji kosztów firmowych jest takie zarządzanie finansami, by odciążyć firmę ze zobowiązań, ale jednocześnie nie narazić jej na straty np. poprzez obniżenie jakości usług. Dlatego najlepiej zacząć od tych rzeczy, które nie mają bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie firmy. Oszczędzanie wody, prądu, zmniejszenie kosztów sprzątania, druku czy nawet wynajmu lokalu może przynieść spore zyski. Najwięcej pieniędzy traci się w najbardziej prozaicznych sprawach, które z pozoru mogą wydawać się groszowe, ale łącznie dają poważne sumy.

REKLAMA

Autopromocja

Redukcja personelu i wynagrodzeń? A może coś w zamian?

Według raportu KPMG (źródło) prawie 90% badanych firm wdrożyło zmiany w polityce personalnej, ale zaledwie 45% firm zdecydowało się na redukcję kosztów pracowniczych poprzez zmniejszenie ilości osób zatrudnionych bądź drastyczne cięcia pensji. Pozostałe firmy zdecydowały się na inne, korzystniejsze rozwiązania, które nie wiązały się z koniecznością okrojenia personelu. Były to działania takie jak: wprowadzenie elastycznego czasu pracy, przekwalifikowanie osób zatrudnionych, redukcja pozyskiwania nowych pracowników i obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych, obecnie zatrudnionych. Działania te przyniosły spodziewane efekty.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zarządzanie personelem i kontrola czasu pracy

Optymalizacja kosztów to również odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo oraz racjonalizacja czasu pracy. Nadgodziny, konieczność wypłat ekwiwalentów lub dni wolnych za pracę poza wyznaczonymi w grafiku dniami – to wszystko wpływa na zwiększenie kosztów. Można łatwo nad tym zapanować, wprowadzając do firmy odpowiedni system kontroli czasu pracy, ułatwiający optymalne zarządzanie personelem. Taki system to również spora oszczędność sama w sobie. Nie trzeba utrzymywać osobnego działu kadr i płac, a więc co najmniej kilku etatów. Korzystając z systemów do tworzenia grafików, zarządzania personelem i kontroli czasu pracy możesz samodzielnie nad wszystkim zapanować, nawet jeśli prowadzisz duże przedsiębiorstwo.

Optymalizację kosztów firmowych warto wprowadzić w przedsiębiorstwie, nawet jeżeli firma nie ma problemów finansowych. Pozwoli to zyskanie stabilności finansowej w przyszłości, gdyby pojawiły się kolejne perturbacje na Polskim lub międzynarodowym rynku. Na szczęście 2016 rok jest pod tym względem optymistyczny, a średnie i duże firmy przewidują poprawę sytuacji ekonomicznej, wzrost zatrudnienia i wzrost pensji pracowników, o czym więcej przeczytasz tutaj: https://home.kpmg.com/pl/pl/home/media/press-releases/2015/12/40-proc-firm-w-polsce-planuje-zwiekszenie-zatrudnienia-a-45-proc-podwyzki-dla-pracownikow-w-2016-roku.html

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA