REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką pracę wybrać?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jaką pracę wybrać? fot. Fotolia
Jaką pracę wybrać? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas chciałby być zadowolony ze swojej pracy. Wybranie własnej drogi kariery nie należy do łatwych, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co lubimy robić, co jest naszą pasją. Tylko taka praca, która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami i spełnia nasze oczekiwania, przynosi satysfakcję.

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

REKLAMA

Autopromocja

Szukając pracy w pierwszej kolejności przeglądamy ogłoszenia pod kątem branży i zawodu, jaki chcielibyśmy wykonywać. Sprawdzamy oferowane warunki, czytamy opinie o firmie. Ważnym aspektem jest także wielkość firmy. Nawet jeśli wszystko jest w porządku szybko dochodzą do głosu nasze wewnętrzne „demony”. Skupiamy się na negatywach, zaczynamy obawiać się wyścigu szczurów i nadgodzin w korporacji, a w małej firmie obawiamy się braku perspektyw na awans czy presję. Zastanawiając się nad pracą freelancera, również doszukujemy się minusów – brak stałego dochodu, prestiżu, bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, aby twoja praca była satysfakcjonująca i perspektywiczna, musisz podejść do szukania z innej strony. Szukać pracy, która będzie miała dla ciebie sens, którą będziesz wykonywał z przyjemnością. Szukaj celu, o który chcesz walczyć, a nie trudności, które się z tym będą wiązały. W takiej pracy będziesz mógł się rozwijać i czerpać z niej radość – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Wiarygodność i poczucie misji

Gdy jeszcze nie wiemy, gdzie chcielibyśmy pracować albo stoimy przed konkretnym wyborem dobrze byłoby sprecyzować, co jest dla nas istotne i jaka praca będzie spójna z tym, kim jesteśmy. Zawód jest jak rola, którą odgrywamy. Musimy wiedzieć czy będziemy w stanie odgrywać ją na tyle dobrze by czuć się z nią komfortowo i być wiarygodnym. Dobrze jest też, kiedy praca, którą wykonujemy jest dla nas ważna. Gdy nie jest tylko kolejnym zadaniem do wykonania, z którym się nie utożsamiamy. Na pewno lepiej jest robić coś, co jest nam w jakiś sposób bliskie i jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem mającym na celu zarobienie pieniędzy. Zobacz w swojej pracy nie tylko rutynę codziennych zajęć, ale produkt, który cieszy jego odbiorców. Zidentyfikuj swój wkład w otoczenie i pozytywny wpływ na innych. Zobacz jaką wartość kreuje twoja praca. To uskrzydla i zapobiega rutynie – podpowiada Dariusz Duma.

Szukaj pracy, która cię kręci

Każdy z nas chciałby być zadowolony ze swojej pracy i doceniany przez innych. Tylko wtedy praca naprawdę cieszy i daje energię do dalszych działań. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co nas kręci i co lubimy robić. Mając pracę, która równocześnie jest pasją, będziemy wykonywali ją chętniej, łatwiej będzie nam się rozwijać, będziemy mieli też większe poczucie spełnienia. Taka praca będzie motorem do kolejnych działań. Jeśli jest zgodna z naszymi zainteresowaniami, przynosi satysfakcję i dobre zarobki, możemy uznać, że mamy pracę, która ma sens.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólne cele to podstawa

Radość i satysfakcja z wykonywanej pracy są bardzo ważne. Kolejnym istotnym elementem są ludzie, z którymi będziemy pracowali i wartości wyznawane przez pracodawcę. Jeśli nasza praca ma mieć sens, muszą być one zgodne z naszymi. Poczucie dążenia do realizacji wspólnych celów jest idealnym uzupełnieniem pracy, która nas „kręci” i jest dla nas ważna. Praca w zespole o podobnych poglądach i wyznawanych wartościach jest bardziej efektywna. Dlatego szukając nowego zajęcia sprawdź jakie projekty prowadzi dana firma, jak mówi się o niej w branży, jakimi wartościami kieruje się w swoich działaniach biznesowych. Wiele powie nawet wystrój biura i zachowania ludzi, których tam zobaczysz. Są formalni i spięci, czy z fantazją i na luzie? Co przypięli na korkowych tablicach? Optymistyczne żarty, hasła z marzeniami o weekendzie czy tabele z wynikami? To dość znaczące sygnały o tzw. kulturze firmy.

Zapewnij sobie wybór

Dzisiejszy rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Niższe bezrobocie, większa liczba ofert pracy, coraz bardziej wyspecjalizowane stanowiska, demografia i migracje sprawiają, że to pracodawca musi zadbać o to, aby przyciągnąć do siebie jak najlepszych specjalistów i zatrzymać ich w swoim przedsiębiorstwie. Kandydaci są coraz bardziej świadomi swojej wartości na rynku pracy i możliwości jakie mają przed sobą. Nawet jeśli masz pracę, która cię cieszy i satysfakcjonuje, powinieneś mieć świadomość alternatyw. Wybrałeś tę firmę, ale masz także inne opcje. To poczucie, które uskrzydla, dodaje pewności siebie i pozwala jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania. Wiedząc, że mamy inne możliwości, możemy się także „na zapas” oswoić z ewentualną zmianą, traktować ją jak możliwość rozwinięcia skrzydeł, a nie nieprzyjemne i niespodziewane zdarzenie – podsumowuje Dariusz Duma, ekspert kampanii monsterpolska.pl „Oswój zmianę”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA