REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto zmienić pracę?

Aleksandra Kolińska
psycholog, mediator, negocjator
zmiana pracy pracodawcy rozwój kiedy zmienić pracę
Zmiana pracy - kiedy podjąć taką decyzję? Podpowiada psycholog.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy warto, a nawet powinno się zmienić pracę? Psycholog podpowiada, jakie oznaki mogą świadczyć o dobrym momencie na podjęcie decyzji o zmianie pracodawcy. Sprawdź, czy dotyczą ciebie.

Zmiana pracy

Zmiana pracy to zdecydowanie istotna życiowa decyzja, która może przynieść zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania, ale też niesie ze sobą ryzyko pogorszenia sytuacji związanej z komfortem pracy czy satysfakcją z zarobków. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z tych decyzji, które wcale nie łatwo jest podjąć. W moim przekonaniu nie ma uniwersalnej recepty na to, kiedy należy podjąć taką decyzję, ale istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy zmienić pracę?

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy:

  1. Brak lub niski poziom satysfakcji z obecnej pracy: Jeśli Twoja codzienna praca nie sprawia Ci przyjemności, wyczuwasz stagnację w rozwoju zawodowym, może to być sygnał, że warto rozważyć zmianę pracy. Szczególnie jeśli próby poprawy sytuacji w obecnym miejscu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
  2. Nowe możliwości: Jeśli masz szansę na nowe wyzwania, rozwój zawodowy lub zdobycie nowych umiejętności w innej firmie, warto rozważyć zmianę pracy. Czasami konieczne jest opuszczenie strefy komfortu, aby osiągnąć swoje zawodowe cele. 
  3. Niezadowalające warunki: Jeśli warunki pracy w obecnej firmie nie odpowiadają Twoim oczekiwaniom, na przykład niskie wynagrodzenie, brak możliwości awansu, czy nieprzyjazna atmosfera w miejscu pracy, warto rozważyć zmianę. 
  4. Życiowe zmiany: Zmiana życiowych priorytetów, na przykład planowanie rodziny, potrzeba większej elastyczności czasowej lub pragnienie większej równowagi między pracą a życiem prywatnym, może być motywacją do poszukiwania nowej pracy, która lepiej odpowiada Twoim aktualnym potrzebom.
  5. Perspektywy rozwoju kariery: Jeśli w obecnej firmie brakuje perspektyw awansu lub możliwości rozwoju, a jest to coś na czym Ci zależy, warto rozważyć przeniesienie się do miejsca, gdzie będą większe szanse na rozwój i awans.
zmiana pracy odejście zwolnienie się wypowiedzenie umowy

 

Kiedy zmienić pracę?

ShutterStock

Decyzja o zmianie pracy

Decyzja o zmianie pracy zależy od indywidualnych potrzeb, celów i sytuacji życiowej. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje opcje i zrobić odpowiednie badania rynku pracy przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czasami zmiana miejsca pracy może być kluczem do osobistego i zawodowego rozwoju. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA