REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracy? TOP 3 najważniejszych kryteriów, jakie pracownicy biorą pod uwagę

Praca zdalna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie, czas potrzebny na dojazd oraz elastyczność to główne kryteria, które biorą pod uwagę pracownicy, rozważając zmianę pracy - wynika z raportu formy CBRE. Docelowo pracownicy chcą pracować hybrydowo z przewagą pracy w biurze - stwierdzono w raporcie.

Jakie elementy w nowej pracy są najistotniejsze

Pracownicy wskazują na trzy główne kryteria, które biorą pod uwagę rozważając nową ofertę pracy: wynagrodzenie, czas potrzebny na dojazd oraz elastyczność - stwierdzono w raporcie firmy CBRE „The Global Live-Work-Shop Report 2022”. "Dwa ostatnie elementy nabrały znaczenia w pandemii, która według co drugiego pracownika, dzięki popularyzacji pracy zdalnej, poprawiła work-life balance" – zaznaczyli autorzy raportu.

REKLAMA

Autopromocja

Docelowo pracownicy chcą pracować hybrydowo z dominacją pracy w biurze. Drugi najbardziej pożądany scenariusz to całkowity powrót do biur, a trzeci - praca hybrydowa z dominacją przebywania w domu. Eksperci CBRE wskazali, że te scenariusze pokrywają się z praktyką obserwowaną na polskim rynku.

Polecamy: INFORLEX Kodeks pracy 2023

Pracownicy doceniają elastyczność

Według raportu elastyczność w zakresie tego, kiedy i z jakiego miejsca pracujemy, znajduje się w TOP3 kryteriów rozważanych w momencie zmiany pracy. Dla niemal 7 na 10 pracowników najistotniejsze jest wynagrodzenie. Na czas potrzebny na dojazd do biura, wskazało 45 proc. badanych; z kolei 40 proc. osób - na możliwość łączenia pracy w biurze z "home office" i swobodny wybór, kiedy i w jakich godzinach chcą pracować.

W ocenie Małgorzaty Niewińskiej z CBRE, cytowanej we wtorkowej informacji, najłatwiejszym sposobem na przyciągnięcie młodych do biur, jest zapewnienie im "stymulującego czasu, który potraktują jako rozwijający ich umiejętności".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

W biurze czy w domu? Najlepiej hybrydowo

Zgodnie z raportem w przypadku najbardziej preferowanych sposobów pracy w przyszłości, ciągła praca w biurze to idealny scenariusz dla co piątego pracownika. Najwięcej przychylnych głosów zdobywa praca hybrydowa z dominacją pracy w biurze (ok. 45 proc. wskazań), a ok. 15 proc. wybrałoby najchętniej pracę hybrydową z dominacją pracy w domu. Ciągła praca zdalna w przyszłości to scenariusz pożądany dla 3 proc. pracowników.

Niewińska zaznaczyła, że zgodnie z praktyką obserwowaną na polskim rynku firmy skłaniają się najbardziej do oferowania pracownikom dwóch dni pracy zdalnej w tygodniu oraz pracy w biurze przez pozostałe dni. Według niej widać brak chęci powrotu na pełen etat do przestrzeni biurowej.

"Pracownicy mocno przyzwyczaili się do tej opcji, która poprawia ich work-life balance, ale też co istotne, firmy wiedzą, że pracujący na home office są tak samo efektywni jak w biurze" - stwierdziła. Z badania wynika, że połowa pracowników czuje teraz, że szefowie bardziej im ufają – podsumowała.

 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA