reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Optymalizacja kosztów pracowniczych

Optymalizacja kosztów pracowniczych

Odpowiednie zarządzanie personelem i budżetem firmowym to podstawa w sprawnie działającym przedsiębiorstwie. Problemy gospodarcze na lokalnym i światowym rynku zmuszają pracodawców do zaciskania pasa i optymalizacji kosztów. Niekiedy szukają oni oszczędności, zmniejszając ilość etatów lub obcinając pensje. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie? Jak można ograniczyć koszty w firmie bez narażania pracowników?

Racjonalne zarządzanie finansami w małych sprawach

Podstawą w optymalizacji kosztów firmowych jest takie zarządzanie finansami, by odciążyć firmę ze zobowiązań, ale jednocześnie nie narazić jej na straty np. poprzez obniżenie jakości usług. Dlatego najlepiej zacząć od tych rzeczy, które nie mają bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie firmy. Oszczędzanie wody, prądu, zmniejszenie kosztów sprzątania, druku czy nawet wynajmu lokalu może przynieść spore zyski. Najwięcej pieniędzy traci się w najbardziej prozaicznych sprawach, które z pozoru mogą wydawać się groszowe, ale łącznie dają poważne sumy.

Redukcja personelu i wynagrodzeń? A może coś w zamian?

Według raportu KPMG (źródło) prawie 90% badanych firm wdrożyło zmiany w polityce personalnej, ale zaledwie 45% firm zdecydowało się na redukcję kosztów pracowniczych poprzez zmniejszenie ilości osób zatrudnionych bądź drastyczne cięcia pensji. Pozostałe firmy zdecydowały się na inne, korzystniejsze rozwiązania, które nie wiązały się z koniecznością okrojenia personelu. Były to działania takie jak: wprowadzenie elastycznego czasu pracy, przekwalifikowanie osób zatrudnionych, redukcja pozyskiwania nowych pracowników i obciążenie dodatkowymi obowiązkami tych, obecnie zatrudnionych. Działania te przyniosły spodziewane efekty.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zarządzanie personelem i kontrola czasu pracy

Optymalizacja kosztów to również odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo oraz racjonalizacja czasu pracy. Nadgodziny, konieczność wypłat ekwiwalentów lub dni wolnych za pracę poza wyznaczonymi w grafiku dniami – to wszystko wpływa na zwiększenie kosztów. Można łatwo nad tym zapanować, wprowadzając do firmy odpowiedni system kontroli czasu pracy, ułatwiający optymalne zarządzanie personelem. Taki system to również spora oszczędność sama w sobie. Nie trzeba utrzymywać osobnego działu kadr i płac, a więc co najmniej kilku etatów. Korzystając z systemów do tworzenia grafików, zarządzania personelem i kontroli czasu pracy możesz samodzielnie nad wszystkim zapanować, nawet jeśli prowadzisz duże przedsiębiorstwo.

Optymalizację kosztów firmowych warto wprowadzić w przedsiębiorstwie, nawet jeżeli firma nie ma problemów finansowych. Pozwoli to zyskanie stabilności finansowej w przyszłości, gdyby pojawiły się kolejne perturbacje na Polskim lub międzynarodowym rynku. Na szczęście 2016 rok jest pod tym względem optymistyczny, a średnie i duże firmy przewidują poprawę sytuacji ekonomicznej, wzrost zatrudnienia i wzrost pensji pracowników, o czym więcej przeczytasz tutaj: https://home.kpmg.com/pl/pl/home/media/press-releases/2015/12/40-proc-firm-w-polsce-planuje-zwiekszenie-zatrudnienia-a-45-proc-podwyzki-dla-pracownikow-w-2016-roku.html

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zdjęcia

Optymalizacja kosztów pracowniczych
Optymalizacja kosztów pracowniczych

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama