Jaką pracę wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?
REKLAMA
Szukając pracy w pierwszej kolejności przeglądamy ogłoszenia pod kątem branży i zawodu, jaki chcielibyśmy wykonywać. Sprawdzamy oferowane warunki, czytamy opinie o firmie. Ważnym aspektem jest także wielkość firmy. Nawet jeśli wszystko jest w porządku szybko dochodzą do głosu nasze wewnętrzne „demony”. Skupiamy się na negatywach, zaczynamy obawiać się wyścigu szczurów i nadgodzin w korporacji, a w małej firmie obawiamy się braku perspektyw na awans czy presję. Zastanawiając się nad pracą freelancera, również doszukujemy się minusów – brak stałego dochodu, prestiżu, bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, aby twoja praca była satysfakcjonująca i perspektywiczna, musisz podejść do szukania z innej strony. Szukać pracy, która będzie miała dla ciebie sens, którą będziesz wykonywał z przyjemnością. Szukaj celu, o który chcesz walczyć, a nie trudności, które się z tym będą wiązały. W takiej pracy będziesz mógł się rozwijać i czerpać z niej radość – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.
Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)
Wiarygodność i poczucie misji
Gdy jeszcze nie wiemy, gdzie chcielibyśmy pracować albo stoimy przed konkretnym wyborem dobrze byłoby sprecyzować, co jest dla nas istotne i jaka praca będzie spójna z tym, kim jesteśmy. Zawód jest jak rola, którą odgrywamy. Musimy wiedzieć czy będziemy w stanie odgrywać ją na tyle dobrze by czuć się z nią komfortowo i być wiarygodnym. Dobrze jest też, kiedy praca, którą wykonujemy jest dla nas ważna. Gdy nie jest tylko kolejnym zadaniem do wykonania, z którym się nie utożsamiamy. Na pewno lepiej jest robić coś, co jest nam w jakiś sposób bliskie i jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem mającym na celu zarobienie pieniędzy. Zobacz w swojej pracy nie tylko rutynę codziennych zajęć, ale produkt, który cieszy jego odbiorców. Zidentyfikuj swój wkład w otoczenie i pozytywny wpływ na innych. Zobacz jaką wartość kreuje twoja praca. To uskrzydla i zapobiega rutynie – podpowiada Dariusz Duma.
Szukaj pracy, która cię kręci
Każdy z nas chciałby być zadowolony ze swojej pracy i doceniany przez innych. Tylko wtedy praca naprawdę cieszy i daje energię do dalszych działań. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co nas kręci i co lubimy robić. Mając pracę, która równocześnie jest pasją, będziemy wykonywali ją chętniej, łatwiej będzie nam się rozwijać, będziemy mieli też większe poczucie spełnienia. Taka praca będzie motorem do kolejnych działań. Jeśli jest zgodna z naszymi zainteresowaniami, przynosi satysfakcję i dobre zarobki, możemy uznać, że mamy pracę, która ma sens.
Wspólne cele to podstawa
Radość i satysfakcja z wykonywanej pracy są bardzo ważne. Kolejnym istotnym elementem są ludzie, z którymi będziemy pracowali i wartości wyznawane przez pracodawcę. Jeśli nasza praca ma mieć sens, muszą być one zgodne z naszymi. Poczucie dążenia do realizacji wspólnych celów jest idealnym uzupełnieniem pracy, która nas „kręci” i jest dla nas ważna. Praca w zespole o podobnych poglądach i wyznawanych wartościach jest bardziej efektywna. Dlatego szukając nowego zajęcia sprawdź jakie projekty prowadzi dana firma, jak mówi się o niej w branży, jakimi wartościami kieruje się w swoich działaniach biznesowych. Wiele powie nawet wystrój biura i zachowania ludzi, których tam zobaczysz. Są formalni i spięci, czy z fantazją i na luzie? Co przypięli na korkowych tablicach? Optymistyczne żarty, hasła z marzeniami o weekendzie czy tabele z wynikami? To dość znaczące sygnały o tzw. kulturze firmy.
Zapewnij sobie wybór
Dzisiejszy rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Niższe bezrobocie, większa liczba ofert pracy, coraz bardziej wyspecjalizowane stanowiska, demografia i migracje sprawiają, że to pracodawca musi zadbać o to, aby przyciągnąć do siebie jak najlepszych specjalistów i zatrzymać ich w swoim przedsiębiorstwie. Kandydaci są coraz bardziej świadomi swojej wartości na rynku pracy i możliwości jakie mają przed sobą. Nawet jeśli masz pracę, która cię cieszy i satysfakcjonuje, powinieneś mieć świadomość alternatyw. Wybrałeś tę firmę, ale masz także inne opcje. To poczucie, które uskrzydla, dodaje pewności siebie i pozwala jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania. Wiedząc, że mamy inne możliwości, możemy się także „na zapas” oswoić z ewentualną zmianą, traktować ją jak możliwość rozwinięcia skrzydeł, a nie nieprzyjemne i niespodziewane zdarzenie – podsumowuje Dariusz Duma, ekspert kampanii monsterpolska.pl „Oswój zmianę”.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat