| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

Rodzaje muzyki a relaks w pracy

Wydaje się, że najbardziej uniwersalną muzyką, która może podobać się większości osób i podobnie na nich wpływać, jest muzyka klasyczna, szczególnie w wykonaniach popularnych. Odgłosy natury, muzyka ludowa w popularnych wykonaniach oraz tzw. muzyka relaksacyjna również mogą mieć w miarę uniwersalne pozytywne działanie na ludzi. Tego rodzaju muzykę można stosować w pokojach przeznaczonych do relaksu z dość dużym powodzeniem, jednak tylko przy zachowaniu przez słuchaczy zasad przebywania w takim pokoju: nierozmawiania, nieczytania, dążenia do rozluźnienia się i uważnego słuchania.

Muzyka klasyczna jest stosowana w muzykoterapii, przy leczeniu wielu chorób. Może również pomóc radzić sobie ze stresem w pracy, o ile znajdziemy czas na przerwę i skupimy się tylko na muzyce przez przynajmniej kilka, kilkanaście minut. Nie należy jednak nikogo nakłaniać do relaksu za pomocą muzyki, ponieważ nie na każdego będzie ona miała pożądany wpływ. Nie należy również narzucać rodzaju muzyki ani konkretnych utworów - muzyka, która się nie podoba, nie będzie relaksująca.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego oraz psychologicznych badań predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »