REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzykowne kroki na drodze do rozwoju kariery

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Ryzykowne kroki na drodze do rozwoju kariery. / Fot. Fotolia
Ryzykowne kroki na drodze do rozwoju kariery. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ryzykowne zawodowe kroki często prowadzą do rozwoju kariery. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, przeczytaj o: powrocie na uczelnię, zmianie zawodu, mówieniu "nie" dodatkowym obowiązkom oraz rozpoczęciu własnej działalności.

Zawodowe posunięcia warte ryzyka

Podejmując dobrze przemyślane ryzyko możesz sobie pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto kilka powszechnych ryzykownych zawodowych posunięć, nad którymi powinieneś się zastanowić. Małgorzata Majewska radzi jak postępować, by nowe rozwiązania były korzystne dla rozwoju Twojej kariery.

REKLAMA

Autopromocja

Powrót na uczelnię

Poświęcenie czasu i środków finansowych na powrót do szkoły, by uzupełnić swoje wykształcenie, może być dużym wyzwaniem. Czasochłonne obowiązki rodzinne, czy brak możliwości rezygnacji z pracy na rzecz szkoły, mogą sprawić, że kontynuowanie nauki stanie się sporym ciężarem.

Możliwości do rozważenia:

Po pierwsze zastanów się nad swoimi oczekiwaniami związanymi z powrotem na uczelnię. Czy jest to podwyżka czy może zmiana ścieżki kariery. A następnie czy kontynuowanie nauki pomoże Ci w ich osiągnięciu. W tym celu porozmawiaj ze swoimi przełożonymi. W niektórych dziedzinach kierunkowe wyższe wykształcenie jest ważne, w innych ma mniejsze znaczenie – podkreśla Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana zawodu

Jak wiele osób, trzymasz się niesatysfakcjonującej pracy, ponieważ boisz się zmian? Nie lubisz swojej pracy z wielu powodów, np. pracujesz w dziedzinie, która nie pozwala na wykorzystywanie Twoich zainteresowań i pasji.

Możliwości do rozważenia:

W dobie kryzysu każdy z nas może odczuwać stres przed utratą pracy. Znalezienie zajęcia, które będzie pasją, powinno być jednak Twoim priorytetem. Zmniejsz ryzyko zbierając jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które chciałbyś aplikować, jeszcze zanim podejmiesz poważne kroki. Dzięki temu będziesz wiedział, czego oczekiwać od nowo obranej ścieżki zawodowej w kwestii płacy czy obowiązków.

Zawsze pozostaje pewna doza ryzyka, jednak jeżeli jesteś naprawdę niezadowolony z obecnej pracy, warto spróbować.

Zadaj pytanie: FORUM

Mówienie „nie” dodatkowym obowiązkom

Jeżeli szef zwiększa zakres Twojej odpowiedzialności wraz z nowym projektem czy awansem, musisz dokładnie wiedzieć co to oznacza dla Ciebie. Uważaj, by nie zaszkodzić swojej karierze przez ciągłe przyjmowanie projektów, które nie dają konkretnych możliwości rozwoju.

Możliwości do rozważenia:

Odmówienie przyjęcia podwyżki zazwyczaj jest trudne do wyjaśnienia. Przyjaciele, rodzina czy koledzy z pracy mogą myśleć, że oszalałeś, odrzucając awans. Jednak powinieneś podążać za swoim instynktem. Rozważając możliwe rozwiązania, zastanów się czy ten projekt lub awans naprawdę nadadzą rozpędu Twojej karierze – podkreśla Małgorzata Majewska.

Zainwestuj w swoją karierę

Rozpoczęcie własnej działalności

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest ostatnio bardzo popularne. Marzysz o byciu własnym szefem, ale uważasz, że ryzyko związane z zarządzaniem firmą, nieregularnymi wypłatami, opłatami ubezpieczeniowymi czy emerytalnymi jest zbyt wysokie.

Możliwości do rozważenia:

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat prowadzenia własnej działalności, oszczędzaj pieniądze i buduj sieć kontaktów, zanim jeszcze zrezygnujesz z obecnego stanowiska.

Posiadanie własnego biznesu jest ryzykowne i nie jest opcją dla ludzi o słabych nerwach, aczkolwiek ryzyko może być zminimalizowane przez finansowe i psychiczne przygotowanie. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś o prowadzeniu własnej działalności, popracuj na część etatu w niewielkiej firmie, by osobiście się przekonać jak taka praca wygląda.

Pokusy, które mogą przeszkodzić w rozwoju kariery

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA