REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką pracę wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jaką pracę wybrać? fot. Fotolia
Jaką pracę wybrać? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas chciałby być zadowolony ze swojej pracy. Wybranie własnej drogi kariery nie należy do łatwych, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co lubimy robić, co jest naszą pasją. Tylko taka praca, która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami i spełnia nasze oczekiwania, przynosi satysfakcję.

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

REKLAMA

Autopromocja

Szukając pracy w pierwszej kolejności przeglądamy ogłoszenia pod kątem branży i zawodu, jaki chcielibyśmy wykonywać. Sprawdzamy oferowane warunki, czytamy opinie o firmie. Ważnym aspektem jest także wielkość firmy. Nawet jeśli wszystko jest w porządku szybko dochodzą do głosu nasze wewnętrzne „demony”. Skupiamy się na negatywach, zaczynamy obawiać się wyścigu szczurów i nadgodzin w korporacji, a w małej firmie obawiamy się braku perspektyw na awans czy presję. Zastanawiając się nad pracą freelancera, również doszukujemy się minusów – brak stałego dochodu, prestiżu, bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, aby twoja praca była satysfakcjonująca i perspektywiczna, musisz podejść do szukania z innej strony. Szukać pracy, która będzie miała dla ciebie sens, którą będziesz wykonywał z przyjemnością. Szukaj celu, o który chcesz walczyć, a nie trudności, które się z tym będą wiązały. W takiej pracy będziesz mógł się rozwijać i czerpać z niej radość – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Wiarygodność i poczucie misji

Gdy jeszcze nie wiemy, gdzie chcielibyśmy pracować albo stoimy przed konkretnym wyborem dobrze byłoby sprecyzować, co jest dla nas istotne i jaka praca będzie spójna z tym, kim jesteśmy. Zawód jest jak rola, którą odgrywamy. Musimy wiedzieć czy będziemy w stanie odgrywać ją na tyle dobrze by czuć się z nią komfortowo i być wiarygodnym. Dobrze jest też, kiedy praca, którą wykonujemy jest dla nas ważna. Gdy nie jest tylko kolejnym zadaniem do wykonania, z którym się nie utożsamiamy. Na pewno lepiej jest robić coś, co jest nam w jakiś sposób bliskie i jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem mającym na celu zarobienie pieniędzy. Zobacz w swojej pracy nie tylko rutynę codziennych zajęć, ale produkt, który cieszy jego odbiorców. Zidentyfikuj swój wkład w otoczenie i pozytywny wpływ na innych. Zobacz jaką wartość kreuje twoja praca. To uskrzydla i zapobiega rutynie – podpowiada Dariusz Duma.

Szukaj pracy, która cię kręci

Każdy z nas chciałby być zadowolony ze swojej pracy i doceniany przez innych. Tylko wtedy praca naprawdę cieszy i daje energię do dalszych działań. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania, co nas kręci i co lubimy robić. Mając pracę, która równocześnie jest pasją, będziemy wykonywali ją chętniej, łatwiej będzie nam się rozwijać, będziemy mieli też większe poczucie spełnienia. Taka praca będzie motorem do kolejnych działań. Jeśli jest zgodna z naszymi zainteresowaniami, przynosi satysfakcję i dobre zarobki, możemy uznać, że mamy pracę, która ma sens.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólne cele to podstawa

Radość i satysfakcja z wykonywanej pracy są bardzo ważne. Kolejnym istotnym elementem są ludzie, z którymi będziemy pracowali i wartości wyznawane przez pracodawcę. Jeśli nasza praca ma mieć sens, muszą być one zgodne z naszymi. Poczucie dążenia do realizacji wspólnych celów jest idealnym uzupełnieniem pracy, która nas „kręci” i jest dla nas ważna. Praca w zespole o podobnych poglądach i wyznawanych wartościach jest bardziej efektywna. Dlatego szukając nowego zajęcia sprawdź jakie projekty prowadzi dana firma, jak mówi się o niej w branży, jakimi wartościami kieruje się w swoich działaniach biznesowych. Wiele powie nawet wystrój biura i zachowania ludzi, których tam zobaczysz. Są formalni i spięci, czy z fantazją i na luzie? Co przypięli na korkowych tablicach? Optymistyczne żarty, hasła z marzeniami o weekendzie czy tabele z wynikami? To dość znaczące sygnały o tzw. kulturze firmy.

Zapewnij sobie wybór

Dzisiejszy rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Niższe bezrobocie, większa liczba ofert pracy, coraz bardziej wyspecjalizowane stanowiska, demografia i migracje sprawiają, że to pracodawca musi zadbać o to, aby przyciągnąć do siebie jak najlepszych specjalistów i zatrzymać ich w swoim przedsiębiorstwie. Kandydaci są coraz bardziej świadomi swojej wartości na rynku pracy i możliwości jakie mają przed sobą. Nawet jeśli masz pracę, która cię cieszy i satysfakcjonuje, powinieneś mieć świadomość alternatyw. Wybrałeś tę firmę, ale masz także inne opcje. To poczucie, które uskrzydla, dodaje pewności siebie i pozwala jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania. Wiedząc, że mamy inne możliwości, możemy się także „na zapas” oswoić z ewentualną zmianą, traktować ją jak możliwość rozwinięcia skrzydeł, a nie nieprzyjemne i niespodziewane zdarzenie – podsumowuje Dariusz Duma, ekspert kampanii monsterpolska.pl „Oswój zmianę”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA