REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Romuald Korach

REKLAMA

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

OODPOWIEDŹ EKSPERTA

Autopromocja

Kwestia słuchania muzyki w pracy powinna być uregulowana na poziomie całej firmy, aby nie stwarzać niepotrzebnych dodatkowych różnic pomiędzy jej działami, komórkami czy zespołami. Głośne słuchanie muzyki lub radia najczęściej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przeszkadzać w pracy, nawet jeśli nie samym słuchającym, to ich sąsiadom. Odtwarzanie muzyki może mieć również wpływ na wizerunek firmy u klientów. Słuchanie muzyki w pracy ma dobry wpływ na pracę tylko w niektórych przypadkach.

Muzyka a wykonywanie pracy

Wiadome jest, że muzyka może wpływać na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka, może pobudzać lub wyciszać jego układ nerwowy oraz wywoływać różne uczucia. Jednak wpływ muzyki na różnych ludzi, będących w różnych stanach umysłu, nie jest jednakowy i niejednakowe są również gusty muzyczne, co uniemożliwia skuteczne zastosowanie muzyki wobec wszystkich naraz. W pracy muzyka działa mobilizująco na człowieka wykonującego nudne, powtarzalne, rutynowe czynności, ponieważ dostarcza mu dodatkowego pobudzenia, dodatkowych wrażeń. Natomiast na człowieka wykonującego nowe zadania, które wymagają skupienia uwagi, zadania wymagające specjalnej precyzji działania lub wyjątkowej koncentracji, muzyka może działać bardzo irytująco, może go rozpraszać i złościć, ponieważ jego układ nerwowy jest już wystarczająco napięty i nie potrzebuje być bardziej pobudzany. Z tego względu nie ma sensu głośno odtwarzać muzyki w pomieszczeniach, gdzie ludzie wykonują jednocześnie zróżnicowane czynności i zadania wymagające różnego stopnia koncentracji uwagi.

Odtwarzanie muzyki w pracy ma pewien sens w specjalnych pokojach przeznaczonych do relaksu. Powinna to być muzyka wyciszająca układ nerwowy, ułatwiająca odpoczynek i podobająca się wszystkim słuchaczom lub przynajmniej nieodrzucająca nikogo. Należy też pamiętać o tym, że określone utwory muzyczne mogą się inaczej kojarzyć różnym osobom, mogą wywoływać inne wspomnienia i w związku z tym różne uczucia, co dodatkowo czyni z muzyki raczej mało uniwersalne narzędzie wpływu na stan psychofizyczny ludzi w pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kultura słuchania

W poszczególnych przypadkach korzystne może być pozwolenie pracownikom na słuchanie muzyki w pracy w słuchawkach. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują samodzielnie dosyć długotrwałe i żmudne zadania (np. tłumaczenie tekstu, projekt graficzny), nie kontaktując się w tym czasie z innymi osobami. Oczywiście muzyka powinna być słyszalna tylko dla nich, co czasami może być zapewnione tylko przez ich fizyczne oddzielenie lub oddalenie od reszty osób. Jeśli grupa ludzi siedzących w jednym pokoju będzie wykonywać bardzo podobną pracę, wymagającą podobnego i niezbyt dużego napięcia umysłowego oraz jeśli ich gusty muzyczne są zbieżne, to wspólne, głośne słuchanie muzyki może dobrze wpływać na ich pracę. Oczywiście pokój tych osób podczas odtwarzania muzyki raczej nie powinien być odwiedzany przez klientów, chyba że firma świadomie kształtuje swój wizerunek, przeznaczony dla takiej grupy docelowej, która ma podobne jak pracownicy lub przynajmniej niesprzeczne z nimi gusty muzyczne.

Rodzaje muzyki a relaks w pracy

Wydaje się, że najbardziej uniwersalną muzyką, która może podobać się większości osób i podobnie na nich wpływać, jest muzyka klasyczna, szczególnie w wykonaniach popularnych. Odgłosy natury, muzyka ludowa w popularnych wykonaniach oraz tzw. muzyka relaksacyjna również mogą mieć w miarę uniwersalne pozytywne działanie na ludzi. Tego rodzaju muzykę można stosować w pokojach przeznaczonych do relaksu z dość dużym powodzeniem, jednak tylko przy zachowaniu przez słuchaczy zasad przebywania w takim pokoju: nierozmawiania, nieczytania, dążenia do rozluźnienia się i uważnego słuchania.

Muzyka klasyczna jest stosowana w muzykoterapii, przy leczeniu wielu chorób. Może również pomóc radzić sobie ze stresem w pracy, o ile znajdziemy czas na przerwę i skupimy się tylko na muzyce przez przynajmniej kilka, kilkanaście minut. Nie należy jednak nikogo nakłaniać do relaksu za pomocą muzyki, ponieważ nie na każdego będzie ona miała pożądany wpływ. Nie należy również narzucać rodzaju muzyki ani konkretnych utworów - muzyka, która się nie podoba, nie będzie relaksująca.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego oraz psychologicznych badań predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA